Zavřít reklamu

Čínská společnost Huawei kdysi velmi vážně ohrožovala dominanci Samsungu na globálním smartphonovém trhu. Změna její pozice nastala před pár lety, kdy na ni USA uvalily sankce, které ji odřízly od zde vyvíjených klíčových technologií. Někdejší smartphonový gigant nyní licencoval své klíčové mobilní a bezdrátové technologie jiným značkám, včetně Samsungu, aby se v branži udržel nad vodou.

Minulý týden Huawei a OPPO oznámily, že si vzájemně licencovaly klíčové patenty, včetně 5G, Wi-Fi a audio-video kodeků. Huawei kromě toho oznámil, že licencoval klíčové 5G technologie Samsungu. I když neuvedl detaily, patenty by se mohly týkat 5G modemů v mobilních zařízeních Samsungu nebo 5G patentů souvisejících s telekomunikační infrastrukturou divize Samsung Networks.

OPPO a Samsung patří mezi dvě desítky společností, které v posledních letech licencovaly patenty a technologie Huawei. Různé zprávy tvrdí, že příjmy Huawei z licencování patentů dosáhly v letech 2019–2021 až 1,3 miliardy dolarů (asi 30 miliard Kč). Samsung je z hlediska prodejů smartphonů a tržeb největším partnerem Huawei.

Huawei uvedl, že se zavázal k dlouhodobým investicím do výzkumu a vývoje a vylepšování svého portfolia duševního vlastnictví. V loňském roce byl Huawei na vrcholu žebříčku v získávání patentů udělovaných čínským patentovým úřadem CNIPA (China National Intellectual Property Administration) a Evropským patentovým úřadem. V USA figuroval na pátém místě.

Dnes nejčtenější

.