Zavřít reklamu

Když Samsung představil Galaxy Watch4, jednalo se o velký designový i softwarový krok, který se jednoduše povedl. Od letošní generace se sice čekalo mnohé, ale už dopředu bylo jasné, že to, co se povedlo před rokem, se nezopakuje. Galaxy Watch5 tak jdou ve šlépějích svých předchůdců a jen vylepšují to, co už nyní skvěle funguje. 

Galaxy Watch5 se recenzují poměrně obtížně hned z několika důvodů – jsou přece jen hodně stejné jako jejich předchozí generace a jsou jasně zastíněné svým sourozencem v podobě Galaxy Watch5 Pro, které jsou přece jen v mnoha ohledech zajímavější. Jenže protože jsou také o poznání dražší, mají Galaxy Watch5 jasný předpoklad k úspěchu.

Design bez větších obměn 

Samsung u své základní řady opět vsadil na hliníkové pouzdro. Je třeba ale dodat, že hliník zde tvoří jen boční strany s nožkami pro uchycení řemínku. Displej ale krásně přechází do zbytku těla a pěkně ho to opticky zvětšuje. Velikosti pouzder máme dvě – 40 a 44 mm, kdy první můžete mít v barvách grafitové, růžovo-zlaté a stříbrné a druhé v grafitové, safírově modré a také stříbrné. Rozměry jsou 39,3 x 40,4 x 9,8 mm potažmo 43,3 x 44,4 x 9,8 mm a váhy 28,7 g respektive 33,5 g.

Nám přišla na test ta menší varianta označovaná jako 40 mm, která je přece jen ideální na dámskou ručku. Musím ale říci, že i když jsou hodinky celkově menší, displeji to nijak na jeho kvalitách neubírá. Ovládají se velice pohodlně, a navíc jsou skutečně decentní. Je jasné, že pánové sáhnou spíše po větší variantě, ale dámy se té menší rozhodně nemusí nijak bát.

Displej je prvotřídní 

I když je pouzdro z hliníku a u modelu Pro z titanu, zde by tento prémiový materiál nedával příliš smysl. Zato použití safírového skla je jistě přínosem, protože se nemusíte zbytečně obávat nějakého šrámu. Menší verze disponuje 1,2“ displejem s rozlišením 396 x 396 pixelů, větší je osazena 1,4“ displejem s rozlišením 450 x 450 pixelů (a kterým disponují i Galaxy Watch5 Pro). Displej je typu Super AMOLED a nechybí mu Always On. Na displeji pak můžete používat nové ciferníky, a to klidně i Profesionální analogový, se kterým je prezentován zejména model Pro.

Luneta z modelu Classic samozřejmě chybí, stejně jako vyvýšené pouzdro modelu Pro. Displej je krásně rovný a pouzdro jej nijak nepřesahuje. Díky tomu budí velice elegantní dojem, který se i po roce prostě líbí a líbit se bude i za další rok. Řemínek je pěkně měkký a velice pohodlný. Spona se zapíná snadno a schovaný konec řemínku nijak netahá chlupy na ruce.

Výkon stejný 

Galaxy Watch5 mají stejný čip jako Galaxy Watch4. Jsou tedy poháněny sadou Exynos W920 (Dual-Core 1,18 GHz) a spojeny s 1,5 GB paměti RAM a 16GB interním úložištěm, což mají vlastně společného s modelem Watch5 Pro. S ohledem na funkce se od něho vlastně ani neliší, u vyšší řady si platíte především za použité materiály a větší výdrž. Vše tedy šlape tak, jak očekáváte – reakce jsou rychlé a bez čekání, animace efektní, zpoždění žádné.

Hodinky lze spárovat s jakýmkoli zařízením se systémem Android verze 8.0 nebo vyšším, nejlépe ale samozřejmě doplňují telefony Galaxy. S iPhony si je neužijete. One UI Watch4.5 přináší nové funkce, jako nové vstupy klávesnice, které vám usnadni psaní. Pokud používáte chytré hodinky Samsungu již nějaký ten pátek, budete se v rozhraní Galaxy Watch5 s One UI Watch4.5 cítit jako doma. Pokud je to pro vás ale poprvé, není čeho bát. Po jednom dni budete vědět vše důležité.

Baterie povyskočila 

Dle Samsungu baterie Galaxy Watch5 poskočila oproti předchozí generaci o 13 %, přičemž je přítomno i rychlejší 10W Qi nabíjení. Díky tomu máte za 8 minut nabíjení možnost trackovat si osmihodinový spánek. Dobíjení je tedy o 30 % rychlejší, než tomu bylo u předchůdce. Abychom byli přesní, tak 40mm verze hodinek je osazena 284mAh a 44mm verze 410 mAh baterií. Vzhledem k testované menší verzi hodinek zde není třeba čekat nějaké zázraky, na druhou stranu menší displej také méně žere. Den a noc ale dáte v pohodě, a to i při hodinové aktivitě se zapnutou GPS + klasické kontroly notifikací a měření tělesných hodnot.

Když už jsme u měření, zde není rozdíl oproti funkcím popisovaným u modelu Galaxy Watch5 Pro, protože oba modely disponují stejnými možnostmi. I zde tedy najdete Samsung BioActive Sensor, který se poprvé představil v řadě Galaxy Watch4, který využívá jediný čip s unikátní konstrukcí, a který má trojí funkci – funguje jako optický snímač tepu, elektrický snímač tepu a nástroj pro analýzu bioelektrického odporu současně. Saturace krve kyslíkem či aktuální hladina stresu je tedy samozřejmostí, stejně jako měření krevního tlaku, EKG atd. Přibyl ale třeba monitoring regenerační fáze po fyzické aktivitě. I zde najdete zatím nepříliš aktivní teploměr.

Stojí za to, pokud nemáte loňský model

Samsung neměl moc na výběr. S novou generací přijít musel, jinak by mu utíkaly prodeje. Držel se navíc hesla: „Neopravuj, co není rozbité.“ Jednoznačně lze ale říci, že udělal dobře. Galaxy Watch5 tak mají všechny přednosti svého předchozího modelu, který vylepšují ve všech ohledech, přičemž výtek je skutečně málo.

Příjemná je ostatně i cena. 40mm model startuje na 7 490 Kč, kdy je verze s LTE dostupná za 8 490 Kč. Pokud půjdete po větším modelu, jsou ceny 8 190 respektive 9 490 Kč. Model Galaxy Watch5 Pro pak už stojí 11 990 Kč či 12 990 Kč s LTE. Jedná se tedy o to nejlepší, co si aktuálně ke svému telefonu Galaxy můžete pořídit, a to zejména s ohledem na skutečně chytré hodinky. Samozřejmě můžete jít i po jiných výrobcích, kde je ale právě ona chytrost zejména u hodinek Garmin značně sporná.

Galaxy Watch5 koupíte například zde

Dnes nejčtenější

.