Zavřít reklamu

Samsung je ideální volbou pro ty zákazníky, kterým záleží na aktualizacích firmwaru, a to hned z několika důvodů. Jedním z nich je, že smartphony Galaxy dostávají více aktualizací operačního systému Android než jakákoli jiná značka, včetně Google Pixelů. Druhým pak, že společnost je obvykle prvním OEM výrobcem, který vydává nové bezpečnostní záplaty, a to dokonce dříve než právě Google. 

Samsung také poskytuje nástroj ODIN pro uživatele smartphonů se systémem Android, kteří dávají přednost ručním aktualizacím. Co ale znamenají písmena a čísla přiřazená ke každé verzi firmwaru? Jakmile to zjistíte, jednotlivé verze už pro vás nebudou jen nesrozumitelnými řetězci zdánlivě náhodných písmen a čísel. Místo toho budete moci vyčíst skrytý význam, který se za zdánlivou náhodností skrývá, a na první pohled získáte všechny potřebné informace.

Co znamenají čísla firmwaru Samsungu 

Každý znak nebo kombinace znaků obsahuje specifické informace o firmwaru a cílovém zařízení, pro které je určen. Nejjednodušší způsob, jak porozumět schématu čísel, je rozdělit je na čtyři části. Pro referenci použijeme aktualizaci telefonu Galaxy Note 10+ (LTE). Ta nese číslo firmwaru N975FXXU8HVE6. Rozdělení je následovné: N975 | FXX | U8H | VE6.

Existují různé způsoby, jak rozdělit řetezce na různé části. My jsme zvolili tento způsob, protože je snadněji zapamatovatelný, tj. jsou zde čtyři sekce obsahující 4-3-3-3 znaky. N975 | FXX | U8H | VE6. Každá sekce je navíc definována typem informací, kterých se týká, včetně hardwaru (N975), dostupnosti (FXX), obsahu aktualizace (U8H) a času, kdy byla vytvořena (VE6). Tato identifikace se samozřejmě mírně liší napříč portfoliem.

N: První písmeno odkazuje na řadu zařízení Galaxy. „N“ je pro nyní zrušenou řadu Galaxy Note, „S“ je pro řadu Galaxy S (i když před příchodem Galaxy S22 to bývalo „G“), „F“ je pro skládací zařízení, „E“ znamená rodinu Galaxy F a „A“ je pro řadu Galaxy A atd. 

9: Druhé písmeno představuje cenovou kategorii zařízení v rámci jeho řady. „9“ je určeno pro telefony nejvyšší třídy, jako je Galaxy Note 10+ a Galaxy S22. Je společné pro všechny generace a modely. Například každá verze firmwaru pro každý dosud vydaný Galaxy Fold začíná znaky „F9“. Levnější zařízení ze stejného roku jako Galaxy Note 10+, tedy Galaxy Note 10 Lite, má číslo modelu (SM)-N770F. „N7“ označuje tento telefon jako zařízení Note (N), které nemusí být nutně levné (7), ale nestojí tolik jako vlajková loď (9).

7: Třetí znak prozrazuje generaci zařízení Galaxy, které má aktualizaci obdržet. Galaxy Note 10+ byl sedmou generací Galaxy Note. Význam tohoto znaku se volně uplatňuje napříč různými řadami. Například Galaxy S21 byl 9. generací a řada Galaxy S22 měla přeskočit na „0“. Model Galaxy A53 (SM-A536) je považován za třetí generaci své řady, a to od doby, kdy společnost Samsung změnila schéma pojmenování z „Galaxy A5“ na „Galaxy A5x“. 

5: U vlajkových lodí znamená čtvrtá číslice obvykle to, že čím vyšší číslo zde je, tím větší je také displej zařízení. Modely Galaxy S22, S22+ a S22 Ultra mají ve verzích firmwaru/číslech zařízení jako čtvrtý znak 1, 6 a 8. Tento znak také ukazuje, zda je telefon omezen na 4G LTE, nebo má schopnosti 5G. Znaky 0 a 5 jsou vyhrazeny pro zařízení LTE, zatímco telefony Galaxy s podporou 5G mohou používat znaky 1, 6 a 8.

F: První znak ve druhé části odpovídá oblasti trhu, kde je zařízení Galaxy a jeho aktualizace firmwaru k dispozici. Někdy se toto písmeno mění podle toho, zda zařízení podporuje 5G, nebo ne. Písmena F a B označují mezinárodní modely LTE a 5G. Písmeno E odpovídá asijským trhům, ačkoli písmeno N je vyhrazeno pro Jižní Koreu. U je logicky určeno pro USA, ale odblokovaná zařízení Galaxy ve Spojených státech dostávají znak navíc U1. Na několika trzích existují také varianty jako FN a FG.

XX: Tyto dva seskupené znaky obsahují další informace o konkrétní variantě zařízení na daném trhu. Znak XX je spojen s mezinárodními a evropskými trhy. Zařízení pro USA nesou písmeno SQ, ale zařízení pro USA bez blokování mají písmena UE. Vždy můžete zkontrolovat, jakou verzi firmwaru má vaše zařízení Galaxy, a to tak, že otevřete aplikaci Nastavení, klepnete na položku O telefonu a poté na položku Informace o softwaru.

U: Tento znak je vždy buď S, nebo U, bez ohledu na to, který telefon nebo tablet Samsung Galaxy používáte a kde. Informuje o tom, zda aktuální aktualizace firmwaru obsahuje pouze bezpečnostní záplatu S, nebo zda přináší další funkce U. Druhá možnost znamená, že by aktualizace firmwaru měla přidat funkce nebo aktualizace primárních aplikací, uživatelského rozhraní, systémů na pozadí atd.

8: Jedná se o číslo zavaděče. Zavaděč je klíčový kus softwaru, který telefonu Galaxy říká, jaké programy se mají při spuštění načíst. Je to obdoba systému BIOS v počítačích se systémem Windows. 

H: Prozrazuje, kolik významných aktualizací uživatelského rozhraní a funkcí One UI zařízení obdrželo. Každé nové zařízení Galaxy začíná písmenem A a s každou významnou aktualizací nebo novou verzí uživatelského rozhraní One UI, které získá, se toto písmeno v abecedě posune o jeden stupeň výše. Galaxy Note 10+ byl dodán s uživatelským rozhraním One UI 1.5 (A). Nyní používá One UI 4.1 a jeho verze firmwaru nese písmeno H, což znamená, že obdržel sedm významných, funkčně bohatých aktualizací.

V: Toto představuje rok, kdy byla aktualizace vytvořena. V jazyce čísel firmwaru společnosti Samsung znamená písmeno V rok 2022. U byl rok 2021 a pravděpodobně rok 2023 bude W. Někdy může toto písmeno označovat, jakou verzi operačního systému Android zařízení Galaxy používá (nebo dostává prostřednictvím aktualizace), ale pouze u novějších telefonů.

E: Předposlední znak se shoduje s měsícem, kdy byl firmware dokončen. A znamená leden, což znamená, že písmeno E je tomto označení květen. Vždy ale existuje možnost, že aktualizace dokončená v jednom měsíci bude uvedena až v měsíci následujícím. Navíc toto písmeno ne vždy odpovídá bezpečnostní záplatě pro měsíc, který představuje. Aktualizace vytvořená v květnu může být spuštěna v červnu a obsahovat dřívější bezpečnostní záplatu.  

6: Poslední znak v čísle firmwaru je identifikátor sestavení. Tento znak je často reprezentován číslem a málokdy písmenem. Aktualizace firmwaru s identifikátorem sestavení 8 však nemusí nutně znamenat, že jde o osmé sestavení vydané v daném měsíci. Některá sestavení mohou vstoupit do vývoje, ale nemusí být nikdy vydána.

Telefony Samsung Galaxy koupíte například zde

Související články

Dnes nejčtenější

.