Zavřít reklamu

V oblasti ochrany soukromí uživatelů je lídrem Apple, Google ale nechce zůstat příliš pozadu, protože ví, že na bezpečnost uživatelé slyší. Svět cílených reklam je sice složitý ale nesmírně lukrativní. Není žádným tajemstvím, že Meta, tedy společnost vlastnící Facebook, Instagram a WhatsApp, je na vrcholu tohoto potravního řetězce. A to ať už se TikTok snaží sebevíc. 

I ve svém okolí jste se určitě setkali s někým, kdo si mohl s trochou nadsázky myslet, že mu Facebook čte jeho myšlenky, nebo ho minimálně špehuje. Jak je totiž možné, že když se s někým o něčem bavíte, Facebook vám na to následně předloží reklamu?

Často se jedná o typy věcí, které byste nešli vyhledávat, ale jsou natolik poutavé, že byste na příspěvek, který se na sociální síti objeví, pravděpodobně klikli. A i když nikdy nelze zcela vyloučit, že aplikace pro chytré telefony mohou odposlouchávat vaše konverzace prostřednictvím mikrofonu telefonu (určitě ne ale za účelem cílení reklamy), pravděpodobnějším viníkem je propracovaná reklamní technologie Mety. 

Jak ale cílené reklamy fungují a jak dělají to, že si uživatelé myslí, že Facebook ví, co si myslí? Dále najdete stručný pohled na tuto „telepatickou“ technologii Facebooku.

Jak Facebook shromažďuje vaše údaje 

Údaje shromážděné na webu 

Nejpřímějším způsobem, jak Facebook sbírá data uživatelů, je web. Když si někdo vytvoří účet na Facebooku, souhlasí se zásadami ochrany osobních údajů společnosti, což samo o sobě umožňuje legální shromažďování údajů. Jedná se mimo jiné o jména a data narození, interakce s ostatními uživateli a připojené skupiny. Zde je důležité poznamenat, že sledování webu Facebookem přesahuje jeho vlastní rozhraní. 

Data shromážděná z mobilních aplikací 

Chytré telefony jsou pro společnosti, které se zajímají o sběr dat, darem z nebes, a to zejména díky senzorům v zařízeních, které denně generují množství užitečných informací. Například aplikace Facebook může zaznamenávat Wi-Fi sítě, ke kterým se uživatelé připojují, typ telefonu, polohu, nainstalované aplikace a mnoho dalšího. Sledování našeho chování se ale neomezuje pouze na Facebook a další aplikace Mety. Ta totiž spolupracuje s mnoha společnostmi, které prostřednictvím svých aplikací také shromažďují další údaje a následně je s Metou (Facebookem) sdílejí.

Meta_logo

Co Facebook dělá s vašimi daty 

Meta o vás v podstatě shromažďuje a organizuje tisíce dat, aby se dozvěděla vše důležité a zařadila vás do nějaké skupiny. S rostoucím množstvím přibývajících dat o vás pak Facebook zvyšuje přesnost těchto vašich „digitálních dvojníků“ a je schopen vytvářet stále přesnější předpovědi. Ty mohou sahat od oblíbených restaurací až po značky oblečení a mnoho dalšího. Tyto předpovědi jsou ale často užitečné, protože vám skutečně mohou pomoci ušetřit čas s vyhledáváním, i tak ale někteří lidé považují personalizované reklamy za vtíravé a mírně znepokojující. 

Technologie cílených reklam Mety totiž v některých lidech snadno vyvolává pocit, že jim tato společnost prostě čte jejich myšlenky. Ve skutečnosti to je ale jen síla předpovědí založených na nasbíraných datech. Určitě není přehnané tvrdit, že sociální média, nebo alespoň jejich algoritmy, o nás vědí více než my sami.

Jak omezit množství údajů, které Meta a Facebook shromažďují

Přestože je používání Facebooku nevyhnutelným kompromisem mezi ochranou soukromí a pohodlím, existují kroky, které lze podniknout, aby se omezila záplava osobních údajů, které se na servery sociálních médií dostávají. 

Odstranění oprávnění aplikací 

Pokud jde o mobilní zařízení, je z hlediska ochrany soukromí nejlepší volbou neinstalovat aplikaci Facebook vůbec a stránky Facebooku v mobilu vůbec neotvírat. Jenže to je rada na nic. Sběr dat však lze omezit odstraněním různých oprávnění aplikace.  

  • Otevřete aplikaci Nastavení. 
  • Přejděte dolů a klepněte na položku Aplikace. 
  • Vyhledejte aplikaci Facebook a klepněte na ni. 
  • Klepněte na možnost Oprávnění. 
  • Poté vybírejte jednotlivá oprávnění a nastavte je na Nepovolovat. 

Tímto dosáhnete toho, že Facebooku omezíte přístup k mnoha datům, které by se mu k vašemu profilu mohly hodit. Pokud zakážete Zařízení v okolí, tak se Facebook nedozví ani nic o návycích vaší rodiny a přátel. Hodí se ještě zaškrtnout Odebrat oprávnění a uvolnit místo, i když je fakt, že v takovém případě byste nesměli Facebook spustit několik měsíců, aby to mělo smysl.

Úprava nastavení reklam 

Je také možné ovlivnit, které reklamy se vám na Facebooku vlastně zobrazují, a to jak v aplikaci, tak na webových stránkách.  

  • Otevřete aplikaci nebo webovou stránku Facebook. 
  • Přejděte do části Nastavení. 
  • Vyberte možnost Předvolby pro reklamy. 

Zde se vám zobrazují inzerenti, kteří spustili své reklamní kampaně v závislosti na nasbíraných datech Facebooku o svých uživatelích. Některým se tedy zobrazí, pokud je pro ně reklama relevantní, jiným nikoli. V této nabídce je ale možné jednotlivé společnosti vybrat a volbou možnosti Skrýt reklamy přestat jejich reklamy zobrazovat. Kromě toho lze vypnout také reklamy založené na údajích od jejich partnerů a reklamy založené na aktivitě v produktech společnosti Facebook.

Vypnutí aktivity na Facebooku 

Nakonec můžete otevřít webovou stránku Facebooku a omezit informace, které společnost shromažďuje z aplikací a webových stránek třetích stran. Uděláte tak v nabídce Nastavení a soukromí -> Nastavení. Zde vyberte Soukromí, klepněte na Vaše informace na Facebooku a zde věnujte pozornost volbě Aktivita mimo Facebook. Zde totiž můžete spravovat své aktivity mimo Facebook, takže vymazat historii aplikací a webových stránek, které sdílely vaše data, a vypnout budoucí aktivity mimo Facebook pro svůj účet.

Pokud jste provedli všechny uvedené kroky, alespoň jste omezili množství údajů, které o vás Facebook shromažďuje. Nezapomeňte také co nejvíce omezit svou on-line aktivitu, tedy neuvádějte místa, neoznačujte fotografie a nikdy neklikejte na reklamy. Dobrá VPN a prohlížeč zaměřený na bezpečnost také pomohou minimalizovat množství sdílených dat, ale jakmile se jednou dostanete do vztahu s Metou, bude váš rozchod prostě obtížný.

Dnes nejčtenější

.