Zavřít reklamu

Výdrž zařízení na jedno nabití jeho baterie je největší slabinou moderních smartphonů. Při našem aktivním jejich využívání přitom sotva dosáhneme i jen dvoudenní výdrže, natož třeba týdnu jako tomu bylo u hloupých telefonů před revolučním rokem 2007, tedy tím, kdy byl představen první iPhone. Pokud i vás trápí slabá výdrž vašeho smartphonu, tak zde máte 5 tipů a triků pro nejlepší využití baterie telefonu. 

Předně je třeba říci, že pokud chcete dosáhnout nejdelší možné výdrže baterie ať už v jakémkoli případě použití, měli byste si zkontrolovat, jestli není pro vaše zařízení dostupná nová aktualizace softwaru a souvisejících aplikací. Vývojáři se samozřejmě snaží neustále výdrž baterie optimalizovat a stejně tak opravovat známé chyby, které mohou způsobovat její nadměrné vybíjení. Aktualizace tyto chyby samozřejmě řeší. Najdete je v Nastavení -> Aktualizace softwaru, kde stačí zvolit možnost Stáhnout a nainstalovat a dále postupovat podle pokynů na obrazovce.

Vyhněte se náhodným dotykům 

Co žere baterii nejvíce? Samozřejmě vyjma hraní graficky náročných her jen to, že musí zařízení svítit displej. Zařízení ale nabízí možnost blokování náhodných dotyků. Tato funkce chrání telefon proti náhodnému dotyku, když je ten ve tmě, tedy typicky kapse nebo tašce. Pokud ji tedy máte zapnutou, displej se zbytečně nerozsvítí. Funkci aktivujete následovně: 

 • Jděte do Nastavení. 
 • Vyberte nabídku Displej. 
 • Sjeďte úplně dolů. 
 • Zapněte nabídku Ochrana proti náhodnému dotyku. 

O něco výše se nachází ještě volba Časový limit displeje. Ten se vyplatí mít v závislosti na šetření baterie co nejnižší, tedy klidně jen 15 s. Tento čas pak určuje, za jak dlouho se displej v případě neaktivity zhasne.

Omezte displej 

Jak už bylo řečeno, omezením displeje jasně prodloužíte výdrž baterie. Čím nižší jas displeje pak budete mít, tím méně se bude energie baterie také čerpat. Jas můžete jednoduše regulovat z panelu rychlých nabídek, podrobnější určení najdete v Nastavení -> Displej. Zde si tedy můžete volit intenzitu jasu nejen posuvníkem, ale nachází se zde i volba Adaptivní jas. Pokud jej povolíte, jas se automaticky upraví podle stavu baterie a okolního světla.

Pokud to vaše zařízení umožňuje, a pokud disponuje OLED displejem, vyplatí se také zapnout tmavý režim v nabídce nahoře. V něm se černé pixely neaktivují a zůstávají vypnuté, takže tím také dokážete redukovat míru vybíjení zařízení. Disponuje-li vaše zařízení více možnostmi obnovovací frekvence displeje, změňte jej na tu nejnižší možnou v nabídce Plynulost pohybu.

Zavřete nepotřebné aplikace a správa spících aplikací 

Baterii vybíjí i procesy, které si nárokují aplikace. Chcete-li šetřit baterii, a pokud víte, že v brzké době dané tituly nebudete používat zavřete je. Stačí jít přes tlačítko Poslední do seznamu naposledy použitých aplikací a ty nepoužívané vysunutím nahoru uzavřít. 

Kromě toho můžete omezit využití baterie prostřednictvím nastavení aplikace spánku. Pokud některé aplikace používáte zřídka, můžete je nastavit do režimu spánku na pozadí, takže se vaše baterie nebude tak rychle vybíjet. Můžete také nastavit, aby se aplikace automaticky uspávaly, když je nějakou dobu neotevřete. 

 • Jděte do Nastavení. 
 • Zvolte nabídku Péče o baterii a zařízení. 
 • Klepněte na Baterie. 
 • Vyberte Limity využití na pozadí. 

Zde se nachází několik nabídek. Pokud jste danou aplikaci nějakou dobu nepoužívali, automaticky se přepne do režimu spánku. Klepnutím na přepínač tuto funkci zapnete, pokud tak nemáte. Dále jsou zde následující volby: 

 • Aplikace v režimu spánku: Zobrazí všechny aplikace, které aktuálně spí, ale pokud je znovu začnete používat, mohou běžet na pozadí. 
 • Aplikace v režimu hlubokého spánku: Zobrazí všechny aplikace, které nikdy nepoběží na pozadí. Budou fungovat, jen když je otevřete. 
 • Aplikace, které nikdy nespí: Můžete přidat aplikace, které se nikdy nevypnou ani neusnou na pozadí, takže je budete moci vždy používat.

Aktivujte režim úspory baterie 

Změna režimu napájení sice sníží výkon vašeho telefonu, ale na druhou stranu ušetří výdrž baterie. Jedná se o nejjednodušší a nejrychlejší krok k prodloužení výdrže vašeho zařízení. Je třeba brát ale v úvahu, že aplikace spuštěné na pozadí nemusí přijímat aktualizace nebo vám posílat upozornění, když je povolen režim úspory energie. Tento režim zapnete přímo z panelu rychlých nabídek, nebo v Nastavení. 

 • Zvolte Péče o baterii a zařízení. 
 • Vyberte nabídku Baterie. 
 • Klepněte na nabídku Úsporný režim. 
 • Níže si můžete sami vybrat, které funkce jeho aktivace omezí. 
 • Klepnutím na přepínač v horní části obrazovky Úsporný režim aktivujete. 

Pokud to situace opravdu vyžaduje, určitě mějte zapnutou možnost Omezení aplikací na Domovské obrazovce. Tím se totiž omezí všechny aktivity na pozadí, vypnou se Panely na okraji a změní se nastavení na tmavý motiv. Výše tak můžete porovnat i to, jak se životnost baterie prodlouží. V našem případě to bylo z 1 dne a 15 hodin na 5 dní.

Deaktivujte funkce, které nepotřebujete 

Pro snížení spotřeby baterie se doporučuje deaktivovat funkce Wi-Fi a Bluetooth, když je nepoužíváte. Tedy pokud jste někde v divočině a nemusíte zrovna poslouchat hudbu přes TWS sluchátka. Wi-Fi v lese pak chytnete asi jen stěží. Obě funkce vypnete v Nastavení -> Připojení. Obě funkce můžete však zapínat i vypínat z panelu rychlého spuštění. Alternativně můžete zapnout i Režim Letadlo. Odstřihnete se tím sice od sítě, ale na druhou stranu tím rapidně naroste výdrž. Nevyplatí se pak ale funkci neustále zapínat a vypínat, takže tak udělejte v případě, kdy víte, že delší dobu nebudete telefon potřebovat. Při hledání sítí a připojování jsou totiž na baterii kladeny jisté nároky.

Dnes nejčtenější

.