Zavřít reklamu

Někdy pomáhá, někdy překáží, jindy spíše otravuje. Řeč je o prediktivním zadáváním textu, kterému se dříve přezdívalo jako T9, a který sice může ušetřit množství času při psaní delších textů, na druhou stranu, pokud používáte především slangová slova, stejně příliš nepomůže a zbytečně zakrývá jiné funkce. 

Označení T9 nebylo od věci. Jednalo se o zkratku slovní spojení „text na 9 klávesách“, kdy měla tato funkce smysl především v případě klasických tlačítkových telefonů, které pod jednou klávesou obsahovaly tři nebo čtyři písmena. Při psaní SMS tak funkce předpovídala, co chcete napsat a tím vám šetřila nejen čas, ale i samotná tlačítka a vlastně i palce u ruky.

S moderními chytrými telefony se funkce T9 změnila spíše na prediktivní zadávání textu, protože zde už nemáme jen 9 kláves ale plnohodnotnou klávesnici. Funkce ale dělá to samé, i když její význam už samozřejmě značně opadl, protože prsty mnohých uživatelů fungují rychleji a rychleji a není třeba tak tohoto předvídání používat (Gboard Googlu se ale učí, a může tak skutečně efektivně předvídat, co chcete psát).

V případě využití klávesnice Samsungu se prediktivní text zobrazuje nad číselnou řadou. Stačí si zde vybrat formát navrhovaného slova a klepnout na něho, čímž se vloží. Tři tečky vpravo ukazují ještě další možnosti, šipka vlevo naopak nabídku skryje. Neduh funkce je, že jejím zobrazením zakrývá funkční prvky. Pokud funkce nijak nevyužíváte, nemusíte se bát ji vypnout. 

Jak vypnout T9 čili prediktivní zadávání textu 

  • Jděte do Nastavení. 
  • Sjeďte úplně dolů a zvolte Obecná správa. 
  • Zde vyberte nabídku Nastavení Klávesnice Samsung. 
  • Následně vypněte volbu Prediktivní zadávání textu. 

Počítejte s tím, že se vám přestanou zobrazovat i návrhy emoji, stejně jako návrhy opravy textu. Obě funkce jsou totiž na prediktivní zadávání textu vázány. Funkci samozřejmě můžete kdykoli zase zapnout. 

Související články

Dnes nejčtenější

.