Zavřít reklamu

Vedle standardního bezdrátového nabíjení je mnoho telefonů Samsung vybaveno také reverzním bezdrátovým nabíjením. To umožňuje telefonu Galaxy bezdrátově nabíjet příslušenství Bluetooth a další smartphony, které podporují technologii Qi. Níže najdete vše, co potřebujete vědět o Samsung Wireless PowerShare, jak funkci používat a jaká zařízení ji podporují. 

Není sice nejrychlejší, ale v případě nouze dokáže dodat šťávu telefonu, v případě Bluetooth příslušenství je dobít, aniž byste s sebou museli nosit pro ně unikátní kabely. Což je samozřejmě ideální na cestách nebo víkendových výletech. Výhody jsou tedy zřejmé, i když je zde i pár „ale“, o kterých se vyplatí vědět.

Má váš telefon funkci Wireless PowerShare? 

Všechny hlavní vlajkové lodě společnosti Samsung uvedené na trh v posledních několika letech jsou funkcí Wireless PowerShare vybaveny. Patří sem následující zařízení: 

 • Řada Galaxy S10 
 • Řada Galaxy Note10 
 • Řada Galaxy S20, včetně S20 FE 
 • Galaxy Z Flip3 a Z Fold 2/3 
 • Řada Galaxy Note20 
 • Řada Galaxy S21, včetně S21 FE 
 • Řada Galaxy S22 

Samsung není jediný, který tuto funkcionalitu nabízí. Reverzní bezdrátové nabíjení má i mnoho dalších vlajkových telefonů se systémem Android, například OnePlus 10 Pro a Google Pixel 6 Pro. V těchto zařízeních se tato funkce nenazývá stejně, protože jde o specifický název Samsungu pro tuto technologii. Ne všechny telefony s bezdrátovým nabíjením budou také nutně reverzní bezdrátové nabíjení podporovat. Pro více informací byste se měli samozřejmě podívat do seznamu specifikací svého telefonu. Pokud jde o iPhony, tak ty zatím reverzní bezdrátové nabíjení nepodporují vůbec.

Jak zapnout funkci Wireless PowerShare v telefonech Samsung 

 • Jděte do Nastavení. 
 • Zvolte nabídku Péče o baterii a zařízení. 
 • Klepněte na volbu Baterie. 
 • Zde sjeďte dolů a vyberte Bezdrátové sdílení napájení. 
 • Zapněte funkci přepínačem. 

Níže najdete ještě možnost volby Limit baterie. Když na ni kliknete, můžete určit hranici, pod kterou nechcete, aby se vaše zařízení vybilo. Budete tak mít jistotu, že ať už nabíjíte sdílením napájení jakékoli zařízení, tomu vašemu vždy zůstane dostatek potřebné šťávy. Minimum je 30 %, což je limit, který je nastavený standardně. Můžete jej ale po pěti procentech zvyšovat až na hranici 90 %. Tento limit je nutné nastavit ještě před zapnutím funkce.

Druhým způsobem, jak funkci zapnout, je využít k tomu panel rychlých nabídek. Pokud zde ikonu bezdrátového sdílení napájení neuvidíte, přidejte si ji přes ikonu plus. Funkce totiž není neustále zapnutá. Při každém použití ji musíte aktivovat ručně a toto vaše kroky k tomu urychlí.

Jak Bezdrátové sdílení napájení používat 

Není to nic složitého, i když zde záleží na přesnosti. Ať už jde o telefon, chytré hodinky nebo bezdrátová sluchátka, položte své zařízení displejem dolů a na jeho zadní stranu přiložte zařízení, které chcete nabíjet. Aby proces bezdrátového přenosu energie fungoval korektně a s minimálními ztrátami, musíte zajistit, aby byly nabíjecí cívky obou zařízení vzájemně zarovnány. Nabíjíte-li telefon, ten na ten svůj položte displejem nahoru.

Pokud se setkáte s problémy, nebo až příliš pomalým nabíjením, sejměte pouzdro z telefonu a zařízení, které potřebujete nabít, a zkuste je znovu vzájemně zarovnat. Proces se spustí automaticky.

Jak rychlé Bezdrátové sdílení napájení je? 

Implementace reverzního bezdrátového nabíjení Samsungu může poskytnout výkon 4,5 W, ačkoli ten dodávaný do nabíjeného zařízení bude nižší, protože bezdrátové nabíjení nemá 100% účinnost. Ztráta energie z vašeho telefonu také nebude úměrná. Pokud například váš telefon Galaxy ztratí během bezdrátového sdílení napájení 30 %, druhé zařízení nezíská stejné množství energie, i když se bude jednat o stejný model telefonu se stejnou kapacitou baterie.

Co to tedy znamená? Jedná se vlastně spíše o nabíjení v případě nouze. V ideálním použití byste jej tedy měli aktivovat spíše k dobíjení sluchátek a chytrých hodinek než telefonů. Výstup 4,5 W stačí k nabíjení vašich Galaxy Watch nebo Galaxy Buds, protože i jejich přibalený adaptér dodává stejný výkon. Úplné nabití Galaxy Watch4 tímto způsobem trvá asi 2 hodiny. Výhoda je ale ta, že vlastně nemusíte mít speciální nabíječku na svá příslušenství. Samsung Wireless PowerShare totiž můžete používat i během nabíjení samotného telefonu, i když se samozřejmě bude nabíjet pomaleji, protože bude zároveň jistou část energie vydávat.

Je Wireless PowerShare špatné pro baterii telefonu? 

Ano i ne. Používání funkce generuje velké množství tepla, které způsobuje stárnutí baterie zařízení. To znamená, že pokud jej budete používat pravidelně, mohlo by to být špatné pro její životnost v dlouhodobém horizontu. Použití jednou za čas k dobití baterie vašich sluchátek nebo chytrých hodinek na cestách nebo v případě nouze i telefonu však není důvod k obavám a není třeba se funkci bránit, když už ji máte ve svém zařízení dostupnou. 

Související články

Dnes nejčtenější

.