Zavřít reklamu

Výrobci mobilních telefonů se předhánějí v tom, kdo z nich bude mít lepší displej, sestavu fotoaparátů nebo třeba vyšší výkon. Jenže toto všechno vám bude k ničemu, když se vám telefon vybije, protože má malou kapacitu baterie, se kterou neumí hospodařit a rychlé nabíjení neposkytuje. Jak nabíjet mobil není věda, je ale fajn dodržovat určité postupy, abyste na baterii nekladli zbytečné nároky.

Moderní zařízení jsou supervýkonná, jejich fotoaparáty slouží už i na každodenní focení. Zásadní rezervy však pořád mají ve svých bateriích, také proto se na ně poslední dobou výrobci čím dál více zaměřují. Na rozdíl od neustálého zvyšování kapacity se také snaží stále zvyšovat rychlosti nabíjení, abychom mohli naše zařízení začít používat co nejdříve, a to s dostatečným množstvím šťávy.

Obecné tipy k nabíjení mobilu 

 • Při prvním nabíjení baterie vašeho zařízení je jedno, v jakém stavu nabití je. Pokud vybalíte své zařízení z krabičky, bez obav jej dejte hned nabíjet. 
 • Pro delší životnost baterie je vhodné vyhnout se hranici 0 %. Protože baterii můžete nabíjet kdykoli, snažte se neklesnout pod 20 %. Chcete-li maximálně zamezit jejímu stárnutí, udržujte zařízení v optimálním rozhraní nabití 20 až 80 %. Neustálé přechody ze zcela vybitého na plně nabité zařízení totiž dlouhodobě snižují kapacitu baterie. Telefony Galaxy toto umí nastavit. Jděte do Nastavení -> Péče o baterii a zařízení -> Baterie -> Další nastavení baterie. Zde úplně dole zapněte funkci Chránit baterii. Nabíjení se v takovém případě omezí na 85 % stavu jejího nabití. 
 • Moderní lithiové baterie netrpí efektem samovybíjení, jejich životnost je tak o poznání delší. Jedná se navíc o chytré baterie obsahující senzory hlídající proces nabíjení. Už jim tedy také nevadí nabíjení přes noc, protože dokážou včas nabíjení vypnout, i pokud jej nemáte omezeno funkcí řečenou výše, dostanete se ale na hranici sta procent. 
 • Zkuste se vyvarovat extrémním teplotám, a to zejména těm vysokým. Při nabíjení dochází k zahřívání, takže pokud máte své zařízení v krytu, doporučuje se jej z něho vyndat. Vysoké teploty mohou kapacitu baterie nenávratně snížit, takže určitě nenabíjejte zařízení na slunci nebo pod polštářem.

Jak nabíjet mobil kabelem a bezdrátovými nabíječkami 

Jednoduše připojte kabel USB k napájecímu adaptéru USB. Zapojte kabel USB do univerzálního konektoru zařízení a zapojte napájecí adaptér do elektrické zásuvky. 

Připojte nabíjecí kabel k nabíjecí podložce, kabel samozřejmě také připojte k patřičnému adaptéru a zapojte jej do elektrické zásuvky. Při nabíjení na bezdrátových nabíječkách stačí na ně zařízení položit. Umístěte ale zařízení centrálně na nabíjecí podložku, jinak nemusí být nabíjení tak efektivní. Mnoho nabíjecích podložek také indikuje stav nabíjení.

Galaxy S22 vs S21 FE 5

Tipy pro bezdrátové nabíjení 

 • Smartphone musí být vystředěn na nabíjecí podložce. 
 • Mezi smartphonem a nabíjecí podložkou by neměly být žádné cizí předměty, jako jsou kovové předměty, magnety nebo karty s magnetickými proužky. 
 • Zadní část mobilního zařízení a nabíječka by měla být čistá a bez prachu. 
 • Používejte pouze nabíjecí podložky a nabíjecí kabely s odpovídajícím jmenovitým vstupním napětím. 
 • Ochranný kryt může rušit proces nabíjení. V takovém případě sejměte ochranný kryt ze smartphonu. 
 • Pokud k smartphonu připojíte během bezdrátového nabíjení kabelovou nabíječku, funkce bezdrátového nabíjení již nebude k dispozici. 
 • Pokud používáte nabíjecí podložku na místech se špatným příjmem signálu, může ten během nabíjení úplně selhat. 
 • Nabíjecí stanice nemá vypínač. Pokud se nepoužívá, odpojte nabíjecí stanici od elektrické zásuvky, abyste předešli spotřebě energie.

Rychlé nabíjení 

Moderní smartphony umožňují různé podoby rychlého nabíjení. V základu bývají tyto možnosti zapnuté, může se ale stát, že byly vypnuty. Pokud se chcete ujistit, že budete své zařízení nabíjet maximální možnou rychlostí (nehledě na použitý adaptér), jděte do Nastavení -> Péče o baterii a zařízení -> Baterie -> Další nastavení baterie a zde zkontrolujte, zda máte zapnuté Rychlé nabíjení a Rychlé bezdrátové nabíjení. Z důvodu úspory energie baterie však není funkce rychlého nabíjení při zapnuté obrazovce k dispozici. Pro nabíjení nechte obrazovku vypnutou.

Tipy pro rychlé nabíjení 

 • Chcete-li ještě zvýšit rychlost nabíjení, nabijte zařízení v režimu Letadlo. 
 • Na obrazovce můžete zkontrolovat zbývající čas nabíjení, kdy pokud je k dispozici rychlé nabíjení, dozvíte se to zde také textovým upozorněním. Skutečná zbývající doba se samozřejmě může lišit v závislosti na podmínkách nabíjení. 
 • Vestavěnou funkci rychlého nabíjení nemůžete použít, když nabíjíte baterii pomocí standardní nabíječky baterií. Zjistěte si, jak rychle můžete své zařízení nabít a pořiďte si k tomu optimálně výkonný adaptér. 
 • Pokud se zařízení zahřeje nebo se teplota okolního vzduchu zvýší, rychlost nabíjení se může automaticky snížit. To se stane, aby nedošlo k poškození zařízení. 

Dnes nejčtenější

.