Zavřít reklamu

I pokud vlastníte ten nejvybavenější mobilní telefon na trhu, tak pokud mu dojde šťáva, bude z něho jen těžítko. I pokud ale vlastníte zařízení nižší třídy, může se vám hodit těchto několik tipů, jak nejrychleji nabít mobil, ať už jakékoli značky. Může se sice jednat o jednoduché poučky, mnohdy vás ale třeba ani nenapadnou. 

Použijte kabel, ne bezdrát 

Samozřejmě platí to, že drátové nabíjení je rychlejší než to bezdrátové, při kterém dochází ke ztrátám. Pokud máte tedy do bezdrátové nabíječky zapojený kabel, který podporuje i váš telefon, odpojte jej a nabíjejte telefon přímo. Čím výkonnější adaptér použijete, tím lépe, je ale pravda, že přes určité hodnoty vás telefon stejně nepustí. Doporučuje se také používat originální příslušenství stejného výrobce.

Vyčistěte konektor 

Pokud nemáte zrovna čas řešit, jestli máte v nabíjecím konektoru nějaké nečistoty, samozřejmě dáte telefon hned nabíjet. Není ale od věci jej čas od času vyčistit. Zejména při nošení po kapsách se totiž konektor zanáší prachovými částicemi, které mohou způsobit nepřesné dolehnutí konektoru a tím i pomalejší nabíjení. V žádném případě ale do konektoru nic nestrkejte, ani do něho nijak nefoukejte. Stačí s telefonem s napájecím konektorem směřujícím směrem dolů pouze klepat do dlaně a nečistoty tím vyjmout.

Pokud jste někde četli, že máte do otvoru foukat, je to nesmysl. V takovém případě nejen že nečistoty dostanete ještě hlouběji do zařízení, ale zároveň do něho dostáváte vlhkost ze svého dechu. Vkládáním ostrých předmětů ve snaze nečistoty odstranit mechanicky pak leda poškodíte konektory, takže skutečně ani tudy cesta nevede.

Zapněte úsporný režim 

Ať už se tento režim ve vašem zařízení jmenuje jakkoli, zapněte ho. Zařízení totiž omezí nejen obnovovací frekvenci displeje, kdy z vyšší přejde na nižší, vypne Always On displej, ale přestane na pozadí stahovat třeba i poštu, omezí rychlost CPU, trvale sníží jas a vypne i 5G. V krajním případě se můžete uchýlit i k aktivaci režimu Letadlo, který je ještě účinnější než úsporný režim. V mezních situacích se pak vyplatí telefon vypnout úplně, čímž zajistíte nejrychlejší možné nabíjení.

Zavřete běžící aplikace 

Některé aplikace samozřejmě běží i na pozadí a nárokují si určitou energii. Pokud si zapnete režim Letadlo, tak je samozřejmě omezíte všechny najednou, protože vypnete nejen příjem mobilního signálu ale obvykle i Wi-Fi. Nechcete-li ale být tak rezolutní, ukončete alespoň ty tituly, které aktuálně nepoužíváte. Slovo aktuálně je zde však důležité. Pokud totiž ukončíte i aplikace, které víte, že budete dále používat, jejich opětovné spuštění paradoxně odčerpá více energie, než kdybyste je nechali dále běžet. Udělejte tak skutečně jen u těch zbytečných.

Pozor na teploty 

Při nabíjení dochází k zahřívání zařízení, což je běžný fyzikální jev. Jenže teplo nedělá nabíjení dobře, takže čím jsou teploty vyšší, tím je nabíjení pomalejší. Ideální je tedy nabíjet zařízení v pokojových teplotách, v žádném případě ne na slunci, pokud vám jde o rychlost. Zároveň z tohoto důvodu sundejte ze svého zařízení obaly a kryty, aby se mohlo lépe chladit a zbytečně neakumulovalo teplo.

Nechte telefon nabíjet a nepracujte s ním, když nemusíte 

Může se to zdát jako zbytečné doporučení, je ale poměrně důležité. Čím více totiž budete při nabíjení se svým zařízením pracovat, tím déle se samozřejmě bude také nabíjet. Odpovědět na textovou zprávu nebo chat nebude úplně problém, ale pokud chcete projíždět sociální sítě nebo dokonce hrát nějaké hry, počítejte s tím, že se nabíjení patřičně protáhne. Když už s telefonem potřebujete pracovat, a když už nechcete využít omezení v podobě leteckého nebo úsporného režimu, snižte alespoň jas displeje na minimum. Právě ten žere značnou část energie baterie.

Nečekejte, až budete mít 100 % 

Pokud vás tlačí čas, určitě nečekejte na to, až se vaše zařízení nabije na 100 %. Je tomu z několika důvodu. Předně jde o to, že posledních 15 až 20 % kapacity se do baterie tlačí skutečně pomalu, a to ať už máte rychlé nabíjení k dispozici, nebo ne. Jeho rychlost se ostatně s plněním kapacity baterie postupně snižuje a svůj význam má jen při začátku nabíjení obvykle maximálně do 50 %. Poté sami výrobci uvádějí, že je ideální nabíjet zařízení do 80 nebo 85 % proto, abyste zbytečně nezkracovali životnost baterie. Pokud si tedy myslíte že s 80 % vydržíte, telefon klidně odpojte od nabíjení dříve, nic tím nezkazíte.

Dnes nejčtenější

.