Zavřít reklamu

Můžete si zapomenou dát své zařízení nabíjet, můžete hrát náročnou hru, která vám baterii příliš vyčerpá, nebo prostě můžete být na vícedenním výletě. Někdy prostě nastanou situace, kdy potřebujete baterii svého smartphonu šetřit co to jde, abyste vydrželi co nejdéle. Zde tedy najdete návod, jak šetřit baterii v mobilu tak, abyste se dočkali alespoň ještě večera.

Samozřejmě základní rada je, abyste si pořídili nějakou optimální powerbanku. Ta vám dokáže vytrhnout trn z paty kdykoli a kdekoli, kde nemáte přístup k elektrické energii. Jde-li přitom jen o to „přežít“, nemusí být nijak velká ani drahá. Chcete-li však vydržet o něco déle, uvažujte tak, aby měla externí baterie alespoň dvojnásobnou kapacitu baterie vašeho telefonu.

Široký výběr powerbanek najdete zde

Zjistěte, co baterii žere nejvíce a omezte to 

Samozřejmě se přímo nabízí zkrátit čas v těch aplikacích a hrách, které si kladou na baterii nejvyšší nároky. Stačí k tomu jít do Nastavení, kde zvolte Péče o baterii a zařízení. Zde klepněte na nabídku Baterie a na grafu se přesuňte na druhou jeho stránku. Zde už vám jen stačí vybrat požadovaný den a uvidíte, která aplikace brala vašemu telefonu nejvíce energie. Když její používání omezíte, jasně tím prodloužíte výdrž svému telefonu.

Zregulujte jas displeje 

Displej patří k největším žroutům kapacity baterie. Pro její prodloužení je samozřejmě vhodné jej vůbec nerozsvěcet, to už ale nemusíte zařízení používat vůbec. Může ale klidně stačit jen regulace jasu. Předně je důležité říci, že byste běžně měli používat spíše automatické nastavení jasu, které lépe koriguje podsvícení, než máte nastaveno na fixní hodnotu a v průběhu času prostě žere méně, protože je obvykle nižší.

Pokud se ale dostanete do situace nutnosti prodloužení životnosti baterie, jděte do Nastavení, vyberte nabídku Displej, snižte jas na minimum a vypněte Adaptivní jas. Pomůžete si i přepnutím zařízení do tmavého režimu, stejně jako přepnutí se na standardní obnovovací frekvenci obrazovky, pokud to vaše zařízení umožňuje.

Pozor na tapety 

Když už jsme nakousli tmavý režim, hodí se s jeho kombinací použít i nějakou tmavou tapetu na pozadí zařízení. OLED displeje totiž u černé barvy nerozsvěcí pixely, a tím pádem šetří energii a displej bude úspornější. Zároveň se vyvarujte jakýmkoli animovaným tapetám, které jsou sice efektní, ale zbytečně náročné. Jděte do Nastavení -> Pozadí a styl, kde si můžete vybrat jak tapetu, tak v případě Androidu 12 s One UI 4.1 i paletu barev, která by samozřejmě měla být co nejméně křiklavá.

Zapněte úsporný režim 

Samozřejmě se to přímo nabízí. V Nastavení -> Péče o baterii a zařízení -> Baterie najdete nabídku Úsporný režim. Když si ji rozkliknete, můžete si zde definovat jednotlivé jeho detaily, jako vypnout Always On Displej, omezit rychlost CPU na 70 %, trvale snížit jas a logicky vypnout 5G, pokud jím váš telefon disponuje. Úsporný režim zde jde i aktivovat, stejně tak ale můžete udělat kdykoli z nabídky panelu rychlého spuštění.

Vypněte, co nepotřebujete 

S úsporným režimem a vypnutím 5G se váže ale další omezení různých funkcí, které aktuálně nepotřebujete. Samozřejmě je řeč o Wi-Fi, pokud k této síti nejste aktuálně připojení. Telefon tak nemusí skenovat okolí, jestli se nějaká bezdrátová ve vaší blízkosti nenachází. To samé se dá říci o Bluetooth, NFC, GPS. Většinu obsloužíte z panelu rychlých nabídek. Zde můžete vypnout i Umístění a naopak zapnout Režim Letadlo, který je ale už mezním řešením.

Související články

Dnes nejčtenější

.