Zavřít reklamu

Apple a Samsung jsou dva největší výrobci chytrých telefonů na světě, ale jejich přístup se velmi liší. Apple dává přednost jednoduchosti, zatímco Samsung se zaměřuje na všestrannost a velkou míru přizpůsobení. Oba mají své výhody i nevýhody, kdy nejde jednoduše říci, který je lepší a který horší – srovnáváme-li stejně staré modely ve stejné cenové relaci a jako celek. Zde však najdete 5 důvodů, proč přejít z iPhonu na Samsung, protože je v dané kategorii lepší, nebo prostě jen nabízí více.

Samozřejmě se toto srovnání bude točit především kolem aktuální špičky obou výrobců, tedy řad telefonů iPhone 13 a Galaxy S22, popřípadě jejich špičkových modelů iPhone 13 Pro Max a Galaxy S22 Ultra. Dá se ale vztáhnout i na střední třídu, třeba té v podobě iPhonu SE 3. generace nebo telefonu Galaxy A53. Mějte ale na paměti, že se jedná o subjektivní dojmy, kdy se s nimi nemusíte zcela ztotožňovat. Nikoho tímto také nenabádáme, aby změnil svou stáj, jen uvádíme právě těch 5 důvodů, ve kterých mají řešení Samsungu o něco navrch.

Všestrannější fotoaparáty 

Nejlepší fotoaparáty a výsledky z nich nemá ani Apple, ani Samsung. Oba ale patří mezi fotografickou špičku. Kdybychom se měli orientovat podle žebříčku DXOMark, vyjde nám sice lépe iPhone, ale Samsung nabídne prostě více. Např. iPhone 13 Pro Max má trojitou soustavu 12MPx fotoaparátů, jenže Galaxy S22 nabídne hned 4, mezi kterými najdete 108MPx fotoaparát skvělý pro skutečně detailní snímky a teleobjektiv s 10násobným optickým přiblížením.

Který fotí lépe? Pravděpodobně iPhone, alespoň tedy dle DXO, jenže s fotoaparáty v Ultře si víc vyhrajete, bude vás bavit s nimi fotit, a hlavně budete mít více různorodých výsledků. Nemusíme pak srovnávat jen špičku portfolia. Takový Galaxy A53 nabízí mnohem více funkcí fotoaparátu než podobně drahý iPhone SE 2022. Pokud se prostě chcete focením i bavit, raději si vyberte telefon Galaxy než iPhone.

Hlubší možnosti přizpůsobení 

One UI je prostě lepší než jiné nadstavby jiných výrobců, a je dokonce lepší než samotný čistý Android. Má propracovaný design, ale přesto nabízí desítky možností přizpůsobení. Můžete změnit tapetu, motivy, rozložení domovské obrazovky, písma, Always On displej, a dokonce i vzhledy ikon. To navíc zcela jednoduše a bez žádných složitostí.

Oproti tomu iPhone umožňuje měnit pouze tapetu. Ano, změna ikon aplikací je na iPhonu možná, ale je to velmi zdlouhavý proces a vyžaduje použití aplikace Zkratky, se kterou si mnozí nerozumí. Nelze ani přizpůsobit Ovládací centrum, přidat různé ukazatele do stavového řádku atd. Pokud si rádi přizpůsobujete telefon, lépe vám poslouží ten Samsungu.

Lepší správa souborů 

Přestože mají iPhony vestavěnou aplikaci Soubory, což je víceméně úložiště na iCloudu, telefony Galaxy nabízejí mnohem lepší správu souborů. Pomocí vestavěného správce můžete snadno připojit externí úložiště a pracovat s daty na něm uloženými. Přejmenování nebo přesun souborů či práce s nimi napříč softwarem a aplikacemi třetích stran je prostě mnohem jednodušší než u telefonů iPhone.

Vychází to ostatně i z logiky Applu, jakou k datům přistupuje. Podle něho by mělo být jedno, kde to máte uloženo, protože on vám to vždy najde. Jenže ti, kteří jsou zvyklí na strukturu systému Windows, s tím mají po přechodu vždy značné problémy.

Lepší multitasking 

Stahování souborů nebo dat aplikací třetích stran na pozadí je na iPhonu mizerný zážitek. Například aplikace Spotify přestane stahovat hudební soubory pro off-line poslech několik sekund po minimalizaci aplikace nebo přepnutí se na jinou aplikaci. Pokud navíc chcete používat dvě aplikace současně, na iPhonu to prostě nejde. Nanejvýš můžete sledovat video v režimu obraz v obraze a k tomu používat jinou aplikaci, ale to je vše.

Na telefonech Galaxy můžete používat dvě aplikace vedle sebe a třetí aplikaci mít třeba v plovoucím okně. Můžete si je dát na výšku, na šířku, zvětšovat a zmenšovat jim okna atd. Toto umí jen iPady, ale iPhonům podobnou funkcionalitu Apple ještě nedovolil.

Rychlejší a pohodlnější nabíjení 

iPhony vždy zaostávaly, pokud jde o rychlost nabíjení. Apple jim je totiž nenavyšuje z důvodu šetření baterie. Do jaké míry je to ale jeho alibismus však nezjistíme. Je ale fakt, že u bezdrátového Qi nabíjení pouští jen 7,5 W, chcete-li více, tak u jeho MagSafe dovolí max 15 W. U telefonů Galaxy je Qi nabíjení pouštěno 15 W. Kromě toho mají telefony Samsungu nabíjecí USB-C port, takže je variabilnější s těmi ostatních výrobců a ostatních produktů (sluchátek, notebooků, kamer, atd).

Pokud pak chcete šetřit baterii, můžete si rychlé nabíjení a rychlé bezdrátové nabíjení i vypnout, zároveň jde omezit nabíjení baterie na 85 %. Apple u svých iPhonů nabízí jen funkci Kondice baterie, ta má ale smysl až tehdy, kdy skutečně klesá její kapacita a zařízení se z toho důvodu začne samovolně vypínat. A to už může být samozřejmě pozdě.

Telefony Samsung Galaxy koupíte například zde

Dnes nejčtenější

.