Zavřít reklamu

Ne nadarmo se říká „poznej svého nepřítele“. Do redakce se nám dostal iPhone SE 3. generace, a tak jsme jej samozřejmě vyzkoušeli, co že tak skvělého ta největší konkurence Samsungu nabízí. Zde nemyslíme konkrétně tento rádoby low-end model, ale Apple obecně. Novinka by přitom měla docela i potenciál, kdyby ji nesrážel zastaralý design. A mizerný displej. A ještě mnoho dalšího. 

Nikdo z výrobců Android telefonů si nedovolí představit takové zařízení, jaké ukázal Apple na své události Peek Performance. Největší problém iPhonu SE 3. generace je prostě ten fakt, že je zařízení trestuhodně mrhá svým potenciálem. Chápeme tržní strategii Applu, kdy se snaží za malé náklady vytvořit zařízení, na kterém bude mít maximální možnou marži a zákazníci mu na to skočí, ale proč to musí dělat tak okatě, to prostě nepochopíme.

V jednotě je síla 

iPhone SE 3. generace jednoznačně staví na svém ekosystému výrobce. Není třeba si cokoli nalhávat, ale provázanost služeb Applu je mezi jeho zařízeními příkladná. Telefon, tablet, počítač, televize, hodinky i chytrý reproduktor a ostatně i sluchátka spolu komunikují naprosto špičkově, protože je všechny dělá jeden výrobce. V tom je síla Applu a společnost si je toho také vědoma. Samsung se sice snaží o něco podobného s Microsoftem, ale je to prostě málo, protože do toho vstupuje i Android Googlu. Každopádně nemáte-li nic jiného od Applu, je vlastně otázka, jestli potenciálu iPhonu dokážete vůbec využít, a jestli vás nebude spíše svazovat. A to nehledě na model telefonu.

Novinka tak dokáže obstát vlastně jen v takovém případě, že chcete skutečně malý telefon, který je primárně jen telefonem, a který sice obslouží mnohem více, ale s jistými omezeními. Výkonu má na rozdávání a konkurenci v podobě Android telefonů zašlape do země, ať se nám to líbí nebo ne. Čip A15 Bionic je prostě to nejvýkonnější, co aktuálně v chytrých telefon běží. Modelu SE je to ale tak nějak k ničemu, protože jeho potenciálu zařízení nevyužije. Můžete na něm hrát ty nejmodernější hry, ale opravdu to na 4,7“ displeji chcete? Nejnovější čip je zde především proto, aby mělo zařízení zaručenou dlouhou životnost ohledně aktualizací systému. A to je další prvek, ve kterém Apple vede nad celou svou konkurencí. To, že je přítomno 5G je pak snad už v dnešní době povinností.

Nula inovací 

Jenže tímto se tak nějak výhody vytrácejí. Samozřejmě že to má logo nakousnutého jablka na svých zádech, ale i Google Pixely jsou poměrně prestižními zařízeními, nehledě na řadu Galaxy S a mnohé modely jiných výrobců. Apple si nicméně svou auru „luxusního zboží“ budoval poměrně dlouho, a pořád je tak na něho nahlíženo, ať už máte iPhone SE, 11, nebo 13 Pro Max, i když to s těmi inovacemi příliš nepřehání. V případě iPhonu SE vlastně vůbec. 

To zařízení je skutečně hezké, pokud si jej vezmete jen tak do ruky a prohlížíte si ho, či pokud jen projíždíte jeho nabídku a nativní aplikace. Tím to ale končí. Nedokážu si představit žádného uživatele Androidu, který by dobrovolně opustil svůj velký displej s bezrámečkovým designem a přešel na něco tak malého. To ne s ohledem na velikost zařízení, ale na velikost displeje.

Ostatně iPhone SE má rozměry 138,4 × 67,3 × 7,3 mm a Galaxy S22 146 × 70,6 × 7,6 mm, takže ty rozdíly nejsou takové. Jenže Galaxy má 6,1“ displej, na kterém něco uvidíte i za přímého slunečního světla. Jas 625 nitů u iPhonu je prostě mizerný. A není třeba jej srovnávat jen s řadou Galaxy S22. Např. Galaxy A53 5G ve stejné cenové kategorii dosáhne na 800 nitů (a samozřejmě k tomu přihazuje 6,5“ Super AMOLED displej se 120Hz obnovovací frekvencí, a to se nebavíme o fotoaparátech). Jablíčkáři k tomu namítnou: „No jo, jenže to je Android.“ 

Ano, je to Android, jenže tyhle žabomyší války už jsou v dnešní době poněkud přežité. To, že výkonově iPhonu nikdo nerovná je jedna věc. To, že ve všech ostatních specifikacích je překonána i jeho aktuálně špičková řada iPhonu 13 Pro je věc druhá. Zkusme na to nahlížet nezaujatě, jestli to tedy vůbec jde, a berme iPhone SE 3. generace jako nový telefon, kterým vlastně chce i být.

Neobhajitelná cena 

Fotografie Applu jdou, to se musí nechat. I s 5 let starou optikou se jeho nové SE může chlubit skutečně povedenými výsledky. A to má jen 12MPx hlavní (a také jediný) fotoaparát. Za ideálních světelných podmínek jsou výsledky skutečně až překvapivé. Je vidět, že na tom má co dělat právě i čip a nové technologie, jako Deep Fusion nebo Smart HDR 4. Ostatně počkejte si na náš srovnávací test s Galaxy S21 FE. Nicméně chléb se začíná lámat při zhoršujících se světelných podmínkách. iPhone SE 3. generace totiž nemá noční režim. A jak tušíte, výsledky tomu odpovídají. Čelní fotoaparát má pak 7MPx. K tomu asi není moc co dodávat. Na videohovory je to jedno, ale na fotografie? To moc nechcete.

Největší problém novinky Applu není ani tak v tom, že odkazuje na již zapomenutou éru tlačítka plochy. S trochou snahy byste ten design překousli. Největší problém je cena. Dát 12 490 Kč za něco, co bylo představeno před pěti roky a uměle se to udržuje při životě obměnou „střev“, je prostě buď hodně odvážné, nebo hodně hloupé. Ten telefon se nemůže rovnat s dnešní nabídkou na poli Android telefonů. Samozřejmě s tím můžete nesouhlasit a zařízení obhajovat, jako že je přece komplet dělané pod jednou střechou, že má zajištěnou softwarovou aktualizaci, že jeho čip je nejrychlejší ze všech mobilních čipů. Z logiky věci ale kdokoli, kdo se na něho podívá, a měl by na něho přejít z jakéhokoli novějšího bezrámečkového Androidu, by byl nešťastný.

Design, velikost a technologie displeje, přední kamera, absence nočního režimu (klidně si přidejte teleobjektivu a makra), malá kapacita baterie (pro někoho i Lightning konektor a pomalé nabíjení) a především tedy cena jsou věci, které tento model táhnou ke dnu. Do karet mu hraje vlastně jen ten ekosystém a výkon, a ten nedokáže vyvážit všechna jeho negativa. V roce 2020, když byl představen iPhone SE 2. generace, byla situace ještě jiná. Jenže rok 2022 už je prostě o něčem jiném.

Applu nepřeji nic špatného. Je důležité, že zde je, a je důležité, že je druhým největším hráčem na trhu s mobilními telefony. Konkurenci totiž nutí se neustále zlepšovat a přinášet technologické pokroky, o které se ostatně snaží i on. S iPhonem SE 3. generace však dle mého skromného úsudku přestřelil. Přitom o 1 000 Kč levněji můžete mít právě Galaxy A53 5G, o dva tisíce dráž pak iPhone 11. Ani jeden se mu výkonově sice nerovnají, ale ten výkon, který nabízejí, v nich alespoň dokážete využít naplno.

Nový iPhone SE 3. generace můžete koupit zde 

Galaxy A53 5G můžete koupit zde

Galaxy S21 FE 5G můžete koupit zde

Dnes nejčtenější

.