Zavřít reklamu

Před dvěma týdny se začala řešit kauza zpomalování výkonu telefonů společnosti Samsung v některých hrách a aplikacích, a to od zbrusu nové řady Galaxy S22 až do modelu Galaxy S10. V důsledku toho byly také telefony společnosti vyřazeny z výkonnostního testu Geekbench. A i když již Samsung alespoň pro své nejnovější smartphony zavádí opravnou aktualizaci, problém se týká i jeho tabletů Galaxy Tab S8. 

V pátek Samsung uvedl aktualizaci na svém domácím jihokorejském trhu, nicméně ta se záhy rozšířila i do Evropy. Společnost musela jednat, protože jde nejen o možnost podání hromadné žaloby, ale samozřejmě o jasně kritický pohled ze strany uživatelů na její praktiky, který je nutné co nejdříve „vyžehlit“. Jenže bohužel ještě nejsme na konci této trnité cesty, která bude Samsung ještě chvíli pěkně bolet.

Svůj výkon totiž škrtí nejen telefony, ale i tablety, a to konkrétně nejnovější vlajková řada Galaxy Tab S8. Jak zjistil magazín Android Police, omezování výkonu ze strany Samsungu mělo v případě jeho nejnovějších tabletů vliv na ztrátu u jednojádrového testu mezi 18 až 24 % a u vícejádrového procesu šlo o 6 až 11 %. U tabletů řady Galaxy Tab S7 a Tab S5e však k podobnému pokles výkonu nedošlo, takže je evidentní, že se jedná o vlastnost GOS (Game Optimization Service).

zpomalování

GOS je však velmi sofistikovaný systém, který při škrcení výkonu v různé míře zohledňuje více proměnných, včetně teploty, očekávaných FPS, spotřeby energie a dalších. To také vysvětluje, proč testované tablety nebyly tak silně zpomalovány jako právě telefony řady Galaxy S22. Větší vnitřní prostor totiž pravděpodobně znamená lepší odvod tepla, což právě GOS také zohledňuje.

Vyřazení z Geekbenche

Společnost Samsung na otázky magazínu týkající se zpomalování u tabletů řady Galaxy Tab S8 neodpověděla. Což neplatí o testu Geekbench. Ten totiž uvedl, že plánuje tato zařízení ze svých seznamů vyřadit podobně, jako to udělal v případě postižených telefonů řad Galaxy S. Politika Geekbenche je pak taková, že ani s přítomnou aktualizací nemá v plánu tato sporná zařízení do svých seznamů vracet, což je samozřejmě pro Samsung nemalý problém.

Galaxy Tab S8 koupíte například zde 

Dnes nejčtenější

.