Zavřít reklamu

Samsung byl mezi prvními značkami, které uvedly na scénu 5nm smartphonový čipset. Poté, co Apple loni v říjnu představil iPhone 12 s 5nm čipem A14 Bionic, Samsung jej o měsíc později následoval s čipsetem Exynos 1080 a v lednu s vlajkovým čipem Exynos 2100. První 5nm čipset Qualcommu Snapdragon 888 byl odhalen v prosinci. Vlajkový čip dalšího velkého hráče na tomto poli MediaTeku je stále vyráběn 6nm procesem, nicméně právě on by mohl být tím, kdo ostatním „vypálí rybník“ a jako první představí čip postavený na 4nm procesu.

MediaTek podle nové zprávy z Číny předběhne Apple, Samsung i Qualcomm a uvede letos na scénu svůj první 4nm mobilní čipset. Hlavní rival Samsungu v této oblasti, společnost TSMC, prý začne s masovou výrobou 4nm čipu Dimensity v posledním kvartálu letošního roku nebo v prvním čtvrtletí roku příštího. Chystaný vlajkový čipset MediaTeku bude údajně konkurovat špičkovým čipům Snapdragon.

Nový čip si prý již objednali někteří výrobci smartphonů včetně Samsungu. Pokud by byla zpráva pravdivá, korejský technologický obr by mohl uvést na trh alespoň jeden špičkový telefon (či telefon vyšší střední třídy) s tímto čipsetem. Čip si měly také objednat čínské společnosti Oppo, Xiaomi a Vivo.

MediaTek byl dlouhá léta známý jako výrobce levných čipsetů do budgetových telefonů. To se však v poslední době mění a tchajwanský výrobce má ambice produkovat konkurenceschopné čipy ve vyšších třídách. Jeho poslední vlajkový čip Dimensity 1200 je výkonově srovnatelný s loňským high-endovým čipsetem Qualcommu Snapdragon 865. S pomocí Samsungu se MediaTek loni dokonce stal globálně největším prodejcem mobilních čipů.

Související články

Dnes nejčtenější

.