Zavřít reklamu

Poté, co Samsung minulý měsíc potvrdil existenci čipu Exynos 1080 a do éteru se mezitím dostávaly informace o některých jeho specifikacích a výkonu, jej nyní oficiálně uvedl na scénu. Jde o jeho první čip vyrobený 5nm procesem, výkonově se řadí mezi střední třídu a svůj debut si odbude zkraje příštího roku ve smartphonu značky Vivo.

Exynos 1080 dostal do vínku čtyři výkonná procesorová jádra ARM Cortex-A78, z nichž jedno běží na frekvenci 2,8 GHz a ostatní na 2,6 GHz, a čtyři úsporná jádra Cortex-A55 s taktem 2 GHz. Podle Samsungu je výkon jednoho jádra v porovnání s procesory minulé generaci vyšší o 50 %, zatímco vícejádrový výkon měl stoupnout dvojnásobně.

O grafické operace se stará GPU Mali-G78 MP10, které by mělo nabídnout podobný výkon jako čipset Exynos 990, který používá smartphone Galaxy Note 20 Ultra. Grafický čip také podporuje displeje s rozlišením FHD+ a obnovovací frekvencí 144 Hz nebo obrazovky s rozlišením QHD+ a obnovovací frekvencí 90 Hz.

Čipset též disponuje řešením pro šetření energie zvaným Amigo, které sleduje výkonové zatížení a podle toho může zvýšit úsporu energie až o 10 %. Obrazový procesor podporuje až 200MPx fotoaparáty (nebo 32 a 32 MPx najednou) a nahrávání videí v rozlišení až 4K při 60 fps a HDR10+.

Zabudovaná neurální procesorová jednotka (NPU) může podle Samsungu dosáhnout výkonu až 5,7 TOPS. Čipset také podporuje paměti typu LPDDR5 a úložiště typu UFS 3.1 a má zabudovaný 5G modem, který podporuje sítě s pásmem pod 6 GHz (3,67 GB/s) a sítě s milimetrovým pásmem (mmWave; 5,1 GB/s). Nechybí ani podpora dvoupásmové Wi-Fi 6, bezdrátového standardu Bluetooth 5.2 a GPS.

Exynos 1080 se v prvním zařízení objeví na začátku příštího roku. Pro někoho překvapivě to však nebude smartphone Samsungu, ale blíže neurčená nová vlajková loď společnosti Vivo (neoficiální informace z posledních týdnů hovoří o řadě Vivo X60).

Související články

Dnes nejčtenější

.