Zavřít reklamu

Konečně jsme se dočkali, další dílek do skládačky jménem Samsung Galaxy S21 právě přibyl. Společnost Qualcomm, které stojí za procesory Snapdragon oficiálně odhalila svůj nejnovější počin a to čip nejvyšší třídy Snapdragon 888 (dříve označovaný jako Snapdragon 875), ten se s jistotou objeví právě v telefonech Galaxy S21, k dispozici máme i benchmark.

Představení nového čipsetu vezmeme velmi stručně, aby jasně vyplynuly nejdůležitější novinky. Zásadní změnou je přechod ze 7 na 5nm výrobní proces, čímž od svého předchůdce – Snapdragonu 865 udělala 888ka velký krok vpřed. Očekávat díky této změně můžeme o 25% lepší výkon a energetickou účinnost.

Pokud se zaměříme na grafický procesor, byla použita grafická jednotka Adreno 660, díky které bude vykreslování obrazu rychlejší o 35% a účinnost se zvýší okolo 20%. S grafikou samozřejmě souvisí také zpracování fotografií. V této oblasti Qualcomm použil nový procesor s označením Spectra 580 CV-ISP, ten je revoluční, umožňuje totiž použití až tří objektivů najednou, díky čemuž se uživatelům „odemykají“ úplně nové možnosti pro pořizování fotek a videí a jejich následnou úpravu.

Samozřejmostí je pak podpora rychlých standardů Wi-Fi 6, Wi-Fi 6E, 5G a Bluetooth 5.2 a to díky modemu X60 a systému FastConnect 6900. Upgradu se dočkali také výpočetní jednotky, umělá inteligence či zabezpečovací procesor.  Hráči jistě ocení podporu až 144 snímků za sekundu, stínování s proměnnou rychlostí a celkově o 30% lepší výkon v hrách.

To, že se Qualcomm se svým nejnovější procesorem Snapdragon 888 cílí spíše na energetickou úsporu než na výkon jasně vyplývá minimálně z toho, že primární jádro čipsetu – Cortex-X1 běží na poměrně střídmé frekvenci 2,8 GHz. Což se možná projevilo také na výsledku benchmarku smartphonu Galaxy S21 právě s 888kou, v tom novinka dosáhla 1075 bodů v testu jednoho jádra, v testu více jader pak 2916 bodů. Sice to nejsou příliš oslňující výsledky a dokonce některé zprávy hovoří, že procesor z dílny Samsungu – Exynos 2100, který bude přímým konkurentem Snapdragonu 888, dosáhne lepších výsledků. I kdyby to byla pravda, pro jihokorejského technologického giganta by to mohlo být Pyrrhovo vítězství, protože vyšší výkon znamená vyšší energetickou náročnost. Kde nakonec bude pravda a jak si oba procesory povedou v tělech telefonů řady Galaxy S21 si budeme muset ještě nějakou dobu počkat. Série Galaxy S21 bude oficiálně představena s největší pravděpodobností 14. ledna 2021.

Zdroj: NotebookCheck (1,2)

Dnes nejčtenější

.