Zavřít reklamu

Společnost Apple počátkem tohoto týdne představila nové iPhony s řadou nových funkcí. O novinkách se mluví tak intenzivně, že se o nich možná mnozí androidisté dozvěděli i proti jejich vlastní vůli. Pojďme se nyní společně podívat na to, jak mohou z těchto nových funkcí těžit i ti, kteří dávají přednost jiné značce a jinému operačnímu systému.

USB-C a Qi2

Letos se u iPhonů objevila vlastnost, kterou spousta smartphonů konkurenčních značek disponuje již dávno – USB-C konektor. Téměř pokaždé, když Apple přidá do svých telefonů funkci, která vyžaduje jakoukoli změnu příslušenství, je tato změna okamžitě důvěryhodná. Vzpomeňte si na dobu, kdy zmizel konektor pro sluchátka. Nejenže Apple představil vlastní sluchátka AirPods, ale podnítilo to další značky, aby nabízely kvalitní i méně kvalitní bezdrátová sluchátka. Stejný boom příslušenství přinese i připojení Applu ke klanu USB-C a těžit z toho budou i uživatelé Androidu.

Dalším skvělým příkladem je MagSafe, magnetická nabíjecí technologie, která si svou premiéru odehrála u iPhonu 12. Uživatelé systému Android sice zatím nemají oficiální kompatibilitu, ale řada firem vyrábějících příslušenství nabízí vynikající adaptéry MagSafe, takže je mohou využívat i telefony jako Samsung Galaxy S23. A vzhledem k tomu, že standard Qi2 byl poprvé oznámen v lednu na veletrhu CES, stav MagSafe se rychle mění. Magnetické nabíjení budou mít nativně zabudované nejen telefony se systémem Android, ale tento standard budou podporovat i nejnovější iPhony společnosti Apple. Takže stejně jako přechod z Lightningu na USB-C povede k tomu, že uživatelé Androidu získají více příslušenství, bude i podpora Qi2.

Satelitní komunikace

Loni Apple do iPhonu řady 14 zavedl tísňové volání SOS přes satelit, abyste v případě potřeby dostali pomoc bez ohledu na to, kde se nacházíte. Tím, že Apple pokračuje ve vylepšování vlastních funkcí satelitní komunikace, dokazuje, že do ní společnost skutečně investuje. To bude opět signálem pro zbytek firem v oboru, že pokud konkurenti společnosti nezačali vytvářet vlastní řešení, musí s tím začít co nejdříve. Nejenže je nutné udržet funkční paritu se společností Apple, ale pro přímou konkurenci je poskytování podobných možností komunikace v nouzových situacích nutností. Očekáváme, že právě satelitní komunikace (ať už SOS nebo i běžná) bude přítomna v řadě Galaxy S24, kterou Samsung představí v únoru příštího roku.

Akční tlačítko

Společnost Apple s příchodem iPhonů 15 Pro zrušila funkci, která byla k dispozici již od prvního iPhonu. Tento fyzický přepínač vyzvánění vždy umožňoval uživatelům iPhonu rychle přepnout telefon do tichého režimu nebo zapnout vyzvánění bez nutnosti rozsvěcet displej. Zatímco podobná funkce byla k dispozici na telefonech, jako je OnePlus 11, zbytek světa smartphonů se systémem Android ji ignoroval. Proč to tedy Apple udělal? Aby uvolnil místo pro nové akční tlačítko.

Vzhledem k tomu, že systém Android je mnohem otevřenější než iOS a již dlouho je operačním systémem pro lidi, kteří si chtějí svůj telefon přizpůsobit na maximum, mohla by být myšlenka programovatelného fyzického tlačítka pro přístup ke konkrétním funkcím telefonu skvělá. Už jsme to viděli dříve – Samsung umožnil uživatelům přemapovat své tlačítko Bixby, než ho u několika posledních generací svých smartphonů úplně zabil. Vzpomeňte si, jak se dvojklik na tlačítko napájení pro spuštění fotoaparátu stal univerzální zkratkou. Vytvoření speciálního tlačítka, které by mohlo spustit svítilnu, vaši oblíbenou aplikaci, spustit automatizaci chytré domácnosti a mnoho dalšího, by bylo opravdu skvělou funkcí.

Titan

Nové iPhony se mohou kromě jiného pochlubit odolným, ale lehkým rámečkem z titanu. Chytré telefony se již dlouho vyrábějí s hliníkovým rámem. U prémiovějších zařízení se obvykle setkáváme s nerezovou ocelí. Apple nyní zvýšil laťku a u modelů iPhone 15 Pro použil titanový rám. Titan je skvělý materiál, protože je extrémně pevný a zároveň výrazně lehčí než ocel. Navíc jeho přirozená barva má opravdu skvělý, jedinečný vzhled. Bylo by rozhodně báječné, kdyby se k titanu uchýlili i výrobci telefonů s Androidem pro špičkové telefony – třeba příští rok Samsung Galaxy S24 Ultra, což se tak nějak také očekává.

Izolace hlasu

Ačkoli se nejedná o novou funkci pro iPhony, aktualizovaný algoritmus strojového učení dále upřednostňuje váš hlas při hovoru a po aktivaci režimu izolace hlasu odstraní z vaší strany hovoru ještě více šumu v pozadí. Společnost Google u svých telefonů řady Pixel, jako je Pixel 7 Pro, odvádí poměrně velký kus práce, aby se pokusila poskytnout lepší zážitek z volání, zejména díky funkcím, jako je Clear Calling. Google však není jedinou společností, která do svých telefonů implementuje stále více funkcí strojového učení. I když telefonní hovory nemusí být primárním způsobem komunikace, protože lidé jsou dnes díky chytrým telefonům mnohem více na cestách, možnost být jasně slyšet bez ohledu na to, odkud voláte, bychom měli očekávat.

Novinky Applu koupíte např. zde

Dnes nejčtenější

.