Zavřít reklamu

Apple v úterý představil čtveřici nových iPhonů, kdy modely iPhone 15 Pro a iPhone 15 Pro Max přinášejí jednu zásadní hardwarovou změnu, a to odstranění přepínače hlasitosti. Akční tlačítko ale není úplnou novinkou.

Nové tlačítko lze použít například ke spouštění fotoaparátu, zapnutá baterky nebo nastavení možností pro usnadnění. Člověk se však nemůže ubránit pocitu, že kopíruje tlačítko pro vyvolání hlasového asistenta Samsungu Bixby, kterým korejský obr dříve osazoval některé své telefony.

Samsung fyzické tlačítko pro vyvolání Bixbyho poprvé použil v roce 2017 u tehdejších vlajkových lodí Galaxy S8 a S8+. Společnost v té době Bixbyho velmi „tlačila“ a měla za to, že vyhrazené tlačítko přiměje uživatele jej používat. Jeho snaha však byla zbytečná.

Samsung zpočátku nedovoloval uživatelům tlačítko pro Bixbyho přemapovat. Bylo možné je použít jen pro jeho vyvolání. Nakonec se objevily aplikace třetích stran, které uživatelům tlačítko přemapovat umožnily, Samsung však jejich používání rychle „zatrhl“. Uživatelé však korejského giganta nadále žádali, aby tlačítko učinil užitečnějším, jinak by to podle nich bylo plýtvání místem.

To se konečně změnilo, když Samsung v roce 2019 uvedl na trh vlajkovou řadu Galaxy S10. Uživatelům umožnil tlačítko nastavit tak, aby jeho stisknutí otevřelo libovolnou aplikaci. Uživatelé si mohli vybrat, jestli spustí aplikaci jedním nebo dvojitým stisknutím tlačítka. Tato funkce byla později rozšířena i na starší zařízení.

Později v roce 2019 Samsung představil řadu Galaxy Note10, která tlačítko pro Bixbyho již neměla. Pravděpodobně si tehdy uvědomil že jeho hlasový asistent se nevydal cestou, na jaké jej chtěl vidět. A to v podstatě platí dodnes. Bixby se totiž i přes vylepšení, které v průběhu let dostal, nevyrovná konkurenci v podobě Asistenta Google, Alexy od Amazonu a Siri od Applu.

Je poněkud ironické, že Apple, který nikdy nebyl fanouškem tlačítek na telefonech, vzal za svou myšlenku, kterou Samsung již poměrně dávno opustil. Funkcionalita „akčního tlačítka“ je také trochu neúplná – uživatelé třeba nemohou mapovat akce na vícenásobné stisknutí. Když už cupertinský kolos něco od svého arcirivala okopíroval, měl to udělat pořádně. Jak se ale říká, napodobování je tou nejupřímnější formou lichocení, takže Samsung by měl být potěšen, že inspiroval Apple ke změně jeho ikonického prvku.

Novinky Applu koupíte např. zde

Dnes nejčtenější

.