Zavřít reklamu

Po návratu z dovolené, výletu nebo zajímavé akce často chceme vytvořit třeba jen upoutávku, krátké video pro přátele nebo slideshow z fotografií, které je dobré pro umocnění atmosféry opatřit nějakým hudebním podkresem. Samozřejmě, lze nějakou hudbu stáhnout například z některých serverů, jež takový obsah nabízejí, ale dnes již máme k dispozici i nástroje využívající sílu umělé inteligence, díky kterým můžete vytvořit něco přesněji odpovídajícího vašim představám nebo třeba překvapit blízkou osobu písní s textem, který vás napadl pro zpestření dne, ke svátku či narozeninám. Možnosti jsou opravdu velmi široké a možná budete překvapeni čeho všeho lze pomocí jednoduchého zadání a několika kliknutí dosáhnout.

Mubert

Zřejmě nejjednodušším z vybrané trojky je Mubert, ke kterému se dostanete na adrese mubert.com. Do textového pole stačí zadat vaši představu založenou na žánru, náladě nebo třeba typu aktivity, zvolit požadovanou délku výstupu a kliknout na Generate track. Pro inspiraci si můžete poslechnout hotové a tématicky uspořádané playlisty s hudbou například pro váš vlog, reklamu, vzpomínku nebo založené na různých náladách, třeba Get Happy, Feel God Tunes a další. Možností je na výběr opravdu dostatek. Budete-li si chtít výsledek stáhnout, stačí vytvořit login, přičemž poté budete informováni, že vaše bezplatná licence byla přidána do sekce Moje soubory ke stažení a pro bezztrátovou kvalitu nebo komerční použití můžete přejít na některý z typu předplatného, ovšem i ve free variantě máte k dispozici až 25 tracků měsíčně, což může být pro mnoho lidí, zvláště, jde-li o video z dovolené nebo oslavy zcela dostačující. Za zmínku stojí i možnost generování remixů, pokud zvětšíte stopáž pro již vytvořené zadání. V rámci programu Creator, který vyjde zhruba na 300 Kč měsíčně získáte množství výhod, jako například možnost generovat až 500 tracků za měsíc, absenci nutnosti uvádět autorství, pakliže chcete track veřejně prezentovat nebo zvukového watermarku. Vyšší předplatné už cílí spíše na profesionály a komerční využití v médiích, hrách nebo aplikacích. Vyzkoušejte ho zdarma a uvidíte, třeba tak najdete právě takový podkres, který jste dlouho hledali.

BeatBot

Další z nástrojů je BeatBot nacházející se na beatbot.fm. Sice se jedná prozatím o betaverzi, ovšem výsledky vypadají opravdu zajímavě. Kromě již zmíněného využití, se s ním můžete i pobavit, na výstupu totiž dostáváte video s textem ve stylu karaoke. Postup je velmi jednoduchý, stačí zadat požadavky jako, zda chcete aby vygenerovaná skladba obsahovala i zpěv nebo rap či požadujete čistě instrumentální verzi, zvolíte-li zpěv, pak jestli má jít o zpěvačku nebo zpěváka a zbývá dodat jaký žánr preferujete. Posledním krokem je opět tlačítko Generate. Popřípadě můžete vše ponechat na BeatBotovi prostřednictvím tlačítka Surprise me. To ovšem není vše, nejen že BeatBot za vás složí také text, ale umožní vám jej upravit nebo vložit vlastní, takže můžete vyzpívat svou náklonnost například k partnerovi nebo u příležitosti něčích narozenin pomocí vlastních slov.

Výstup je možné také rovnou sdílet na Twitteru, zkopírovat linku nebo stáhnout video, audio nebo jen instrumentální podkres bez zpěvu. Jak již bylo řečeno, nástroj je prozatím ve vývoji, takže občas může dojít k nestandardnímu chování například při pokusu o stažení a podobně a ne všechny výstupy znějí úplně autenticky, ale rozhodně má beatbot potenciál do budoucna, přičemž opět nic nebrání tomu využít jeho výstupy ke zkrášlení vzpomínek na dovolenou nebo výjimečnou akci.

Boomy

Pravděpodobně nejpropracovanějším a zároveň ponechávajícím nejvíce prostoru pro tvořivost je poslední z trojky s názvem Boomy dostupný na adrese boomy.com. Hned na úvodní stránce najdete názory vybraných uživatelů, kteří boomy začlenili do svého kreativního procesu. Pro některé se stal doprovodnou kapelou, pro jiné produkčním nástrojem. Nechybí ani recenze od takových subjektů jako je britská BBC nebo server musically.com. Také na Spotify najdete playlist složený z tracků vytvořených za pomoci Boomy. Práce s Boomy nepředstavuje nic složitého a k jejímu používání rozhodně nemusíte být zkušenými hudebníky nebo DJi. Stačí vybrat záložku Create a pak Song. Následně se před vámi objeví přehledné rozhraní s výběrem možností od taneční elektroniky, přes rap až k tvorbě hudby pro relaxaci či meditování. Chcete-li si se vším pohrát dle vlastního uvážení, lze vybrat také položku Custom, kde budete mít nejvíce prostoru pro vlastní iniciativu. Zvolíte-li kupříkladu první z položek Electronic Dance, objeví se průvodce, který vám nabídne sadu možností, přičemž každou volbu si pro představu lze poslechnout, zbývá jen kliknout na Create a Song, na základě kterého začne systém tvořit.

Následně ale máte spoustu možností, jak ovlivnit výsledek od přidání vokálů, přes možnost přepsání až k přearanžování a výběru zvuků i nástrojů, vše opět opatřeno přehledným průvodcem, který vás seznámí s tím, k čemu která funkce slouží. Zajímavostí je, že můžete živě nahrát zvukovou stopu vlastního hlasu nebo již přednahranou uploadovat a systém ji včlení do kompozice. Nechybí možnost měnit pořadí a rozsah jednotlivých částí. Jakmile jste spokojeni, stačí potvrdit uložení pomocí Save a váš kus se objeví v knihovně Library. Opravdu si je s čím pohrát a přestože proces díky většímu množství možností může trvat trochu déle, s výsledkem pak budete nejspíš o to spokojenější, ať už jej využijete jakkoli. Jediný háček nastává při pokusu o stažení, kde jste vyzvání k úhradě 9,99 amerických dolarů, tedy něco málo přes 200 Kč, jež vám ale odemkne až 500 uložení široké možnosti publikování a neomezené nekomerční využití v rámci sociálních medií nebo pro livestreaming. Vzhledem k úrovni tohoto nástroje je to však pochopitelné.

Dnes nejčtenější

.