Zavřít reklamu

Do éteru pronikla zpráva, že  Google a Evropská komise začaly pracovat na dohodě o umělé inteligenci. Pakt a pravděpodobně i chystaná regulace AI se podle ní budou týkat jak zemí EU, tak mimoevropských.

Jak informuje agentura Reuters, EK a Google začaly pracovat na vytvoření dobrovolného paktu o umělé inteligenci, a to ještě předtím, než pro AI budou zavedeny přísnější regulace. Eurokomisař pro vnitřní obchod Thierry Breton prý naléhá na členské země a zákonodárce, aby finalizovali detaily pravidel EK pro AI do konce letošního roku.

 

Breton se nedávno v Bruselu setkal se šéfem technologického obra Alphabet (pod nějž patří i Google) Sundarem Pichaiem. „Sundar a já jsme se shodli na tom, že si nemůžeme dovolit čekat, až začnou regulace AI platit, a že je žádoucí spolupracovat se všemi vývojáři AI na tom, abychom již před zavedením regulací vytvořili dobrovolnou dohodu o AI,“ uvedl Breton. Google se k větší odpovědnosti za AI přihlásil i na nedávno proběhlé konferenci Google I/O 2023. EU v této oblasti spolupracuje také s USA. Oba regiony začínají zavádět jakýsi „minimální standard“ pro AI dříve, než bude předložena jakákoli legislativa. Když Google zbrzdí svou konkurenci, jasně mu to dá manipulační prostor vylepšit své řešení.

S chatboty a dalším softwarem využívajícím umělou inteligenci se v poslední době doslova roztrhl pytel, což u politiků a spotřebitelů vyvolalo obavy ohledně rychlosti, s jakou AI ovlivňuje naše životy. Například v Kanadě začaly federální a místní úřady vyšetřovat organizaci OpenAI a jím vytvořeného chatbota ChatGPT, a to kvůli podezření, že organizace nezákonně shromažďuje a používá osobní údaje. Ještě dál šla italská vláda – kvůli stejnému podezření chatbota v zemi rovnou zakázala.

Dnes nejčtenější

.