Zavřít reklamu

Italský regulátor nařídil zákaz ChatGPT kvůli údajnému porušování soukromí. Národní úřad pro ochranu dat uvedl, že okamžitě zablokuje a prošetří OpenAI, tedy americkou společnost stojící za tímto populárním nástrojem umělé inteligence, ve zpracování dat italských uživatelů. 

Příkaz je dočasný, tedy trvá, dokud společnost nebude respektovat zákon EU o ochraně osobních údajů tzv. GDPR. Po celém světě sílí výzvy k pozastavení vydávání nových verzí ChatGPT a k vyšetřování společnosti OpenAI kvůli řadě rizik spojených se soukromím, kybernetickou bezpečností a dezinformacemi. Ostatně Elon Musk a desítky odborníků na umělou inteligenci tento týden vyzvali k pozastavení vývoje AI. Skupina na ochranu spotřebitelů BEUC 30. března rovněž vyzvala orgány EU a vnitrostátní orgány včetně orgánů dohlížejících na ochranu údajů, aby ChatGPT patřičně prošetřili.

Úřad uvedl, že společnost nemá právní základ, který by ospravedlňoval „hromadné shromažďování a uchovávání osobních údajů za účelem trénování algoritmů ChatGPT.“ Dodal, že společnost rovněž zpracovává údaje nepřesně. Italský úřad zmiňuje, že minulý týden došlo také k narušení bezpečnosti údajů společnosti ChatGPT a k odhalení uživatelských konverzací a platebních údajů jejích uživatelů. Dodal, že OpenAI neověřuje věk uživatelů a vystavuje „nezletilé naprosto nevhodným odpovědím v porovnání s jejich stupněm vývoje a sebeuvědomění.“

Společnost OpenAI má 20 dní na to, aby sdělila, jak hodlá uvést ChatGPT do souladu s pravidly EU o ochraně osobních údajů, jinak ji hrozí pokuta až do výše 4 % jejích celosvětových příjmů nebo 20 milionů eur. Oficiální vyjádření OpenAI ke kauze ještě nebylo vydáno. Itálie je tedy první evropskou zemí, která se proti ChatGPT takto vymezuje. Služba je už ale zakázána v Číně, Rusku a Íránu. 

Dnes nejčtenější

.