Zavřít reklamu

Možná, že pociťujete nutkání běhání vyzkoušet. Je to přirozený způsob pohybu, kterému jsme do značné míry odvykli. Pracujete-li například v kanceláři, na počítači nebo svou obživu zajišťujete jiným sedavým způsobem, může být běh skvělou kompenzací nedostatku pohybu pro naše těla. Pokud k němu budete přistupovat rozumně a správně, je velmi pravděpodobné, že se budete cítit lépe, a to nejen fyzicky, ale psychicky. Obojí je totiž vzájemně propojeno a vnímáme-li zlepšení po fyzické stránce, přispívá to i k celkové spokojenosti a osobní pohodě.

Pokusíme se vám poskytnout několik doporučení čeho se v začátku vyvarovat a dotkneme se samozřejmě také možností, jak můžete efektivně přispět k rozvoji svých snah za pomoci chytrých hodinek nebo bezdrátových sluchátek a poslechu hudby.

Jídlo, pití a spánek

Mnoho lidí se domnívá, zvláště když pomocí běhání chtějí také shodit nějaké to kilo, že je nejlepší dát tělu pěkně zabrat a nejlépe na lačno. To ovšem ve skutečnosti mnoho smyslu nedává. Nejčastějším důsledkem takového postupu je úbytek potřebných bílkovin a ochabování svalů, jejichž službu potřebujete. Ani po energetické stránce to nebude žádná sláva, s čímž souvisí výsledná úroveň vašeho výkonu. Určitě tedy nemá smysl hladovět, ale spíš sáhnout po něčem menším, tak abyste měli energeticky z čeho čerpat. Důležité jsou i tekutiny, ideálně před i po výkonu, s tím že, sáhnete-li po čisté vodě, uděláte nejlépe. Neméně podstatné je dostatečné množství spánku. Po probděné noci váš pohyb mnoho dobrého nepřinese. Je pravděpodobnější, že se dopustíte chyb, které vás ve výsledku mohou i celkově odradit.

Není kam spěchat

Jedním z nejčastějších neduhů v začátcích běhání je zbytečná a často neadekvátní rychlost. Nejde o závod. Vždy je lepší, pakliže s běháním začínáte a nemáte například zkušenosti z jiného sportu, zaměřit se raději na běh vytrvalostního typu a nepřeceňovat své síly. Není vůbec od věci vyzkoušet třeba indiánský běh, tedy typické střídání běhu a chůze. V samotných začátcích může velmi efektivně působit třeba jen chůze do kopce. Postupně je však dobré, zaměřit se nikoli na rychlost, ale na rovnoměrnost. Snažte se zvolit takové tempo, které budete schopni více méně udržet po celou dobu svého tréninku.

Protažení a pohybová příprava

Často podceňovaným aspektem běhání je protažení nebo chceme-li strečink. Ten zde plní funkci přípravy těla na pohybovou aktivitu, jejímž cílem je zlepšení pociťované elasticity svalů a dosažení pohodlného svalového napětí. Díky přípravě budete mít pocit větší svalové kontroly, flexibility i rozsahu pohybu. Neméně důležité je i dýchání. V rámci přípravy je tedy vhodné se dobře rozdýchat. Vyhnete se tak třeba známému píchání v boku. Pokud tuto stránku podceníme, reakce těla může být opět v lepším případě odrazující. Nemáte-li například ve svém okolí zkušenějšího kamaráda, není vůbec od věci, poradit se s odborníkem, tedy trenérem nebo i fyzioterapeutem, který vás v tomto ohledu navede správným směrem a poskytne i další užitečná doporučení, která ve výsledku povedou k vaší větší spokojenosti a lepším výkonům.

Oblečení, vrstvy a boty

Otázka adekvátního oblečení a vrstev je nejaktuálnější v zimních měsících, základní principy, ale platí i pro přechodová období. Určitě není vhodné to s oblečením přehánět. Pokud vám totiž v průběhu tréninku díky naddimenzovanému oblečení bude horko, může se něj stát namísto užitečné aktivní relaxace docela utrpení. Po několika minutách běhu by vám mělo být po teplotní stránce příjemně a neměli byste pociťovat ani zimu, ale ani byste se neměli příliš potit. V zimě by měly být 2 až 3 vrstvy naprosto dostačující, plánujete-li intenzivnější akci, můžete počet vrstev o jednu zredukovat. Finanční hledisko dnes málokoho nechává chladným. V případě běžecké obuvi, ale nemá smysl se investici vyhýbat. Zvláště budete-li chtít běhat třeba po asfaltových stezkách v parku, je výběr adekvátních bot opravdu důležitý. Pokud toto zanedbáte, ve výsledku mohou trpět kolena, kyčle nebo i bederní páteř a to může opět mít spíše odrazující účinek. V ideálním případě je nejlepší boty vybírat ve specializovaných obchodech, kde vám mohou s výběrem poradit. Je lepší tuto investici vnímat trochu šířeji, protože kvalitní běžecké boty lze popřípadě využít i pro turistiku nebo jiné sportovní aktivity a většinou nabídnou životnost okolo 700 až 1200 km, což také není úplně zanedbatelné.

Jak moc a jak často

Pokud překlenete počáteční problémy a vyhnete se úskalím, poměrně brzy se váš výkonnostní potenciál zvýší. V tuto chvíli je ovšem důležité, nepřeceňovat síly a ideálně nenavyšovat týdenní objem o více než 20 %. Pokud je to možné, snažte se dostat k běhání alespoň 3 krát týdně, a to i tehdy, kdy tak trochu chybí motivace nebo lehce pobolívají svaly, což je zkraje naprosto normální. Po čase se může dostavit pocit určité stagnace, jak se organismus adaptuje, nebojte se toho a zkuste zařadit do svého programu i trochu intenzivnější cíle, kterými zatížíte činnost srdce a výsledky na sebe nenechají dlouho čekat.

Technologie a běhání

Technologie, jako jsou chytré hodinky typu Samsung Galaxy Watch, mohou být nejen v počátcích vašeho snažení velmi nápomocné, a to jak po stránce motivace, tak i jako informativní nástroje, díky kterým budete mít lepší přehled o svých úspěších. Možnosti Galaxy Watch jsou opravdu široké, od procentního údaje tělesného tuku, přes klasické měření kroků, kalorií, až po hmotnost příčně pruhovaného svalstva. Statistická data mohou být velmi užitečná pro váš další růst. Uživatelé si vedle senzorů a funkcí pochvalují i displej, který je dostatečně jasný a čitelný i za slunečných podmínek. Uživatelé iPhonů, mohou sáhnout po Apple Watch, které nabídnou podobnou výbavu.

Hudba ano nebo ne?

Hudba může v rámci tréninku pomoci. Budete mít pocit, že vám čas rychleji ubíhá a poslech pro někoho může být i stimulující. Je ovšem dobré zohlednit tempo skladeb. To by v nejlepším případě mělo odpovídat rytmu a rychlosti běhu na jaké se cítíte a nikoli naopak. Určitě stojí za to, využít některou z aplikací, které podporují vlastní nastavení tempa poslouchaného obsahu. Mezi takové patří třeba Spotify. Pokud jde o volbu sluchátek, je výběr opravdu široký. Pro běhání by však měla dobře sedět v uších, ale zároveň poskytovat příjemný pocit z nošení a netlačit.

Pokud zvažujete dát běhání šanci, možná vám naše doporučení do začátku pomohou nebo vás alespoň správně nasměrují. Určitě však stojí za to, zapojit do procesu i konzultaci s trenérem nebo zkušenějším běžcem. Spolupráce často přináší dobré výsledky a může představovat i podporu ve fázi, kdy si nejste jisti nebo hledáte výmluvu, proč nepokračovat.

Sportovní chytré hodinky můžete koupit zde

Dnes nejčtenější

.