Zavřít reklamu

Focení na smartphone vyžaduje nejen schopnost dobře se dívat a fotit. Dnes je součástí focení také úprava výsledných fotografií, velké dostupných nástrojů pro úpravy však může začátečníky zastrašit. Jaké jsou čtyři základní tipy pro úpravu fotografií na smartphonu?

 Méně je někdy více

Při amatérském focení na smartphone platí, že čím méně úkonů v co možná nejkratší době provedete, tím lépe může výsledný snímek vypadat. Malé chybičky zvládnete zajisté opravit během několika málo vteřin. Pokud je snímek opravdu nepovedený, nezachrání vás ani hodiny strávené úpravami. Začněte tedy tím, že se pokusíte pořídit co nejlepší snímek – vybraný objekt, osobu nebo krajinu klidně vyfoťte vícekrát, a poté proveďte jen základní úpravy.

Foťte v RAW formátu

Pokud to fotoaparát vašeho smartphonu umožňuje, pořizujte vaše fotky v RAW formátu. Jedná se o obrazové soubory, které ve srovnání s jinými formáty obsahují více informací ze senzoru fotoaparátu vašeho smartphonu. Mějte ale na paměti, že RAW snímky zabírají podstatně větší část úložiště vašeho smartphonu a ukládají se v nezprocesované podobě. S pořízením fotografií v RAW formátu vám může pomoci také řada aplikací třetích stran.

Používejte kvalitní aplikace

Smartphony nabízí řadu nativních nástrojů pro úpravu fotografií, lepší práci ale v tomto směru často odvedou aplikace třetích stran. Skvělé nástroje nabízí například společnost Adobe, přičemž její aplikace mnohdy nabízí spoustu užitečných funkcí i ve svých  základních bezplatných verzích. Dobrou práci umí v základu odvést i Fotky Google.

Využívejte základy

Při úpravě fotografií z vašeho smartphonu rozhodně není nezbytně nutné na vše aplikovat hromadu filtrů a efektů. Hlavně zpočátku se naučte „chodit“ v základních úpravách. Díky funkci ořezu můžete snímek zbavit nežádoucích objektů a oříznout ho tak, aby byl středobodem jeho hlavní motiv. Intenzitu barev snímku vám pomůže upravit míra saturace, k úpravám barev dále slouží úprava teploty. Nedostatečně osvětlený snímek můžete zase do jisté míry zachránit úpravou jasu a kontrastu.

Dnes nejčtenější

.