Zavřít reklamu

Přinesli jste si domů nový router a už se nemůžete dočkat, až budete frčet po webu závratnou rychlostí? Jakmile ale router vybalíte, uvědomíte si, že si s ním vlastně dost možná nevíte rady. Takže jak nastavit router, aby fungoval k plné vaší spokojenosti?

Jak nastavit router je problém, který řeší řada novopečných majitelů nových routerů. Přestože se detaily nastavení pochopitelně liší u různých značek routerů, základy pro běžné používání jsou ve většině případů víceméně stejné. V dnešním článku si v kostce popíšeme, jak na to. Pro základní domácí brouzdání nepotřebujete žádný extra výkonný stroj – postačí vám dual-bandový Wi-Fi router střední třídy. Díky kvalitnímu domácímu připojení budete moci nejen surfovat po webu, ale také třeba sledovat IPTV nebo využívat všech výhod chytré domácnosti.

Jak nastavit Wi-Fi router

Než dáte definitivní sbohem původnímu routeru, přihlaste se do jeho administrace a poznamenejte si podrobnosti o způsobu získávání IP adresy, názvu Wi-Fi sítě a další. Poté si pečlivě prohlédněte váš nový router. Na jeho spodní straně byste měli najít údaje o přihlášení do administrace včetně výchozího přihlašovacího jména a hesla. Tyto údaje se mohou někdy nacházet na vnitřní straně krabičky, případně v manuálu.

Pečlivě zapojte nový router podle návodu – nezapomeňte ani na jeho zapojení do elektrické sítě. Nový router bude potřebovat maximálně pár minut, než se zaktivuje, a poté přijde řada na nastavení Wi-Fi sítě a dalších náležitostí. Nastavení můžete provést v rozhraní webového prohlížeče, řada routerů ale má také vlastní aplikaci pro chytré telefony, která vás nastavením spolehlivě provede. My si představíme postup nastavení v rozhraní webového prohlížeče.

Do adresního řádku zadejte adresu do administrace – ve většině případů se jedná o 192.168.1.1. Přihlaste se pomocí údajů, uvedených na spodní straně routeru (nezapomeňte co nejdříve heslo změnit, a zvolit opravdu silné heslo do administrace). Následně zkontrolujte správnost IP adresy v příslušném řádku. Ve většině případů by se mělo jednat o dynamickou IP. Pokud máte statickou adresu, kterou jste si poznamenali před odstraněním starého routeru, zadejte ji do příslušného pole. Poté zadejte SSID, tedy název sítě, a heslo. Heslo k Wi-Fi síti si poznamenejte na bezpečné místo nebo do správce hesel. Poté vyberte způsob šifrování (obvykle WPA2). Je možné, že budete mít rovnou k dispozici i aktualizaci firmwaru pro váš nový router. Každý výrobce nabízí jinou cestu k aktualizaci firmwaru, obvykle se k ní ale proklikáte přes Nastavení. V tuto chvíli by vše mělo fungovat tak, jak má.

Ty nejlepší Wi-Fi routery koupíte zde

Dnes nejčtenější

.