Zavřít reklamu

Společnost Google pokračuje ve svém úsilí o zlepšení bezpečnosti dat v rámci obchodu Google Play. Nyní bude vyžadovat, aby vývojáři poskytli uživatelům možnost smazat data svého účtu.

V současnosti sekce Bezpečnost dat na Google Play dovoluje vývojářům pouze deklarovat, že můžete požádat o odstranění dat. Do budoucna však budou muset aplikace, které poskytují možnost vytvoření účtu, také zakomponovat do nabídky požádání o jeho vymazání. Tato pak musí být snadno zjistitelná uvnitř aplikace i mimo ni, například na webu. Druhý požadavek pak směřuje k eventualitě, kdy uživatel může požádat o odstranění účtu a dat, aniž by musel aplikaci znovu instalovat.

Tvůrci aplikací budou muset tyto odkazy poskytnout společnosti Google, přičemž obchod pak tuto adresu zobrazí přímo ve výpisu aplikací. Společnost dále upřesňuje, že vývojáři v případě, že jsou o to uživatelem požádáni musí uživatelská data spojená s účtem dané aplikace odstranit, přičemž dočasná deaktivace, vypnutí nebo zmrazení účtu aplikace se nepovažuje za odstranění. Pokud je z legitimních důvodů jako bezpečnost, prevence podvodů nebo dodržování předpisů zapotřebí uchovávat určité údaje, ukládá společnost programátorům povinnost uživatele jasně informovat o postupech jejich uchovávání.

Vznesený požadavek bude zaváděn do praxe postupně a tak rychle, aby se mu vývojáři mohli přizpůsobit s ohledem k nutnosti vynaložené práce na potřebné úpravy. Bude však mít dopad na všechny aplikace. Jako první krok Google tvůrce žádá, aby do 7. prosince předložili odpovědi na nové otázky týkající se mazání údajů ve formuláři pro bezpečnost dat ve svých aplikacích. Začátkem příštího roku se by se pak uživatelům Google Play měly začít zobrazovat promítnuté změny v rámci obchodu.

Dnes nejčtenější

.