Zavřít reklamu

Samsung u svých telefonů Galaxy používá řadu specializovaných technologií, ale jen málo z nich doslova září tak jasně jako Vision Booster. Ta se spustí, když je displej telefonu na jasném slunci, aby na něj bylo lépe vidět, když jste venku. Jak ale tato technologie vlastně funguje a proč se liší od obrazovky, která je „jen“ velmi jasná?

Vision Booster se spustí automaticky, když je v nastavení displeje telefonu povolena funkce adaptivního jasu. Tato technologie/funkce je přítomna na všech nejlepších smartphonech Samsungu, jako jsou řady Galaxy S22 a S23, ale i nová „áčka“ Galaxy A54 5G a A34 5G. Telefony Galaxy S22 Ultra a S23 Ultra mohou s touto funkcí dosáhnout maximálního jasu 1750 nitů. Levnější modely s ní pak obvykle dosahují maxima 1500 nitů.

Vision Booster jde však nad rámec pouhého zvyšování jasu. Kromě jeho maximalizace snižuje kontrast a mění mapování tónů na displeji, čímž vytváří obraz, který je sice z technického hlediska méně sytý, avšak pro lidské oko na přímém slunci viditelnější.

Důležité je se zde zaměřit na přímé sluneční světlo, které při normálních kontrastních poměrech a úrovních barevné hloubky extrémně ztěžuje sledování displeje. Je to proto, že moderní obrazovky smartphonů neodrážejí světlo zpět do svých pixelů tak, jak by to udělalo zařízení s displejem E-ink. Místo toho musejí produkovat dostatek jasu, aby z pohledu našich očí překonaly sluneční paprsky.

Vision Booster je něco, co se spustí automaticky, když senzor okolního světla telefonu zaznamená jasné sluneční světlo, nemůže to však udělat, pokud není zapnutá funkce adaptivního jasu. Tu aktivujete (pokud ji máte vypnutou) v Nastavení→Displej.

Nyní, kdykoli se ocitnete na přímém slunečním světle, adaptivní jas využije funkci Vision Booster, aby byla vaše obrazovka lépe viditelná. Vision Booster se spustí pouze tehdy, když je detekováno velmi jasné světlo, takže to není funkce, kterou můžete – nebo potřebujete – používat za tmavších světelných podmínek.

Dnes nejčtenější

.