Zavřít reklamu

V poslední době se v technologickém světě řeší „kontroverze“ týkající se schopnosti telefonu Galaxy S23 Ultra pořizovat snímky Měsíce. Někteří tvrdí, že Samsung u nich za pomoci umělé inteligence používá překryvné obrázky a že to je vlastně celé podvod. Samsung na tyto hlasy reagoval vysvětlením, že na snímky Měsíce žádné překryvné obrázky neaplikuje, ani to však některé pochybovače nepřesvědčilo. Korejského obra nyní podpořil respektovaný technologický YouTube kanál Techisode TV (provozuje jej totiž inženýr), který přišel s ještě detailnějším vysvětlením, jak „to“ vlastně funguje.

Stručně řečeno, fotky Měsíce Samsungu podle Techisode TV fungují tak, že funkce Super Resolution syntetizuje více než deset snímků Měsíce, které pořídíte, a zkombinuje obrazová data ze všech těchto fotografií, aby vytvořila tu nejvyšší možnou verzi, přičemž sníží šum a zlepší ostrost a detaily. Tyto kombinované výsledky jsou pak dále vylepšeny pomocí umělé inteligence, kterou korejský obr vytrénoval, aby rozpoznala Měsíc v každé jeho fázi. Tento výklad však nevysvětluje nyní známou (nebo spíše nechvalně známou) rozmazanou fotografii Měsíce, pomocí které se jistý uživatel Redditu snažil dokázat, že snímky Měsíce pořízené telefonem Galaxy S23 Ultra jsou falešné. Nebo ano?

I to Techisode TV vysvětluje, a to tak, že zmíněný uživatel Redditu rozmazal Měsíc pomocí gaussovského rozostření. To umožnilo umělé inteligenci Samsungu spustit čísla pozpátku a přijít s mnohem jasnějším obrazem zdánlivě prostým jakýchkoli obrazových dat. Konvoluční neuronová síť Samsungu v podstatě zlepšuje ostrost a detaily snímku tím, že dělá přesný opak gaussovského rozostření.

A konečně, nejlepším důkazem toho, že Samsung fotografie Měsíce nefalšuje, je to, že stejná technologie, kterou Galaxy S23 Ultra používá k vylepšení snímků Měsíce, je použita k vylepšení každé fotky pořízené s dostatečně vysokou úrovní přiblížení – ať už jde o fotografii Měsíce, či nikoli. Jde tedy o mnohem více než jen o umělou inteligenci vytrénovanou k vylepšení fotografií Měsíce pomocí stávajících textur a dat z paměti. Je to vlastně něco jako složitá matematika, která se snaží „uhádnout“ realitu z informací, které jí dáte.

Můžete tedy být v klidu. AI fotoaparátu Samsungu „nenalepuje“ na vaše fotky pořízené teleobjektivy předpřipravené obrázky, aby byly realističtější. Místo toho používá složitou matematiku řízenou umělou inteligencí, která vypočítá, jak by realita měla vypadat s ohledem na informace, jež přijímá prostřednictvím snímače fotoaparátu a čoček. Jak už bylo řečeno, dělá to u každé fotografie pořízené při vysokých úrovních zoomu a dělá to velmi dobře.

Řadu Galaxy S23 koupíte např. zde

Dnes nejčtenější

.