Zavřít reklamu

Samsung oficiálně uvedl nové modely řady Galaxy A. Jako novináři jsme měli přístup na jejich představení, které proběhlo už v pondělí 13. března. Mohli jsme si je tedy pěkně osahat a vyzkoušet, a zde jsou naše první dojmy z nejvyššího představeného modelu, a to Galaxy A54 5G. 

Nejvýše postavený model řady Galaxy A ukazuje ten správný krok toho, jak by se měly technologie z nejvyšších modelů, tedy řady Galaxy S, přejímat do nižších řad. Jenže s ohledem právě na aktuální Galaxy S23 je to možná až moc. Ano, rozdíly zde jsou, ale neznalý uživatel možná až příliš těžce pozná, jestli v ruce vlastně drží Galaxy S23+ nebo Galaxy A54 5G. Je to samozřejmě plus pro méně vybavený model, ale poněkud to degraduje ten, který stojí 2x tolik. 

Sklo a trojice fotoaparátů 

Jediná nevýhoda, která může na první pohled vadit, je plastový rámeček. Ten měla i loňská generace, ale byl lesklý, a proto více evokoval hliník, kdy i mnohé zmátl v tom, jestli je zde použitý skutečně jen plast. Letos o tom není takových pochyb, protože plast je matný a připomíná spíše hliník na základních iPhonech, při kontaktu s ním je ale jasné, že to hliník není, a to ať držíte v ruce jakoukoli barvu – grafitovou, bílou, limetkovou nebo fialovou. Všechny jsou poměrně líbivé a u té bílé se oproti krémové v podání S23 hledají rozdíly fakt těžko. Samozzřejmě zde nejsou proužky na odstínění antén, když je rám plastový.

Jenže Samsung se pokusil ze svého Galaxy A54 5G udělat skutečně prémiovější zařízení ne rámečkem, ale skleněným zadním panelem. Sklo zde nese specifikaci Gorilla Glass 5 a neplní žádnou funkci než tu vizuální. Bezdrátové nabíjení totiž přítomno stále není. Zadní strana pak vypadá totožně jako ta u Galaxy S23. Také je zde trojice fotoaparátů, která je také lemována ocelovým kroužkem proto, abyste si je nepoškodili.

Je až neuvěřitelné, jak jsou si oba modely podobné, a i když na objektivech vidíte, že nedosahují kvality řady S, vypadá to zatraceně dobře. Fotit jsme nemohli, zařízení měla ještě předprodukční software, takže postřehy z kvalit fotografií přijdou až s recenzí. Že vypadl fotoaparát hloubky je jedno, hlavně že se vylepšovala kvalita fotek, kdy Galaxy S54 5G umí třeba i automaticky aktivovat noční režim.

 

Střední třída s adaptivní obnovovací frekvencí displeje 

Na displej se kouká velice pěkně a vše zde má skvělé plynulé animace. Protože je zde One UI 5.1 postavené na Androidu 13 je jasné, co od systému očekávat. Jenže displej má nově 120Hz obnovovací frekvenci, která se adaptivně mění s tou 60Hz (předchozí generace měla jen fix 120 Hz). Není zde sice žádný rozptyl mezi, ale i tak to střední třídě hodně pomůže na celkovém vnímání a výdrži baterie, která je sice pořád 5000mAh, ale s optimalizací čipu (Exynos 1380) zvládne bez problému dva dny běžného používání (údajně).

Možná zarazí, že displej má úhlopříčku jen 6,4“, což je méně, než tomu bylo loni u modelu A53 5G, ale věřte, že to nepoznáte. Díky jasu zvednutému na 1000 nitů bude zařízení zase lépe použitelné i při přímém slunečním světle. V dané cenové relaci se jedná o dobré hodnoty. Vylepšoval se zvuk, přibyla eSIM. Novinek je samozřejmě více, ale na vše si musíme počkat na komplexnější test, který těch pár chvil při představení nemůže nahradit. 

Pravda je ale taková, že Galaxy A54 5G zanechal skutečně pozitivní dojmy, kdy mu k pomyslné dokonalosti chybí vlastně jen ten hliníkový rámeček a přítomnost bezdrátového nabíjení. Jenže to by mělo vliv nejen na cenu, ale i na kanibalizaci svého vlastního portfolia, což Samsung logicky nechce. Už tak jsme cenou docela vysoko, protože 128GB verze startuje na 11 999 Kč a 256GB verze na 12 999 Kč. Samsung jde ale dobrou cestou, a to sklo jasně potěší a odliší.

Galaxy A54 s množstvím bonusů koupíte například zde 

Dnes nejčtenější

.