Zavřít reklamu

Jak si asi vzpomínáte, Google minulý měsíc na podporované telefony Pixel vypustil první vývojářské preview Androidu 14. Prakticky na měsíc přesně vydal jeho druhé vývojářské preview. Pokud chcete vědět, co nového přináší, čtěte dále.

Android 14 DP2 spíše než nové funkce vylepšuje chování aplikací a jejich kompatibilitu a přináší některá vylepšení bezpečnosti, ochrany soukromí a systémového výkonu. Google v novém vývojářském preview pokračuje v integraci aplikačního programovacího rozhraní (API) funkce Credential Manager (Správce přihlašovacích údajů), přičemž jeho podpora nyní sahá až k systému Android 4.4. Tato funkce, kterou softwarový obr představil minulý měsíc ve verzi alfa, se vztahuje na jakékoli informace o účtu uložené prostřednictvím Google ID (tedy e-mailu pro účet Google). Google ji vidí jako bránu do budoucnosti bez hesel.

Nejnovější sestavení Androidu 14 se také zaměřuje na výkon systému, kdy jej vylepšuje pomocí lepší správy paměti a notifikací. Konkrétně neumožňuje aplikacím uloženým v mezipaměti běžet na pozadí mimo životní cykly konkrétního API rychleji než Android 13, což má podle Googlu zlepšit výdrž baterie a využití zdrojů. Společnost rovněž slibuje méně nezrušitelných oznámení, kdy uživatelé nyní mohou po odemčení svého zařízení odstranit oznámení označená jako probíhající událost.

Kromě toho Google vylepšil nastavení jazyků, když do něj přidal regionální preference, které umožňují komukoli, kdo cestuje, nastavit konkrétní jednotky teploty, systém číslování a první den v týdnu, a to i mimo jeho domovskou zemi. Další novinkou je vylepšená animace přehrávače médií na uzamčené obrazovce, kdy se přehrávač posune dolů, než bude přístupný. Drobná změna se týká i ovládacích prvků přehrávače – při interakci s nimi nyní uživatel uvidí animaci v podobě zářící vlny, která přehrávačem projede zprava doleva.

V neposlední řadě Android 14 DP2 přináší celoobrazovkový náhled tapety, nástroj pro vytváření tapet s názvem Emoji Lab nebo funkci flash notifikací, která majitelům Pixelům umožní napodobit oznamovací LED diodu, kterou dnes v telefonech již prakticky nevidíme, neboť ji nahradila funkce Always-on Display (někomu však může chybět). Google podle dříve zveřejněného harmonogramu již žádné další vývojářské preview Androidu 14 nevydá, místo toho by měl od příštího měsíce začít vydávat jeho betaverze (které by se měly týkat i jiných androidových zařízení než jen Pixelů). Stabilní verze Androidu 14 pak podle všeho vyjde v srpnu.

Související články

Dnes nejčtenější

.