Zavřít reklamu

Android 14 je další velkou verzí mobilního operačního systému Googlu. Společnost zároveň vydala první verzi Android 14 Developer Preview a vývojáři si ji mohou začít stahovat a instalovat do svých smartphonů Pixel k testování. Přináší několik úprav uživatelského rozhraní, vylepšená bezpečnostní opatření a klonování aplikací 

Poslední zmíněnou funkci si mimochodem systém půjčuje od One UI Samsungu, protože tato nadstavba již nabízí funkce jako Dual Messenger. Většina zmíněných novinek by se měla do smartphonů a tabletů Samsung Galaxy dostat jako součást aktualizace One UI 6.0. Zde je přehled těch nejzajímavějších v první verzi Android 14 Developer Preview.

Hlavní funkce systému Android 14 

Interní kódové označení systému Android 14 je UpsideDownCake. Vzhledem k tomu, že byl systém vydán pouze ve formě Developer Preview, neobsahuje některé změny designu uživatelského rozhraní, které Google plánuje přinést se stabilní verzí. Většina změn, které u této verze vidíme, se týká především toho, jak zde fungují věci na pozadí. Google přidal možnost klonování aplikací, která umožňuje uživatelům vytvářet kopie stejné aplikace a používat tak dva různé účty bez přepínání.

V Androidu 13 sloučil Google sekce Zabezpečení a Soukromí do jediné nabídky v aplikaci Nastavení. Android 14 ji dále zjednodušuje tím, že odstraňuje rozbalovací nabídky a pro zobrazení možností konkrétní položky, které jsou prezentovány na samostatné obrazovce, je třeba na ni klepnout. Co se týče zabezpečení, Android 14 zablokuje instalaci aplikací určených pro velmi staré verze systému Android, čímž sklouzne k novým bezpečnostním opatřením. Uživatelé však budou mít možnost instalaci těchto aplikací povolit, pokud budou chtít.  

Nový systém také přináší nové možnosti úspory baterie. Plánování úspory baterie a funkce Adaptivní baterie se nyní nacházejí ve stejné nabídce, což zjednodušuje všechny funkce související s baterií. Byla také obnovena metrika doby zapnutí obrazovky tak, jak ji systém Android vždy zobrazoval. V systému Android 13 telefony zobrazovaly dobu zapnutí obrazovky pouze po dobu 24 hodin. Společnost Google však tuto změnu vrátila a telefon nyní může zobrazovat kompletní dobu zapnutí obrazovky od doby, kdy byl odpojen od nabíječky.

Vylepšeno bylo také škálování aplikací. Android 14 dokáže zvětšit písmo až na 200 % pro ty, kteří mají rádi větší písmo nebo mají problémy se zrakem. Nový systém také přináší stránku Aplikace nainstalované na pozadí, která uživatelům pomáhá identifikovat bloatware/nepotřebné aplikace nainstalované výrobcem OEM nebo operátorem. Google také vylepšuje uživatelské rozhraní systému a škálování aplikací pro zařízení s většími obrazovkami, jako jsou skládací telefony a tablety. 

Myslí se i na tablety 

Společnost se na tablety a skládací zařízení začala zaměřovat s Androidem 12L a vylepšila jej s Androidem 13. S Androidem 14 přináší Google v této oblasti další vylepšení, včetně štítků aplikací na hlavním panelu. Vývojářům také usnadňuje tvorbu aplikací optimalizovaných pro tablety tím, že nabízí předpřipravené vzory uživatelského rozhraní aplikací, rozvržení a osvědčené postupy.

Rychlé párování (Fast Pair) je nyní sloučeno do nabídky Předvolby připojených zařízení. Mírného vylepšení se dočkal Material You, kdy základní barevné možnosti dostaly živější odstíny. Platforma Health Connect společností Google a Samsung je nyní do systému Android 14 plně integrována. Ostré verze Androidu 14 bychom se měli dočkat v srpnu nebo září letošního roku, na podporované Samsung telefony a tablety by se měla dostat do konce roku. 

Dnes nejčtenější

.