Zavřít reklamu

Řada Galaxy S je jednou z nejoblíbenějších řad chytrých telefonů Samsungu. Je také jednou z těch nejkonzistentnějších. V průběhu let Samsung představil, a také ukončil, řadu modelů, ale telefony Galaxy S jsou zde s námi pořád. Jsou totiž ideálním představitelem vize vlajkových smartphonů společnosti. 

Řada Galaxy S není nejprodávanější, tou je řada Galaxy A s cenově dostupnějšími modely. I tak ale patří její modely k nejprodávanějším smartphonům značky, a které také díky své ceně přinášejí Samsungu velké zisky. Ten v průběhu let pokračoval v modernizaci a osvěžování řady. V posledních letech jsme byli svědky toho, že se od uvedení jedné vlajkové lodi Galaxy S dostala až ke třem samostatným modelům, kdy ostatně pojmula i celou řadu Galaxy Note.

S postupem času ale rostly i problémy. Na trhu je nyní mnohem více konkurentů než před několika lety. Někteří z nich jsou docela schopná zařízení a specifikacemi se vlajkovým lodím Samsungu vyrovnají, nebo je dokonce předčí (alespoň tedy na papíře). Dokonce i Google, od kterého si Samsung licencuje software pro své telefony, se snaží ukrást Samsungu a jeho řadě Galaxy S zákazníky. OnePlus pak třeba jen měsíc před uvedením řady Galaxy S23 představil svou vlajkovou loď pro rok 2023, jen aby získal před Samsungem určitý náskok.

Změna trendu 

Přesycenost trhu však není pro Samsung jedinou výzvou. Většina zákazníků již nemění své telefony každý rok. Jsou spokojeni s tím, že si je ponechávají alespoň dva roky nebo dokonce déle. Technologický pokrok už není tak rychlý, což také vedlo k celkovému snížení poptávky po smartphonech. Telefony řady Galaxy S jsou také drahé, to není třeba nijak tajit. S ohledem na to, jaká je nyní situace ve světové ekonomice, a k tomu, že je pro lidi obtížnější ospravedlnit si takové výdaje, není divu, že i Samsungu padají prodeje.

Ano, všechny úniky, které jsme zatím viděli, a bylo jich opravdu hodně, nenaznačují žádná převratná vylepšení, která by z Galaxy S23 okamžitě udělala řadu, která bude konkurenci drtit na první dobrou. Kvalita provedení bude bezkonkurenční a materiály budou zcela jistě opět prémiové. To je ale to nejmenší, co se dá od vlajkového telefonu Samsungu očekávat. Galaxy S23 se zdá být spíše evolučním vylepšením, a je to dobře.

Nehledě na model Ultra bude nový design zadní strany řadu definovat a více ji sjednotí, což je dle našeho názoru jen pozitivní (s tím, jestli je vhodné tak dělat i u Áček, si už jistí nejsme). Opět zejména na základní modely těch změn oproti loňské generaci nebude příliš, ale Samsung ví, co dělá. Místo aby investoval značné sumy do vývoje nových technologií, přináší jen drobné změny. Ty zde budou, a budou k lepšímu, ale to větší nás bude jistě čekat až příští a spíše přespříští rok. 

Jasná strategie 

Nemusí se nám to líbit, ale trh je teď tam, kde je. Nedá se očekávat, že by jej převratný design a skvělá výbava zachránila a Samsung to ví. Přinese tedy jen generační ale pořád viditelné změny, které ho nebudou tolik stát, aby si udržel své místo a ideálně vyvážil výdaje na vývoj a zisky. Díky tomuto přečká dobu krize, aby pak na všechny zaútočil v plné parádě. Pokud se totiž teď menší hráči vydají ze všeho, nemohou uspět, když ze strany zákazníků není zájem.

Velký problém má v tomto ohledu Apple. Ten si na letošní září chystá řadu iPhonů 15, kdy mezi nimi má být i iPhone 15 Ultra s titanovým tělem a dalšími údajně převratnými technologickými vylepšeními. Má to být jistá výroční edice, podobně, jako jsme to viděli u iPhonu X, tedy iPhonu 10. Jenže když je trh dole, lidé mají hluboko do kapsy a řeší každý výdaj, je to poměrně nerozumný krok zbytečně navyšovat cenu zařízení.

Samsung nám 1. února pravděpodobně nepředstaví nic převratného, z čeho bychom si museli sednout na zadek. Ale zavzpomínejme na loňský rok, kdy zcela překopal svůj nejvybavenější klasický smartphone, tedy Galaxy S22 Ultra. Je tedy třeba přijít hned po roce zase s něčím diametrálně odlišným? Zastávám názor, že ne. Rád si počkám na to, co přijde příští rok, ať už budu mít v ruce Galaxy S21 FE, S22 Ultra nebo nějaký letošní model. Z toho, co Samsung představí, se pořád těším, stejně jako na to, co přijde dále.

Řadu Samsung Galaxy S22 koupíte zde

Související články

Dnes nejčtenější

.