Zavřít reklamu

Globální smartphonový trh v roce 2022 zaznamenal historicky největší pokles dodávek, přičemž všichni jeho hlavní hráči vykázali ve srovnání s rokem 2021 horší čísla. Na klesajícím trhu si ale pořád první pozici udržel Samsung, následovaný Applem a Xiaomi.

Podle poradensko-analytické společnosti IDC Samsung v loňském roce na globální trh dodal celkem 260,9 milionu smartphonů (meziroční pokles o 4,1 %) a držel podíl 21,6 %. Na druhém místě skončil Apple, který vyexpedoval 226,4 milionu smartphonů (meziroční pokles o 4 %) a jeho podíl činil 18,8 %. Třetí příčku obsadilo se 153,1 miliony dodaných smartphonů (meziroční pokles o 19,8 %) a podílem 12,7 % Xiaomi.

Celkově bylo v roce 2022 na trh dodáno 1205,5 milionu smartphonů, což představuje meziroční pokles o 11,3 %. Ještě větší meziroční pokles – o 18,3 % – zaznamenaly dodávky ve 4. kvartálu loňského roku, kdy jejich růstu obvykle pomáhají atraktivní nabídky a slevy. Dodávky v tomto čtvrtletí konkrétně klesly na 300,3 milionu. V tomto období korejského obra předstihl Apple – jeho dodávky činily 72,3 milionu (vs. 58,2 milionu) a podíl 24,1 % (vs. 19,4 %).

Samsung snad v 1. čtvrtletí letošního roku zaznamená ve srovnání s minulým kvartálem vyšší prodeje smartphonů. Pomoci by mu v tom měla jeho příští vlajková řada Galaxy S23, ke které pravděpodobně nabídne atraktivní předobjednávkové bonusy. Hodně však záleží, jakou nastaví cenovku. V každém ohledu je evidentní, že letošní rok se bude nést ve víru drobných evolučních změn. Mohlo by to ale také znamenat, že bychom se v létě mohli dočkat levnějšího Galaxy Z Flipu, který by mohl být pro Samsung trefou do černého. Za dostupnou cenu by totiž svým zákazníkům nabídl jasný technologický trend.

Telefony Samsungu koupíte například zde

Dnes nejčtenější

.