Zavřít reklamu

I když Samsung odstranil 3,5mm jack port pro sluchátka ze svých špičkových smartphonů již před několika lety, pořád jej používal u některých levných telefonů Galaxy. Pokud tedy již používáte vlajkový telefon společnosti vydaný v polovině roku 2019 nebo později, pravděpodobně již chápete, že nadcházející řada Galaxy S23 nebude 3,5mm port pro sluchátka obsahovat. A to není všechno, co jí bude chybět. 

Pokud jste ve světě telefonů vyšší třídy nováčkem a plánujete přechod z levného telefonu na řadu Galaxy S23, možná budete potřebovat rychlý přehled toho, co tím ztratíte (i když samozřejmě získáte mnohem více). Špičkové telefony Samsung a většina ostatních levných telefonů Galaxy střední třídy již 3,5mm audio standard nepoužívá. Jestliže byste tedy plánovali používat svá stávající 3,5mm kabelová sluchátka s řadou Galaxy S23, jedinou možností je mít k tomu USB-C redukci.

Odpověď na to, proč Samsung tento standard zařízl, si můžete vybrat z celé jejich řady. Někdo vám řekne, že se přece opičí po Applu, který jej u iPhonu odstranil jako první. Další vám řekne, že Samsung se chtěl vrhnout na prodej bezdrátových sluchátek, a odstranění 3,5mm standardu bylo jasnou podmínkou k podmínění lepších prodejů. Ve finále to ale mohlo být i kvůli zvýšení voděodolnosti zařízení, nebo to, že 3,5mm port je pro moderní smartphony prostě příliš velký a může je tak okrádat o prostor vyžadující další funkce (větší baterie atd.).

Absence 3,5mm jack portu v řadě Galaxy S23 zas tak vadit nemusí zejména pokud si nové telefony pořídíte v rámci předobjednávek. Zde se dá totiž tušit, že společnost k nim bude rozdávat i právě bezdrátová sluchátka Galaxy Buds2 Pro zdarma. Tím ostatně tak trochu bude i omlouvat to, že v balení telefonu žádná sluchátka nenajdete.

Proč chybí nabíječka? 

Když už jsme u toho balení, nenajdete v něm ani napájecí adaptér. Samsung, stejně jako jiní výrobci, minimalizovali svá balení telefonů, jak to jen šlo, takže v nich najdete prakticky jen telefon a napájecí kabel. Adaptér, tedy nabíječku, musíte mít svou nebo si ji je nutné zakoupit. Tento krok omlouvají především tím, že menší balení má menší nároky na přepravu, kdy se na paletu vejde více krabiček s telefony a tím se zmenšuje uhlíková stopa.

Zároveň výrobci zmiňují, že je už velice pravděpodobné, že každý máme nějakou tu nabíječku doma. Tím, že ji pak nepřibalí, zmírňují tvorbu elektronického odpadu. Všichni ale asi dobře víme, že je to o penězích. Tím, že výrobce naskládá více telefonů do jedné zásilky, ušetří na dopravě, tím, že nerozdává nabíječky „zdarma“ v balení ale prodává je, zase jen vydělává.

Kde je slot na paměťovou kartu? 

Telefony s Androidem nejvyšší třídy odolávaly dlouho, než odstranění slotu pro paměťovou kartu podlehly. Apple iPhone jej neměl nikdy, a byl za to také ze strany uživatelů Androidu často kritizován. S posledními roky ale Samsung nastolil stejný trend, tedy že své vrcholné řadě slot pro paměťovou kartu prostě sebral.

Při koupi telefonu tak musíte vhodně volit kapacitu interního úložiště, protože jinak se snadno stane, že vám brzy dojde a vy nebudete mít možnost získat více. Prakticky jedinou možností je pak využít cloudová úložiště, která jsou ale placená. 

V dobách, kdy se daná „omezení“ uveřejnila, způsobila značný rozruch. V roce 2007 byly paměťové karty velice populární, všichni uživatelů iPhonů se ale bez nich naučili žít. Když Apple v roce 2016 odebral u iPhonu 7 a 7 Plus 3,5 jack port, všichni kroutili hlavou. Dnes ale ti všichni nosí TWS sluchátka a jen si pochvalují jejich praktičnost. Pokrok nezastavíme, a co je zbytečné, zastaralé a nepraktické musí prostě pryč a my se s tím musíme smířit, protože nám nic jiného nezbývá.

Řadu Samsung Galaxy S22 koupíte zde

Dnes nejčtenější

.