Zavřít reklamu

Samsung se připravuje na náročný rok. Poptávka po jeho paměťových čipech trvale klesá, a právě to je ta obchodní divize, která vytváří většinu jeho zisků. Kvůli nízké poptávce a klesajícím cenám nyní Samsung očekává, že jeho zisk za 4. čtvrtletí roku 2022 poklesne o závratných 70 % ve srovnání se stejným obdobím předchozího roku. Místopředseda představenstva společnosti navíc připustil, že situace zůstane neutěšená i v dohledné době. 

Poptávka se samozřejmě snížila také po chytrých telefonech společnosti, protože zákazníci odkládají nákupy kvůli aktuální neveselé ekonomické situaci. Marže společnosti mohou snižovat i rostoucí náklady, takže Samsungu nezbývá, než buď zvýšit ceny, nebo snížit zisky. Nic ale nenasvědčuje tomu, že by plánoval razantní zdražení svých mobilních zařízení, což je zase naopak dobře pro nás zákazníky. Na aktuálním trhu by to ostatně bylo kontraproduktivní, když ten už tak trpí poklesem poptávky.

V těchto situacích je samozřejmě vhodné mít své podnikání patřičně diverzifikované, což Samsung má – od stavby lodí, stavebnictví, biotechnologií a textilu až po spotřební elektroniku, baterie, displeje a mobilní zařízení. Je toho hodně, co Samsung Group dělá, což je jasný rozdíl oproti tomu, co dělá Apple. Jemu se ala paradoxně daří.

Služby vládnou 

Během několika posledních let se hardwarové inovace nezdály být pro Apple nějakou zvláštní prioritou, jakou bývaly dříve. Společnost skutečně udělala minimum, aby posunula nastavenou laťku, protože svou energii zaměřila jinam. Apple totiž postupně vybudoval solidní ekosystém s předplatitelskými službami, které tvoří robustní základ společnosti. Jeho poslední příjmy za 4. čtvrtletí 2022 ukazují, že služby předplatného přinesly tržby ve výši 19,19 miliardy dolarů, což je téměř polovina z 42,63 miliardy dolarů z prodeje iPhonů.

I když Apple neposkytuje přesné rozdělení provozního zisku pro každý segment podnikání, je docela pravděpodobné, že ziskové marže jsou vyšší u služeb ve srovnání s hardwarem, a to jednoduše proto, že vstupní náklady jsou také patřičně nižší. Tento silný ekosystém zajišťuje, že i když lidé neupgradují své iPhony každý rok, nadále platí společnosti každý měsíc určitou částku za přístup k jejím službám streamování hudby, televizního obsahu a her. To navíc přičtěte k iCloudu, Fitness+ a ostatně také celému App Storu. I kdyby příjmy z hardwaru Applu klesaly, existuje zde tedy solidní zázemí.

Ekonomické protivětry ovlivní prodeje zařízení u všech výrobců 

Samsung Display je předním světovým dodavatelem zobrazovacích panelů, ale zároveň se ocitá v obtížné pozici. Objednávky se zpomalily, protože poptávka po nových produktech stagnovala. Podobné ekonomické protivětry zasáhly také čipovou divizi Samsungu. Navíc závislost, kterou na sobě tyto divize mají, je zranitelná. Například mobilní divize Samsungu odebírá baterie a displeje od sesterských společností, ale snížená poptávka po chytrých telefonech znamená, že společnosti jako Samsung Display zaznamenává pokles poptávky po jejích produktech i ze strany Samsung Electronics.

Když posouval Samsung hranice a předváděl světu svou technologickou zdatnost, Apple šel jinou cestou a vytvořil monstrum, kterému se nyní některý z jeho rivalů jen těžko vyrovná. Toto rozhodnutí se zdá být správné zejména nyní, protože ekonomické protivětry ovlivní prodeje zařízení u všech výrobců, včetně Applu. Působení Samsungu v oblasti streamování hudby mělo krátké trvání a vzhledem k tomu, že jeho zařízení běží na Androidu, Samsung také nezískává žádné provize z aplikací a nákupů v aplikacích provedených v Obchodě Play, Galaxy Store se mu totiž nemůže rovnat.

Možná nic z toho nebylo v dané době v souladu s obchodními prioritami společnosti Samsung, ale jistě udělala chybu, když neviděla v předplatném ten potenciál. Nebylo to přitom tak, že by Apple přišel s něčím revolučním. Je těžké polemizovat nad plány Applu a tím, do jaké míry předpokládal, že za X let bude tam, kde je nyní. Všechno je v konečném důsledku o generování zisků a maximalizaci výnosů pro akcionáře. Romantizace myšlenky dělat věci tak, jak se dělaly vždy, je to, co firmy dostává do problémů. To vedlo k pádu gigantů, jakými byly Nokia a BlackBerry.

I když je takový úpadek pro Samsung v tuto chvíli poměrně vzdálený realitě, společnost by na něj neměla zapomínat a stejně tak fanoušci. Pokud jste tedy s produkty Samsungu spokojeni, podpořte jej tím, že zůstanete značce u dalšího nákupu elektroniky věrní. Dost možná ale budeme mít během letošního roku nového lídra v prodejích smartphonů. Apple navíc bude nyní těžit z toho, že již dokáže plně zásobovat trh svými iPhony 14 Pro, kterých se od představení řady nedostávalo. 

Dnes nejčtenější

.