Zavřít reklamu

Apple a Samsung zůstávají dominantními hráči na světovém trhu s chytrými telefony. První z nich je sám o sobě titánem v tomto oboru. Jeho obrat z čistě hardwarové společnosti na giganta v oblasti předplacených služeb byl proveden rafinovaně a nyní je v podstatě nezničitelný. Americký výrobce ve srovnání s tím jihokorejským vyrábí mnohem méně hardwaru, ale právě díky službám vydělává mnohem více peněz. Zde to ale nebude o službách, ale telefonech. 

Apple si prostě a jednoduše užívá luxusu, který Samsung nemá. Žádná jiná společnost nevyrábí chytré telefony s operačním systémem iOS, a pokud chtějí zákazníci tento systém používat, musí si koupit iPhone. Ekosystém Applu je navíc tak silný, že aby ho zákazníci mohli využívat naplno, potřebují další zařízení společnosti. Např. MacBook tak nabízí skutečně bezproblémovou funkčnost nejen s iPhonem, ale i s iPadem a tak dále, protože ještě jsou zde Apple Watch a třeba AirPody, které sice s Android telefony fungují, ale nevyužijete všech jejich funkcí (ANC atd.). Samsung tuto výhodu prostě nemá a nikdy mít nebude.

Vyrábí totiž smartphony se systémem Android (svůj vlastní systéme Bada už dávno zabil), což dělají stovky dalších výrobců po celém světě. Ve skutečnosti sice existuje jen hrstka OEM výrobců se systémem Android, kteří mohou skutečně konkurovat tomu, co vytváří Samsung, ale přesto je to rozptýlení pozornosti zákazníka. Samsung se jednoduše musí více snažit a o to více tlačit na pilu, aby mezi tím zástupem výrobců patřičně vynikl. V moři zařízení se systémem Android je totiž velmi snadné se utopit a na Samsungu leží ta odpovědnost plavat proti proudu.

Průstřel vs. Dynamic Island 

iPhone 14 Pro je dokonalou ukázkou luxusu, u které si Apple musí dávat na čas se svými designovými rozhodnutími. Výřez displeje se stal u vlajkových lodí telefonů se systémem Android minulostí už dávno. Apple ale stále prodává základní modely nové řady, které výřez mají stále, a zákazníci mu to také stále tolerují. Teprve u nejnovější řady s přídomkem Pro přešel na panel s dvojitým výřezem a interaktivní plochou kolem něj. Na Dynamic Island si ale zákazníci museli počkat, a když se dočkali, jedná se o zcela unikátní řešení (co na tom, že jej lze na Androidu replikovat jednoduchou aplikací).

Čínští výrobci přišli s průstřelem pro čelní fotoaparát poměrně rychle, a i když se Samsung stal jednou z prvních společností, která takové řešení představila s displejem Infinity-O u modelu Galaxy A8s, tento krok během několika následujících měsíců rychle zopakoval bezpočet výrobců. Po chvíli tak nešlo o nijak unikátní řešení, což není případ Dynamic Islandu.

Boj o ohýbaní 

Řady Galaxy Z Fold a Galaxy Z Flip mají před sebou se svým originálním řešením konstrukce ještě dlouhou cestu, než se jim podaří ukrást Applu nějaký ten výraznější podíl na trhu, a to za předpokladu, že Apple samozřejmě nepřijde s vlastním skládacím telefonem nějak brzy. Pokud jde o zásadní designové i funkční kroky, Apple si rád dává na čas. S uvedením 5G do svých iPhonů nespěchal ani v době, kdy už Samsung a další výrobci měli na trhu několik modelů s podporou těchto sítí. Podobně bude zcela logicky postupovat i v případě skládacích telefonů. Prostě jen počká, až mu Samsung vyšlape cestičku k úspěchu.

Jaké možnosti tak Samsungu v tom, ohrozit Apple, zbývají? Společnost se netají tím, že ve skládacích telefonech vidí budoucnost. Nastal čas, aby Samsung tento form factor rozšířil a dále propagoval. Mělo by jít o to, aby si vybudoval nedostižný náskok s rozmanitou nabídkou produktů, díky níž bude jakýkoli skládací iPhone, se kterým Apple přijde, vypadat ve srovnání s ním zastarale. Různé pokročilé komponenty, které vyrábí mnoho různých společností a Samsungu je dodávají, a to od skládacích panelů po rozdělené baterie, mu dávají výhodu, kterou žádná jiná společnost zatím nemá. Samsung by se tak měl více opřít o jejich (a své) odborné znalosti, aby jeho skládací smartphony byly o třídu lepší, ale o třídu levnější.

Apple si pořád uchovává svou tajnou zbraň v záloze, a pro Samsung bude nadále představovat problém, i když vlastně reálně neexistuje. Pro jihokorejského giganta je to zcela jistě hrozba, aniž by někdo věděl, jak vypadá a jak funguje. To vědomí, že se na ní pracuje, a že může přijít ze dne na den, v tomto případě prostě stačí. Samsung by tedy udělal dobře, kdyby se připravil na případný příchod skládacího iPhonu svou maximální snahou. Apple si sice dává na čas, ale až se ten navrší, nepochybně nám ukáže k dokonalosti vybroušenou první iteraci své skládačky, ze které se dost možná všichni posadíme na zadek (i s ohledem na cenu). Samsung jen musí ukázat, že to všechno umí mnohem lépe a dostupněji. Zvládne to ale? My samozřejmě věříme, že ano. Má více zkušeností, větší dodavatelský řetězec a ostatně největší základnu uživatelů, kteří již nějaké ohebné zařízení používají.

Samsung Galaxy Z Flip koupíte například zde

Apple iPhone 14 koupíte například zde

Související články

Dnes nejčtenější

.