Zavřít reklamu

Základní iPhone 14 je na trhu již nějakou tu dobu, a mohli jste si u nás přečíst i dojmy uživatele Androidu po nějakém čase používání tohoto telefonu. Samozřejmě došlo i na kvalitu displeje, kterému bychom se ale rádi věnovali ještě více. Jasně totiž ukazuje nedokonalost samotného iPhonu a hloupost Applu, kterému jde jen o peníze. 

Celá řada Galaxy S22 má adaptivní obnovovací frekvenci displeje, které dosáhne až na 120 Hz. Dokonce i Galaxy A53 5G umí 120 Hz, stejně jako Galaxy M53 5G. Galaxy A33 dosáhne alespoň na 90 Hz, stejně jako třeba Google Pixel 6. Pokud se ale budeme bavit o nejvyšší cenové hladině, tak všechny top modely různých výrobců na svém displeji nešetří, protože právě to je to, co uživatel vidí nejčastěji. Ne tak Apple.

iPhone 14 disponuje pouze 60 Hz obnovovací frekvencí, která i na nejnovějším zařízení vypadá už zastarale. Je pak jedno, jaký má takovým smartphone výkon, výdrž baterie, kvalitu fotoaparátů, když je telefon při každém pohledu na něho zasekaný – jsou to jednoduché počty, protože 120 je 2x více, než 60, proto je na 120Hz displejích veškerá interakce dvojnásobně plynulejší. Apple prostě hraje na to, že si základní řadu iPhonů kupují zákazníci, kteří přecházejí z jeho starších iPhonů základní řady, a ten rozdíl zde nevidí. Pokud totiž pracujete s iPhony 13 Pro a 14 Pro, uvidíte tu plynulost animací, ale jakmile vezmete zpět do ruky iPhone 14 (anebo 13 a 12), tak vidíte ten trhaný pohyb na první pohled.

Potenciál nevyužitý i u her 

Neznám absolutně žádný důvod, proč by Apple nemohl použít alespoň 90Hz panel kromě toho, že chce všechny potenciální kupce nasměrovat spíše na iPhone 14 Pro, což je ale upgrade za 7 000 Kč. Další důvod, kde 60Hz displej iPhonu 14 zklame, je u hraní her. Čip A15 Bionic je rozhodně dost výkonný na to, aby bez problémů dokázal poskytnout více než 60 snímků za sekundu i v těch graficky nejnáročnějších hrách. Ale protože má displej iPhonu 14 jen 60 Hz, jste také „zablokováni“ jen na 60 fps, i když GPU vašeho stroje může tlačit o poznání víc na pilu. Je to obrovská promarněná příležitost, která nemá omluvu.

iPhone 14 a iPhone 14 Plus, který se teprve chystá vstoupit na trh v pátek 7. října, vypadají, vzhledem k tomu, jak technologie pádí kupředu, jako relikvie ze staršího věku. Jejich výřez a 60Hz displej rozhodně nejsou nějak inovativní. Při pohledu na ně se budete prostě nudit. A abych byl upřímný, absence displeje s vysokou obnovovací frekvencí je pro iPhone 14 velkou ztracenou příležitostí, jak se odlišit od iPhonu 13, od kterého jej prakticky nerozeznáte. I s ohledem na cenu 26 490 Kč z tohoto jasně vyplývá, že se jako lepší koupě jeví Galaxy S22, tedy stále ještě vlajková řada Samsungu se stejnou velikostí úhlopříčky, která vás ale vyjde na 21 990 Kč.

Telefony Galaxy S22 koupíte například zde

Galaxy Z Flip4 koupíte například zde

Apple iPhone 14 koupíte například zde

Dnes nejčtenější

.