Zavřít reklamu

S tablety je to poměrně těžké. Buď víte, že ho chcete, stejně jako víte to, co od něho chcete, nebo vás nechávají chladným. Obecně jejich prodeje padají a velké firmy na tento segment postupně zapomínají. Je zde tedy Apple s jeho iPady a Samsung s jeho Galaxy Tab. Model Galaxy Tab S8 Ultra je pak to nejlepší, co si ve světě Android tabletů můžete pořídit. 

Napsali jsme toho o něm už hodně. V podstatně stačí, když si přečtete recenzi na Galaxy Tab S8, a budete mít obrázek o tom, co vlastně Ultra umí po své softwarové stránce, tedy když k tomu přičtete ještě možnosti Androidu 13 s One UI 5.0. Je zde ale pár hardwarových odlišností, o kterých se hodí více rozepsat. 

Skutečný velikán 

14,6“ displej je skutečně extrémní. Je větší než většina laptopů, je dokonce i kvalitnější. Má rozlišení 2960 x 1848 pixelů při 240 ppi, technologie je Super AMOLED a obnovovací frekvence až 120 Hz. Ve zmíněné recenzi jmenujeme Galaxy Tab S8 králem tabletů, a nutno to nyní podtrhnout. Výbava je totiž jedna věc, ale to, jak se se zařízením pracuje, druhá. I když je zde tloušťka jen 5,5 mm, ty rozměry 208,6 x 326,4 mm jsou už prostě hodně. To se dá říci i o váze, která je 726 g.

Ano, bude to mít své zákazníky, kteří jej budou opěvovat, a to zcela právem. Musíte být ale profesionál, abyste měli pro tak velký tablet využití. Na práci, kdy jej držíte v jedné ruce a druhou klepete do displeje (nebo používáte S Pen), to není. Buď jej budete mít položený na stole, na stehnech, zapřený o nohy, nebo si pořídíte ještě příslušenství v podobě krytu s klávesnicí, jinak nebudete úplně spokojení. To i kvůli kolébání se vzhledem k vystouplým fotoaparátům, které jsou stejné jako v modelech Galaxy Tab S8 a Tab S8+ (13MPx širokoúhlý a 6MPx ultraširokoúhlý). Vedle nich je ještě ploška na nabíjení S Penu.

Pro byznys sféru 

Pokud jsou zadní fotoaparáty stejné, u předního (respektive předních) už najdeme změnu. Ten 12MPx ultraširokoúhlý je totiž doplněný 12MPx širokoúhlým. Toto duo je umístěno na delší horní straně tabletu a Samsung kvůli němu musel přistoupit k řešení spíše „applovskému“, tedy výřezu. Ten je ale skutečně malý, a displej opravdu velký, takže to nijak rušivé není. Může za to i fakt, že rámeček je silný jen 6,3 mm, což znamená nejlepší možný poměr displeje vůči tělu zařízení (90 %).

Je evidentní, že přední kamery využijí zejména ti, kteří jsou pořád závislí na videohovorech, a to spíše těch pracovních. Je zde tedy Auto Framing, který neustále ostří na uživatele, a kromě toho zoomuje tak, aby se v záběru objevili i případní další účastníci. Abyste pak byli i dobře slyšet, jsou zde tři mikrofony s technologií tlumení okolního hluku. A k přehrávání zvuku zase slouží čtveřice reproduktorů s technologií Dolby Atmos, i když zde už se výbava rovná té sourozenců Ultry. 

Větší tělo s sebou nese i větší baterii, ta je 11 200mAh a logicky jí nechybí ani Super Fast Charging Samsungu s výkonem až 45 W. I když dáte tabletu pořádný knedlík, za den jej nevybijete. Oproti základnímu modelu je zde pak čtečka otisků prstů v displeji, kterou disponuje i model Plus.

Kvalita něco stojí 

Společně s modelem Tab S8 Ultra představil Samsung i ochranný kryt s klávesnicí a touchpadem, který důrazně doporučujeme k tabletu pořídit pro snazší manipulaci s ním. Klávesnice je podsvícená, umožňuje tvorbu klávesových zkratek a tablet s ní lze nastavit v různých úhlech, ale české rozložení kláves nečekejte. Kryt s klávesnicí je vyrobený z luxusní antibakteriální polyuretanové umělé kůže a jeho součástí je sklem krytý touchpad. Pokud potřebujete, klávesnici propojíte i s telefonem Galaxy.

Samozřejmě to také něco stojí, a to ne zrovna málo. Samotný tablet oficiální cenou atakuje 30 tisíc, dá se ale sehnat už pod 28 tisíc Kč. Kryt s klávesnicí vyjde přes 6 tisíc, takže za celou sadu dáte až 36 tisíc Kč. Když si vezmete, že takový M2 MacBook Air vyjde na 38 tisíc Kč, je otázkou, zda raději nevolit plnohodnotný desktopový systém (a to i v případě Windows laptopů), než „jen“ Android tablet. Je to ale o úhlu pohledu a potřebách každého uživatele.

Galaxy Tab S8 Ultra je špičkový tablet. Je to dokonce to nejlepší, co ve světě Androidu seženete, jen je to trochu moc. Recenze je subjektivní, protože v ní záleží i na názoru recenzenta, a ten můj je takový, že pořád raději sáhnu po základním Galaxy Tab S8, protože nabízí ideální poměr cena/výkon/velikost. Na jakoukoli náročnější práci mám ostatně počítač, stolní i přenosný, a proto je pro mou potřebu Ultra prostě moc. 

Samsung Galaxy Tab S8 Ultra koupíte zde

Samsung Galaxy Tab S8 Ultra Ochranný kryt s klávesnicí a touchpadem koupíte zde

Dnes nejčtenější

.