Zavřít reklamu

Základní model iPadu už nějakou dobu výrazně zaostává za zbytkem řady. Zatímco iPad Pro, iPad Air a iPad Mini přešly na moderní designový jazyk Applu a disponují USB-C konektorem, obyčejný iPad se držel staromódního vzhledu s Home Buttonem pod displejem a nabíjením přes Lightning až do jeho deváté generace, která byla vydána teprve loni. Včera Apple oznámil 10. jeho generaci, která mnohé mění, a to i cenu. 

iPad 10. generace vypadá hodně podobně jako iPad Air čtvrté a páté generace. Má stejné hranaté hrany a zaoblené rohy a 10,9palcový displej, který nahradil 10,2palcový panel minulé generace. Stejně jako všechny ostatní moderní tablety Applu má i nový iPad konečně USB-C konektor pro nabíjení zařízení a přenos dat. Uvnitř má stejný čipset A14 Bionic, který poháněl už iPhony 12 a iPad Air (před rokem 2020). Dodává se ve čtyřech výraznějších barvách.

Apple se definitivně loučí s Lighningem

Vzhledem k tomu, že EU nedávno odhlasovala, že od roku 2024 bude vyžadovat nabíjení elektronických zařízení výhradně přes USB-C, a to včetně iPhonu, bylo nevyhnutelné, že Apple začne plošně Lighning odstraňovat i tam, kde mu ještě dával smysl. iPad 10. generace tedy přijal i tento prvek svých vyspělejších alternativ, nicméně pořád si zachovává podporu Apple Pencil 1. generace, která se prostřednictvím Lighningu dobíjí. Abyste jej tedy mohli s tímto zařízením používat, musíte mít redukci, což je nejen designový ale i uživatelský fail, za který si Apple zaslouží opravdu výsměch. To, že společnost Lighning skutečně pomalu pohřbívá dosvědčuje i ovladač k nové Apple TV 4K, který z něho na USB-C také přešel. Formou tiskové zprávy byly představeny i nové iPady Pro, jejichž největší novinkou je čip M2.

Redesign základního iPadu však přichází i s dalšími novinkami, jako je Touch ID zabudované do bočního tlačítka a 12MPx selfie kamera, která je vycentrovaná na delší straně zařízení, kdy se hodí pro použití, když držíte tablet na šířku. Vylepšil se i fotoparát na zadní straně, který je také 12MPx a umí 4K. K dispozici je také přepracované pouzdro s klávesnicí, které vypadá podobně jako to, které Samsung nabízí pro svá zařízení Galaxy Tab.

Wi-Fi verze novinky začíná na 14 490 Kč v případě 64GB verze. Vyšší 256GB už stojí 18 990 Kč a k dispozici jsou i cellular 5G verze za příplatek 4 500 Kč. iPad 9. generace však zůstává v nabídce, kdy jeho cena startuje na 10 490 Kč. Startovací cenovka iPadu Air 5. generace je pak 18 990 Kč. Je to tedy hodně nahuštěné a je otázkou, komu se který model tabletu Applu vyplatí více. Nejlevnější 11“ Galaxy Tab S8 Samsungu stojí 19 490 Kč, jenže Samsung má ještě základní řadu Galaxy Tab A, které právě základní iPad odpovídá spíše. Zde jsou ale ceny úplně jinde, protože Galaxy Tab A8 má cenovku za jeho 64GB verzi na částce 6 490 Kč.

Tablety Samsungu koupíte například zde

Dnes nejčtenější

.