Zavřít reklamu

Minulý týden představil Qualcomm svůj nový vlajkový čipset Snapdragon 8 Gen 2, v jeho seznamu oficiálních partnerů však záhadně chyběl Samsung. Později se v éteru objevila informace, že korejský obr by ve své příští vlajkové řadě Galaxy S23 mohl použít speciální verzi Snapdragonu 8 Gen 2 s vyšším taktem. Nyní to vypadá, že řada bude také používat výše taktovaný grafický čip.

Standardní verze Snapdragonu 8 Gen 2 disponuje vysoce výkonným procesorovým jádrem Cortex-X3 s frekvencí 3,19 GHz, čtyřmi výkonnými jádry Cortex-A715 s taktem 2,8 GHz, třemi úspornými jádry s frekvencí 2 GHz a grafickým čipem Adreno 740 s taktem 680 MHz. Podle dnes již legendárního leakera Ice universe bude řada Galaxy S23 používat variantu Snapdragonu 8 Gen 2 (SM8550-AC) s hlavním jádrem taktovaným na 3,36 GHz a GPU běžícím na 719 MHz. Ke „zkrocení“ takto přetaktovaného čipsetu však Samsung bude muset použít vhodný chladicí mechanismus.

Qualcomm čas od času uvádí na scénu výše taktované verze svých vlajkových čipsetů,  přičemž ty mají modelová označení končící písmeny AC. Například Snapdragon 855 měl modelové číslo SM8150, zatímco Snapdragon 855+ s vyšším taktem hlavního jádra nesl označení SM8150-AC. V tuto chvíli není jasné, jak se bude nazývat výše taktovaná verze nového čipsetu Qualcommu, jestli Snapdragon 8+ Gen 2, Snapdragon 8 Gen 2 Pro nebo nějak jinak.

O standardním Snapdragonu 8 Gen 2 Qualcomm tvrdí, že má oproti Snapdragonu 8 Gen 1 o 35 % rychlejší procesorovou jednotku a o 25 % výkonnější grafický čip. Důležitější však je, že se procesorový gigant zaměřil na vylepšení energetické efektivity nového čipsetu, jelikož jeho čipy z posledních dvou generací měly tendenci se při trvalé zátěži přehřívat a škrtit výkon.

Ty nejlepší smartphony koupíte například zde

Související články

Dnes nejčtenější

.