Zavřít reklamu

Před pár týdny jsme vám přinesli recenzi na Galaxy A53 5G. Konstatovali jsem v ní, že jde o skvělý telefon střední třídy, který tu však již jednou byl. Nyní se zblízka podíváme na jeho sourozence Galaxy A33 5G. Vyplatí se s téměř stejnou výbavou a nižší cenovkou více než první zmíněný?

Obsah balení je chudý

Pokud jste si mysleli, že obsah balení Galaxy A33 5G je jiný než u Galaxy A53 5G, musíme vás zklamat. Najdete zde úplně to samé, tj. nabíjecí/datový kabel s USB-C koncovkami, jehlu na vytažení šuplíku na SIM kartu, resp. na dvě SIM karty či jednu SIM kartu a paměťovou kartu, a pár uživatelských příruček. Je určitě škoda, že takový smartphonový gigant, jako je Samsung, nabízí u svých telefonů tak chudé balení. Nabíječka je podle nás jeho základní součástí alespoň s ohledem na střední třídu, když už ne tu nejvyšší.

Galaxy_A33_5G_02

Design a zpracování a standard třídy

Galaxy A33 5G je po designové stránce velmi povedený telefon, stejně jako jeho sourozenec. Nám se do ruky dostala světle modrá varianta, která vypadá opravdu „cool“. Stejně jako Galaxy A53 5G se smartphone nabízí ještě v bílé, černé a oranžové barvě. Zadní strana i rám jsou stejně jako u sourozence vyrobeny z plastu, což však ničemu nevadí, protože ani zde nic nevrže a vše dokonale lícuje. Na první pohled vlastně ani nepoznáte, že je rámeček opravdu plastový.

Přední stranu okupuje plochý displej typu Infinity-U s o něco silnějšími rámečky než u Galaxy A53 5G (zejména tím spodním). Zadní strana se od té sourozencovy neliší – i zde najdeme lehce vystouplý modul se čtyřmi fotoaparáty, který v určitých úhlech vrhá efektní stíny. A i zde mají záda matnou úpravu, takže telefon se dobře drží v ruce a uchytává se na něm minimum otisků prstů.

Galaxy A33 5G měří 159,7 x 74 x 8,1 mm (je tak o 0,1 mm větší a o 0,8 mm štíhlejší než Galaxy A53 5G) a váží 186 g (o 3 g méně než sourozenec). A stejně jako on disponuje stupněm krytí IP67 a ochranou displeje Gorilla Glass 5. Stručně shrnuto – design, zpracování a odolnost telefonu jsou jako u vyššího modelu ukázkové.

Displej bez Always On

Galaxy A33 5G dostal do vínku Super AMOLED displej s úhlopříčkou 6,4 palců (je tedy o 0,1 palce menší než obrazovka Galaxy A53 5G), rozlišením FHD+ (1080 x 2400 px) a obnovovací frekvencí 90 Hz. Displej je dostatečně jemný (hustota pixelů konkrétně činí 411 ppi), má pěkně syté barvy, dokonalou černou a její odstíny, příkladné pozorovací úhly a velmi solidní čitelnost na přímém slunci. Ale to jistě není žádné překvapení, když používá stejnou technologii jako sourozenec. Jsou tu nicméně jisté rozdíly, z nichž jedním je nižší obnovovací frekvence (u Galaxy A53 5G je to 120 Hz) a tím druhým, pro někoho možná zásadnějším, je absence režimu Always On. Chybějícího Always On je určitě škoda, protože jde o funkci, kterou dnes mají i některé cenově dostupné smartphony (jako např. Realme 8 nebo Honor 50 Lite). Ještě dodejme, že i zde je poddisplejová čtečka rychlá a spolehlivá, stejně jako odemykání pomocí obličeje.

Výkon podle očekávání

Telefon, stejně jako sourozence, pohání čipset Exynos 1280, který byl v našem případě spárován se 6 GB operační a 128 GB interní paměti. V benchmarku AnTuTu tato kombinace získala 333 752 bodů, což je zhruba o 24 % méně, než kolik v něm dosáhl sourozenec, v reálném provozu se však „papírově“ nižší výkon nijak neprojevuje. Vše je plynulé, nikde se nic neseká, na nic dlouho nečekáte (na to má samozřejmě vliv i odladěnost softwarové stránky, tedy nadstavby One UI 4.1). Ani ve hrách nebudete mít větší problém, pokud je pochopitelně nebudete hrát na nejvyšší detaily (což koneckonců platí i o Galaxy A53 5G). My jsme na telefonu konkrétně zkoušeli populární tituly Apex Legends, PUBG MOBILE a World of Tanks a všechny byly velmi dobře hratelné (u Apex Legends a PUBG MOBILE jsme hráli na nastavení HD a u WoT na střední detaily). Samozřejmě neočekávejte stabilních 60 fps, ale spíše mezi 30–40 fps. Stejně jako u sourozence při hraní počítejte s tím, že telefon bude poměrně citelně „žhavit“.

Fotoaparát tak akorát

Galaxy A33 5G je vybaven čtverným zadním fotoaparátem s rozlišením 48, 8, 5 a 2 MPx. Jako u Galaxy A53 5G se i zde hlavní senzor pyšní optickou stabilizací obrazu. Za dobrého světla pořizuje telefon krásně ostré detailní snímky s vyšším kontrastem a velmi slušným dynamickým rozsahem, i když barvy bychom neoznačili za úplně věrné realitě (zkrátka zde převažuje pro Samsung typická líbivost fotek).

V noci jde kvalita fotek rapidně dolů, jsou nerealisticky syté, podstatně méně ostré a zaznamenali jsme i problémy s ostřením. Fotoaparátu z hlediska pořizování snímků se zde více věnovat nebudeme, jelikož jsme toto téma detailně rozebrali již dříve v samostatném článku.

Videa můžete, stejně jako u sourozence, natáčet v rozlišení až 4K při 30 fps. Za dobrých světelných podmínek jsou příkladně ostrá a detailní a na rozdíl od těch produkovaných vyšším modelem barevně méně saturovaná (a tedy poněkud realističtější). I zde však byly 4K záznamy viditelně roztřesené, protože v tomto rozlišení není stabilizace podporována (jako u sourozence funguje pouze do rozlišení Full HD při 30 fps).

V noci jsou videa již jen „použitelná“, jsou značně zašuměná, slévají se v nich detaily a za určitých podmínek mají i nepřirozený oranžový nádech. Na rozdíl od sourozence jsme však nezaznamenali problém s nestabilním ostřením.

Výdrž baterie je skvělá

Telefonu dodává „šťávu“ baterie s kapacitou 5000 mAh, tedy stejná jako u Galaxy A53 5G. V praxi je stejná i výdrž, tzn. pokud budete telefon používat střídmě, není velký problém se dostat na dva dny výdrže, pokud intenzivně (trvale zapnuté Wi-Fi, hraní her, sledování videí…), bude to maximálně jeden a půl dne. Při naprosto minimálním vytížení se lze dostat i na 3–4 dny. I v tomto případě podporuje baterie 25W nabíjení a z nuly do plna se kabelem (nabíječku jsme bohužel opět neměli k dispozici) dobije též za zhruba dvě a půl hodiny.

Galaxy A33 5G vs. Galaxy A53 5G

Podtrženo, sečteno, Galaxy A33 5G je velice podařeným smartphonem střední třídy. Nabízí pěkný design, příkladné zpracování a odolnost, skvělý displej, nadprůměrný fotoaparát a velmi solidní výdrž baterie. To samé však nabízí i Galaxy A53 5G, takže je otázkou, který z nich se vyplatí více. Nám z tohoto srovnání vychází lépe Galaxy A33 5G, protože se od vyššího modelu liší jen v detailech, jako je menší displej a nižší obnovovací frekvence, chybějící režim Always On (i když ten může být pro někoho více než jen „detail“) a o trochu horší fotoaparát, a přitom je o několik tisícovek levnější. Pokud však chcete střední třídu bez kompromisů, sourozenec je jasná volba.

Telefon Samsung Galaxy A33 5G koupíte například zde

Dnes nejčtenější

.