Zavřít reklamu

Jak jste si jistě všimli, již nějakou dobu pro vás testujeme telefony Samsung Galaxy A53 5G a Galaxy A33 5G, nástupce úspěšných loňských modelů Galaxy A52 5G a Galaxy A32 5G. V minulých týdnech jste si na našem webu mohli přečíst srovnání jejich parametrů a výbavy a také to, jak schopné mají fotoaparáty. Nyní přišel čas podívat se na ně „v globálu“. První na řadě je Galaxy A53 5G. A již rovnou můžeme prozradit, že jde o velmi povedený smartphone, který míchá ty správné ingredience střední třídy a přidává něco navíc. Od svého předchůdce se však liší jen velmi málo.

Balení si Samsung za rámeček nedá

Telefon k nám přišel v poměrně tenké bílé krabičce, ve které se kromě něj nacházel už jen nabíjecí/datový USB-C kabel, jehla na vytažení šuplíku na SIM kartu (přesněji řečeno na dvě SIM karty nebo jednu SIM kartu a paměťovou kartu) a uživatelské příručky. Ano, Samsung pokračuje v pro nás nepříliš pochopitelném „ekotrendu“ a do balení nepřidává nabíječku. Balení je skutečně minimalistické a nenajdete v něm nic navíc. Skoro se nám chce napsat, že tak dobrý telefon si takové chudé balení nezaslouží.

Galaxy_A53_5G_02

Design a zpracování na jedničku

Galaxy A53 5G je na první i druhý pohled velmi dobře vypadající smartphone. My jsme testovali bílou barevnou variantu, která je elegantní a působí decentně, takže by měla vyhovovat téměř každému. Kromě bílé se telefon nabízí ještě v černé, modré a oranžové barvě. I když to tak na první pohled nemusí vypadat, záda i rám jsou vyrobeny z plastu (u rámu je to lesklý plast připomínající kov), na kvalitě zpracování to však telefonu nijak neubírá – nikde nic nevrže, vše dokonale sedí. Jak je ostatně u Samsungu zvykem.

Přední straně dominuje velký plochý displej typu Infinity-O s ne úplně symetrickými rámečky. Záda mají matnou úpravu, díky níž smartphone neklouže v ruce a prakticky na něm neulpívají otisky prstů. V ruce se drží opravdu velmi příjemně. Výrazným designovým prvkem je modul s fotoaparáty, který jako by ze zadní strany vyrůstal a který obklopují stíny, což vypadá efektivně a elegantně zároveň. Důležitější však je, že z ní příliš nevystupuje, takže telefon se při položení sice kolébá, ale v mezích snesitelnosti.

Smartphone jinak měří dnes vcelku standardních 159,6 x 74,8 x 8,1 mm a váží 189 g (v kapse o něm tedy budete vědět). Celkově lze konstatovat, že Galaxy A53 5G je z hlediska designu od svého předchůdce téměř k nerozeznání, snad jediným rozdílem je o trochu tenčí a na délku i šířku kratší tělo (konkrétně o 0,3 mm) a plynulejší navázání fotomodulu na zadní stranu. Ještě doplňme, že telefon nabízí zvýšenou odolnost podle standardu IP67 (měl by tedy vydržet ponoření do hloubky 1 metru po dobu 30 minut), což je v této třídě stále ojedinělé.

Na displej je radost pohledět

Displeje byly vždy silnou stránkou smartphonů Samsungu a u Galaxy A53 5G tomu není jinak. Telefon dostal do vínku Super AMOLED panel s velikostí 6,5 palců, rozlišením 1080 x 2400 px, maximálním jasem 800 nitů a obnovovací frekvencí 120 Hz, který se může pochlubit krásně sytými barvami, opravdu tmavou černou, skvělými pozorovacími úhly a velmi dobrou čitelností na přímém slunci. 120Hz obnovovací frekvence je doslova návyková, a to především při sledování videí a hraní her. O plynulosti animací ani nemluvě. Je nicméně třeba počítat s tím, že spotřebovává více energie než 60Hz frekvence. Rozdíl ve spotřebě však není nijak zásadní a podle nás není důvod někdy na nižší frekvenci přepínat. Obrazovka samozřejmě disponuje automatickou regulací jasu, která funguje příkladně.

Za zmínku ještě stojí funkce Pohodlí pro oči, kde si můžete nastavit filtr modrého světla a ulevit tak očím. Funkci využijete především ve večerních hodinách. Šetřit oči můžete pochopitelně také tmavým režimem. Ještě se sluší dodat, že do displeje je zabudovaná čtečka otisků prstů, která funguje spolehlivě a je velmi rychlá (telefon lze odemykat i pomocí obličeje, kterýžto způsob funguje také na jedničku).

Výkonu má ve své třídě dost, zamrzí přehřívání

V telefonu tepe čipset Samsungu Exynos 1280, který je zhruba o 10–15 % rychlejší než čip Snapdragon 750G pohánějící jeho předchůdce. V kombinaci s 8 GB operační paměti (dostupná je ještě varianta se 6 GB) telefonu poskytuje zcela dostatečný výkon, o čemž ostatně svědčí i velmi solidních 440 558 bodů, které získal v populárním benchmarku AnTuTu. V praxi je vše plynulé, reakce systému prakticky okamžité a problém není ani hraní graficky náročnějších her, pochopitelně ne na nejvyšší detaily. My jsme zkoušeli populární tituly Asphalt 9: Legends a Call of Duty Mobile, které se na nižší detaily hýbaly až překvapivě svižně a udržovaly si stabilní framerate. Daní za to je však poměrně výrazné přehřívání, což je dlouholeté prokletí čipů Exynos. Na tomto místě je třeba poznamenat, že ne úplně malé teplo na zadní straně jsme cítili i při jiných činnostech, například brouzdání internetem, což nás docela zaskočilo. Na energetické efektivitě svých čipů musí Samsung zkrátka ještě zapracovat.

Fotky a videa vám ostudu neudělají

Galaxy A53 5G disponuje čtverným zadním fotoaparátem s rozlišením 64, 12, 5 a 5 MPx, přičemž druhý funguje jako „širokáč“, třetí plní roli makro kamery a poslední slouží ke snímání hloubky ostrosti. Hlavní senzor se pak chlubí optickou stabilizací obrazu. Za dobrých světelných podmínek telefon pořizuje nadprůměrné fotky s líbivými sytými barvami a vyšším kontrastem, velkou mírou detailů a poměrně širokým dynamickým rozsahem. V noci vypadají snímky více než slušně, fotky jsou dostatečně ostré, míra šumu je přiměřená a barevné podání je (ve většině případů) ne úplně vzdálené realitě. Více se zde fotoaparátu věnovat nebudeme, protože toto téma jsme již dříve probrali v samostatném článku (a také tady).

Videa můžete s Galaxy A53 5G nahrávat v rozlišení až 4K při 30 snímcích za sekundu, pokud chcete natáčet v 60 fps, musíte si vystačit s rozlišením Full HD. Za příznivých světelných podmínek jsou videa velmi pěkná, detailní a stejně jako fotografie mají saturovanější (tedy líbivější a méně realistické) barvy. Je jen škoda, že videa natáčená ve 4K jsou poměrně dost roztřesená, protože stabilizace funguje jen do rozlišení Full HD při 30 fps. Jako u fotek můžete využít až 10x digitální zoom, z naší zkušenosti je však použitelný maximálně dvojnásobný.

V noci či za horších světelných podmínek jde kvalita videa rapidně dolů. Záběry již nejsou tak ostré, vyskytuje se v nich poměrně dost šumu a dochází ke slévání detailů. Zdaleka největším problémem je ale nestabilní zaostření. Toto bychom čekali spíše u telefonu nižší třídy a jiné značky než Samsung a ne u smartphonu, který aspiruje na nový hit střední třídy.

Sluší se podotknout, že ve všech rozlišeních s 30 fps je možné plynule přepínat mezi širokoúhlým objektivem, hlavním fotoaparátem a dvojnásobným přiblížením, ve Full HD při 60 fps není nahrávání prostřednictvím „širokáče“ podporováno a chybí výchozí dvojnásobný zoom.

Operační systém ve znamení přizpůsobitelnosti

Telefon softwarově pohání Android 12 s nadstavbou One UI ve verzi 4.1. Systém je příkladně odladěný a rychlý, navigace v něm maximálně intuitivní a nabízí široké možnosti personalizace – od možnosti přizpůsobit si vzhled vlastními tématy, tapetami či ikonami po funkci Rutiny Bixby, která funguje podobně jako Zkratky v systému iOS a díky které si můžete řadu činností, které na smartphonu provádíte, zautomatizovat. Například si můžete nastavit, že v určitý čas se aktivuje tmavý režim či filtr modrého světla, že se při příchodu domů zapne Wi-Fi nebo že se po připojení sluchátek spustí vaše oblíbená hudební aplikace. Možností je opravdu hodně. Za zmínku také stojí částečně přizpůsobitelné boční tlačítko (konkrétně lze jeho dvojitým poklepáním spustit fotoaparát nebo vybranou aplikaci).

Systém využívá vylepšenou ochranu soukromí Androidu 12 včetně upozornění a ikon při zapnutí mikrofonu nebo fotoaparátu a vaše data chrání bezpečnostní platforma Samsung Knox. A to nejlepší z této kapitoly na konec – telefon v budoucnu dostane čtyři upgrady Androidu a po dobu pěti let jej bude Samsung zásobovat bezpečnostními aktualizacemi. Tomu se říká ukázková softwarová podpora.

Dva dny na jedno nabití jsou možné

Telefon napájí baterie s kapacitou 5000 mAh, což je o 500 mAh více než u předchůdce. A v praxi je to poměrně znát. Zatímco Galaxy A52 5G na jedno nabití vydrží průměrně jeden a půl dne, jeho nástupce zvládne i dva dny. Podmínkou však je, že jej nebudete příliš intenzivně vytěžovat (a třeba vypnete režim Always-on, případně přepnete displej na standardní obnovovací frekvenci). Pokud budete dlouho hrát hry a sledovat filmy a mít stále zapnutou Wi-Fi, výdrž může klesnout i pod jeden a půl dne.

Baterie podporuje nabíjení s výkonem až 25 W, což je stejně jako minule. Bohužel jsme při testování neměli k dispozici 25W (ani žádnou jinou) nabíječku, takže vám z naší zkušenosti nemůžeme říci, jak dlouho trvá nabití z 0–100 %, podle dostupných informací je to však necelá hodina a půl. Ve srovnání s jinými (zejména čínskými) smartphony střední třídy je to dlouhá doba. Jen jeden příklad za všechny: loňský OnePlus Nord 2 5G se zvládne doplna dobít za pouhých „plus minus“ 30 minut. V oblasti nabíjení má tedy Samsung co dohánět, a to nejen u telefonů této kategorie. Pokud jde o nabíjení prostřednictvím kabelu, to Galaxy A53 5G zabere přibližně dvě a půl hodiny.

Koupit, či nekoupit, toť otázka

Jak z výše uvedeného vyplývá, Galaxy A53 5G se nám veskrze líbil. Má pěkný design a kvalitní zpracování, skvělý displej, zcela dostatečný výkon, velmi slušnou fotosestavu, odladěný a rychlý systém s mnoha možnostmi přizpůsobení a solidní výdrž baterie. Zamrzí snad jen „obligátní“ přehřívání čipu Exynos nejen při hraní, ne úplně přesvědčivé výsledky při focení a natáčení videí v noci a pomalé nabíjení. Celkově se jedná o excelentní telefon střední třídy, který má vše, co od smartphonu této kategorie očekáváte, a ještě něco navíc, který ovšem oproti předchůdci přináší jen málo vylepšení (a navíc přišel o 3,5mm jack). Těmi nejvýznamnějšími jsou rychlejší čip (což se tak nějak předpokládá), lepší výdrž baterie a zdokonalený design. Nemůžeme se tak ubránit pocitu, že Samsung to tady zkrátka hraje na jistotu. Každopádně za cenu okolo 10 tisíc Kč dostanete telefon, který je téměř dokonalým ztělesněním střední třídy. Pokud jste však vlastníky Galaxy A52 5G (či jeho 4G verze), můžete zůstat v klidu.

Galaxy A53 5G koupíte například zde

Dnes nejčtenější

.