Zavřít reklamu

Každé září, když Apple oznamuje novou řadu iPhonů, se pravidelně setkáváme s tím, že si od Android zařízení něco vypůjčí, aby to přitom prohlásil za novou převratnou funkci. Letos je to Always On neboli stále zapnutý displej. Bohužel pro každého, vždy zapnutý displej Phonů 14 Pro není jen špatný – je to naprosté nepochopení toho, čeho by měla tato funkce dosáhnout. 

Posmívat se Applu za to, že léta starou funkci prohlašuje za novinku, je pro uživatele Androidu samozřejmě velice lákavé. Android telefony totiž neustále zapnuté displeje podporují od doby, kdy se AMOLED stal populární a cenově dostupný. Motorola jej má již téměř deset let, kdy představila první generaci modelu Moto X. Dnes prakticky nenajdete smartphone s Androidem, který by tuto funkci neměl, a to dokonce i v případě zařízení s LCD panely.

Jiná technologie, jiné pochopení 

Apple byl v podstatě posledním velkým výrobcem telefonů, který nebyl ochoten svým uživatelům zobrazit příchozí oznámení a třeba i jen čas, aniž by museli rozsvítit displej svého zařízení. Ačkoli některé zvěsti už kolem iPhonu 13 naznačovaly, že by právě ten mohl být prvním zařízením společnosti, které AOD dostane, přišel až s letošním iPhonem 14 Pro a 14 Pro Max. Na rozdíl od základních OLED panelů používá Apple technologii LTPO, která umožňuje pokles frekvence displeje na 1 Hz, když je neaktivní, a to vlastně především kvůli úspoře baterie.

V průběhu mnoha let, kdy zde AOD je, jsme ale viděli nespočet telefonů se systémem Android s neustále zapnutými displeji, které díky panelům OLED a rozsvícením jen hrstky pixelů nijak velkým problémem v oblasti baterie netrpěly. iPhony 14 Pro také zdaleka nejsou prvními smartphony, které používají LTPO, má jej třeba právě i Galaxy S22 Ultra, který byl představen na začátku tohoto roku. Jakmile však pochopíte, jak AOD od Applu funguje, bude vám jasné, proč je tato funkce iPhonů tak špatná.

Když dva dělají totéž, není to totéž 

Navzdory technické složitosti je vždy zapnutý displej v podání Applu poměrně snadno pochopitelný. Na rozdíl od Androidu, kde je AOD obvykle vlastním rozhraním, je to na iPhonech 14 Pro jen ztlumená verze toho, co je zobrazeno na zamykací obrazovce. Nejsou zde žádné specializované ikony pro oznámení a žádná černá – v dobrém i zlém je vše tam, kde jste to „nechali“, když byl displej rozsvícený (tedy skoro, protože ukazatel baterie třeba zmizí). Právě toto je důvod, proč se Apple musel obrátit na technologii LTPO, protože jinak by udržování všech těch rozsvícených pixelů zničilo baterie těchto telefonů během několika málo hodin.

Na jednu stranu je sympatické, že si jde Apple svou cestou, na stranu druhou, proč jde cestou tak nepraktickou, je poměrně záhadou. Od startu jeho prodeje používám iPhone 14 Pro Max, což jste ostatně mohli vidět v našem článku, a tato funkce mě přivádí k šílenství. Problémy s AOD v iPhonu se omezují na dvě hlavní výtky. Zaprvé je příliš jasný. V noci budete muset mít telefon otočený vzhůru nohama, abyste tlumili tu šílenou záři displeje z něho vycházející. Ano, Apple uvádí, že se AOD učí, ale blbě a dlouze, ještě se to do teď nenaučil – tedy ne ideálně. Večer pořád svítí, ráno, když už by zase mohl, je ale vypnutý, takže pouhým pohledem ani nezkontrolujete aktuální čas.

Always On 20

Jde jej také regulovat režimem Soustředění, ale chcete jej používat jen proto, abyste si definovali chování funkce, kterou si v Androidu můžete velice snadno nastavit pro několik různých použití? Zadruhé je příliš rušivý. Stále zapnuté displeje v systému Android jsou jednoduché, protože by takové měly být: poskytují rychlý způsob, jak zkontrolovat čas, podívat se na případná zmeškaná oznámení atd. Apple oproti tomu prosazuje svou přizpůsobitelnou zamykací obrazovku, což znamená, že se všechna oznámení hromadí v její spodní části. Najednou navíc vidíte jen několik posledních upozornění, a ta se ještě k tomu navzájem překrývají.

Každý jeden dotyk znamená rozsvícení 

Navíc zde ani s ničím nemůžete interagovat bez „probuzení“ displeje. Nemůžete ani pozastavit přehrávaná média, přestože widget hudebního přehrávače zde přítomen je. Aktuální stav je tedy nehezký a nepraktický kočkopes, na který se zvyká tak těžko, že jej možná raději úplně zavrhnete. Apple to samozřejmě může opravit softwarovou aktualizací. Mohl by alespoň do nastavení přidat přepínač, který by umožňoval přepnout displej do zcela černého zobrazení, což je ale zbytečně schované právě v režimu Soustředění.

Bylo by také fajn přesunout oznámení zpět nahoru, jako tomu bylo v předchozích verzích iOS, a umožnit uživateli zase lepší přehled o tom, co se v telefonu vlastně děje. Mohl by tato oznámení také zmenšit na jednoduché ikony, aby byl vizuál přehlednější. Nic z toho se ale pravděpodobně nestane – tedy alespoň ne v nejbližší době. 

Always On v podání Applu není chybný, není rozbitý, není třeba jej opravovat nebo měnit, protože je přesně takový, jaký jej Apple chtěl. Udržuje tedy vaši tapetu na očích, protože na ní ostatně cílí celý iOS 16. Co na tom, že tohle uživatelé prostě nechtěli. Protože ale Apple bohužel trvá na tom, že dělá věci jinak než jeho konkurence, poskytuje tak uživatelům iPhonu mnohem horší zážitek. A dokud si společnost odmítne připustit, že to jiné značky dělaly už dříve, a lépe, bude i nadále daleko za užitečností AOD systému Android.

iPhone 14 Pro a 14 Pro Max koupíte například zde

Telefony řady Galaxy S22 koupíte například zde

Dnes nejčtenější

.