Zavřít reklamu

Apple představil čtveřici nových iPhonů a klasicky si některé jejich nové specifikace, funkce a možnosti vypůjčil od Androidu. Třeba ani největší novinka v podobě jeho Dynamic Islandu není originální. Zde tedy najdete 5 věcí, které iPhone 14 ukradl Androidu a telefonům, které tento systém používají. 

Jedná se pořád o žhavé novinky, které jsou teprve v předprodeji a mezi první zákazníky se dostanou až v pátek 16. září. Apple toho řekl mnoho, jedná se ale o tak převratné novinky? Jasné nadšení panuje nejen z nového smyslu ovládání, ale třeba i ze vždy zapnutého displeje(!). Opravdu je to tedy taková výhra používat telefony Applu, který čím dál tím více čerpá inspiraci jejich novinek právě u produktů se systémem Android?

Dynamic Island 

Když jste to viděli, možná vám spadla čelist. Apple dokázal z nejkritizovanějšího prvku svých iPhonů udělat jejich největší přednost – to tedy s ohledem na iPhony 14 Pro. Dynamic Island, jak se prvek jmenuje i v češtině a Apple jej nepřekládá, však vůbec není první svého druhu. Přišla s ním už společnost LG ve svém modelu telefonu V10 ve snaze poskytnout uživatelům jiný způsob interakce s oznámeními. Jednalo se o jakousi druhou obrazovku nacházející se vpravo nahoře, pomocí které jste mohli třeba ovládat hudbu. Byl navíc na tom hlavním nezávislý. Funkce ale samozřejmě nebyla tak dotažená, jako v případě Applu, a proto také neměla dlouhé životnosti. Společnost ji poté použila už jen v modelu V20 a tím jen zařízla (dnes už neexistuje ani LG jako výrobce mobilních telefonů). Nikdo jiný z výrobců smartphonů s Androidem se tohoto nechytil, i když uvidíme, co příští rok. Jistě se nějakých klonů „dynamického ostrovu“ Applu dočkáme, a to alespoň od čínských výrobců.

Selfie kamera v průstřelu 

I když byl Apple s výřezem v displeji první, s průstřelem přichází spíše jako poslední. Bylo nicméně otázkou času, kdy se jej Apple definitivně zbaví. Předělání výřezu do Dynamic Islandu je skutečně líbivé a chytré, nic to ale nemění na tom, že Huawei průstřel pro čelní kameru přinesl už v modelu Nova 4. Nyní je prakticky neodmyslitelným prvkem ve všech Android zařízeních, pokud se tedy neobjeví nějaký odvážlivec, který přední kameru neumístí do výsuvného mechanizmu nebo pod displej (Galaxy Z Fold 4 a ZTE Axon 40 Ultra). Právě to druhé je pak jasný budoucí trend a i zde je jen otázkou času, než bude hojně rozšířen.

Adaptivní obnovovací frekvence od 1 Hz 

S iPhony 13 Pro představil Apple svou technologii ProMotion, protože všechno musí mít své jméno. Jenže za touto technologií se neskrývalo a neskrývá nic jiného než adaptivní obnovovací frekvence displeje, který prostě „bliká“ podle toho, co s telefonem děláte. Jenže Apple to loni nedotáhnul do konce a nedokázal jít na 1 Hz. Právě toto letos napravil a poskytuje „kompletní“ rozsah začínající na jednom a končícím na 120 Hz. Toto však už uměly třeba OnePlus 9 Pro a Oppo Find X3 Pro a samozřejmě také v únoru představený Galaxy S22 Ultra. Do iPhonů se tento rozsah dostal však až nyní a opět jen ve dvou ze čtyř modelů telefonů.

Vždy zapnutý displej 

Ano, víme, je to vtipné. Always On měl být součástí iPhonů už po dlouhá léta, nicméně Apple čekal až na to, kdy přinese adaptivní obnovovací frekvenci právě začínající na 1 Hz. U Androidu přitom můžete mít fixně nastaveno 120 Hz a stejně Always On používat, aniž by vám tak žral baterii, čehož se Apple obával nejvíce. Protože ale nyní přinesl kompletně přepracovanou zamykací obrazovku (opět po vzoru Androidu, i když to je otázka spíše systému), bylo nasnadě, aby konečně uživatelům alespoň iPhonů 14 Pro a 14 Pro Max vždy zapnutý displej poskytl. Třikrát hurá.

Detekce autonehody 

Hodně velkou část události Far Out věnoval Apple prezentování funkce automatického detekování autonehody, a to nejen s pomocí Apple Watch ale i novými iPhony. Jenže funkce Car Crash Detection byla poprvé přidána do Androidu pro majitele telefonů Google Pixel 2, 3 a 4 už v březnu roku 2020. Bylo to možné díky použití různých snímačů pohybu a okolního zvuku zabudovaných v telefonech společnosti. Funguje navíc úplně stejně. Pokud tedy detekují nějakou událost, nabídnou vám zrušení volání pomoci a pokud tak neučiníte, automaticky volají tísňové linky, kterým poskytne vaši polohu.

Samsung Galaxy S22 koupíte například zde

Dnes nejčtenější

.