Zavřít reklamu

Vyjma klasického 6,1“ iPhonu 14 se nám do redakce dostal i aktuálně nejvyšší model řady, tedy 6,7“ iPhone 14 Pro Max. Apple své novinky představil v září, a ty nyní přímo stojí proti řadě Galaxy S22, která má tu nevýhodu, že ji Samsung uvedl už v únoru. Jedním z hlavních prvků smartphonů je samozřejmě jejich fotoaparát. Podívejte se tedy, jak fotí aktuální špička Applu. 

Specifikace fotoaparátů iPhonů 14 Pro a 14 Pro Max  

  • Ultraširokoúhlý fotoaparát: 12 MPx, f/2,2, korekce objektivu, úhel záběru 120˚  
  • Širokoúhlý fotoaparát: 48 MPx, f/1,78, OIS s posuvem snímače (2. generace)  
  • Teleobjektiv: 12 MPx, 3× optické přiblížení, f/2,8, OIS  
  • Přední fotoaparát: 12 MPx, f/1,9, automatické zaostřování technologií Focus Pixels 

Specifikace Samsungu Galaxy S22 Ultra:  

  • Ultraširoký fotoaparát: 12 MPx, f/2,2, úhel záběru 120˚      
  • Širokoúhlý fotoaparát: 108 MPx, f/1,8, OIS 
  • Teleobjektiv: 10 MPx, 3× optické přiblížení, f/2,4     
  • Periskopový teleobjektiv: 10 MPx, 10× optické přiblížení, f/4,9  
  • Přední fotoaparát: 40 MPx, f/2,2, PDAF 

Apple razí zvláštní cestu. Neustále a neustále zvětšuje jednotlivé snímače, což je samozřejmě dobře, jenže s ohledem na to zvětšuje i objektivy, což už tak dobré není, protože ty nám stále více a více lezou z těla. Je jistě fajn dostat nějaké přízvisko nejlepšího fotomobilu, ale za jakou cenu? Těch 12 mm, které zařízení v oblasti objektivu má na svou tloušťku, je skutečně hodně. A skutečně hodně nečistot také celá soustava chytá. Neříkáme, že to Samsung u modelu Galaxy S22 Ultra vymyslel nějak světoborně, rozhodně ale udělal lépe. Nejlépe je tomu pak v základní řadě, kdy je celý modul s objektivy zarovnaný.

48 MPx jen tak napůl 

Apple letos udělal velký krok, kdy po mnoha letech upustil u hlavního fotoaparátu od 12 MPx a jeho rozlišení poskočilo na 48 MPx. Dochází zde tedy samozřejmě ke skládání pixelů, tedy konkrétně čtyř, kdy ve výsledku dostanete v běžném focení pořád výslednou 12MPx fotografii. Chcete-li plných 48 MPx, je to trošku problém. V nastavení Fotoaparátu si totiž musíte zapnout ProRAW a 48MPx fotky fotit do souboru DNG. Takové fotografie samozřejmě obsahují množství surových dat a není problém, aby takový snímek měl i přes 100 MB. Tímto tedy Apple takovou fotografii pro běžného uživatele zcela zabil i proto, že je zde nutná následná postprodukce, a ti tak budou stále odkázáni jen na oněch výsledných 12 MPx.

Skládání pixelů má samozřejmě dopad na výslednou fotografii, které to pomáhá zejména ve zhoršených světelných podmínkách. Apple nicméně zařízení přidal i jistý Photonic Engine, který by měl vylepšovat vše, co s fotoaparáty zařízení děláte. Společnost tak konkrétně uvádí, že zařízení odvádí až 3x lepší fotky u ultraširokoúhlého a 2x lepší fotky u hlavního a tele objektivu při slabém světle. Je důležité zdůraznit to slabé světlo, nejde tedy o noční fotky.

Apple modelům Pro přidal ještě možnost dvojnásobného přiblížení. Není to tedy optické přiblížení, ale digitální, které se dělá z původních 48 MPx. Hodí se ale pro portréty, u kterých je 1x příliš blízko a 3x už příliš daleko. Protože se ale jedná o digitální přiblížení, je třeba jej používat s rozvahou. Ten krok navíc není tolik k tomu, abyste zhoršili kvalitu fotografie na úkor plného potenciálu snímače.

I s ohledem na už zmíněný masivní modul, je trochu nepochopitelné, že se Apple ještě nevydal cestou periskopu a většího přiblížení. Jeho teleobjektiv není žádný zázrak a ve zhoršených světelných podmínkách opravdu nehezky maže. Nemusí zde být hned 10x zoom, ten 5x by to ale určitě chtělo. Apple by se tak neměl bát a měl by začít projevovat trochu té invence. To se týče i ultraširokoúhlého objektivu. Ten je totiž pořád poměrně stejně mizerný, kdy stále rád maže strany.

Fotky z iPhonu 14 Pro Max jsou skvělé, to ano, a v žebříčcích bude tento model telefonu zcela určitě atakovat stupně nejvyšší. Tak nějak bych ale možná čekal ještě něco víc. Osekání možností 48MPx fotky je nesmírná škoda, u noční fotky jsme se prakticky nijak neposunuli, a u denní běžný uživatel nepozná rozdíl oproti loňské generaci. Pro potřeby webu byly fotografie zmenšeny, jejich plné rozlišení a kvalitu si můžete prohlédnout zde. Fotografie pořízené Samsungem Galaxy S22 Ultra si můžete prohlédnout v recenzi telefonu zde.

iPhone 14 Pro a 14 Pro Max koupíte například zde

Dnes nejčtenější

.