Zavřít reklamu

Samsung svůj první Galaxy Fold ukázal světu v únoru roku 2019 a nyní má na trhu již jeho čtvrtou generaci. Na poli skládacích telefonů jasně vede nad svou konkurencí, mezi kterou se ale Apple ještě nepřipojil. Od chvíle, kdy Samsung svou skládačku oficiálně ukázal světu, uběhlo již více než 1 000 dní a Apple nejeví žádné známky toho, že by chtěl do tohoto segmentu v dohledné době proniknout. 

Zatímco je Samsung v čele trhu se skládacími telefony již několik let, nevidíme v tomto ohledu od Applu žádnou inovaci, co potvrdila i včerejší událost s představením iPhonů 14. Mohlo by to navíc vypadat, že ten příliš neinovuje ani v klasickém sektoru smartphonů. U základního modelu budete oproti loňské generaci hledat rozdíly jen těžko, aby zde byla alespoň nějaká změna, z modelu mini se stal model Plus. iPhony 14 Pro pak mají redesignovaný výřez, kolem kterého rozehrává Apple efektní softwarové kličky a samozřejmě poskočily kvality fotoaparátu. Vyjma výkonu je to také všechno, a to i když zní satelitní komunikace fajn, ale my se jí možná nikdy nedočkáme (stejně jako české Siri).

Apple hraje na jistotu, je to pro něho ale bezpečné? 

Už z historie víme, že je Apple inovátorem v tom smyslu, že je schopen zdokonalovat stávající nápady a skvěle je prodávat. Jen velmi zřídka (pokud vůbec) podstupuje u nových technologií nějaké riziko. Navzdory úspěchu Galaxy Z Foldu4 a Galaxy Z Flipu4 se zdá, že ale stále není blízko vydání svého prvního skládacího telefonu. Tato nedostatečná aktivita dokonce dodala Samsungu dostatek sebevědomí, aby se Applu ve svých nedávných reklamách začal opět vysmívat. Nařkl v nich Apple, že mu chybí inovace, a přitom se v těchto reklamách opírá o své vlastní technologie.

Není zcela jasné, zda hraje Apple na jistotu kvůli přetrvávající ekonomické nejistotě, nebo zda se domnívá, že tato technologie není dostatečně vyspělá k tomu, aby se hodila do řady jeho chytrých telefonů. Apple je díky iPhonu v mnoha regionech stále jedničkou na trhu, doma má dokonce půlku trhu, a to jej bohužel nechává v přílišném klidu. Může na to ale doplatit, protože jej mohou roztrhat i jen malí čínští dravci, kteří mohou poměrně rychle vyrůst.

Je možné, že Apple chce jít svou cestou a nechce vydat skládací telefon ve tvaru véčka nebo knihy, tedy Flipu nebo Foldu. Místo toho možná plánuje počkat, až technologie displeje umožní ještě velkolepější design, než vydá ten svůj první skládací, posuvný nebo rolovací iPhone. Ať už je to jakkoli, nedostatečná jeho aktivita v segmentu skládacích telefonů umožňuje Samsungu získat nad ním obrovský náskok. A kdykoli se Apple rozhodne do segmentu skládacích telefonů vstoupit, možná bude muset vytáhnout skutečně velké zbraně, aby rostoucí tržní nadvládu jihokorejského výrobce nějak oslabil.

Nové produkty Applu půjde zakoupit například zde

Dnes nejčtenější

.