Zavřít reklamu

Září patří iPhonům a nejinak je tomu i letos. Apple tedy na své keynote Far Out představil čtveřici nových modelů, jmenovitě iPhone 14, iPhone 14 Plus a iPhone 14 Pro a iPhone 14 Pro Max. Základní řada ztratila variantu mini, oproti tomu přidala větší model Plus. Zajímavější novinky jsou ale samozřejmě v případě modelů Pro. Ty se konečně dočkaly přepracování výřezu ve svém displeji, což je ta nejviditelnější novinka. Poskočilo ale i rozlišení fotoaparátu. 

iPhone 14 a 14 Plus 

Apple představil iPhone 14 a iPhone 14 Plus samozřejmě jako první, protože modely Pro z nich přece jen vycházejí. Oba modely jsou osazeny čipem A15 Bionic, což vzhledem ke spekulacím není úplně překvapivé. Tepe totiž i v loňských třináctkách a s ohledem na aktuální čipovou krizi to je logický krok. Výkonu mají pořád i tak na rozdávání. Apple na něm nicméně i tak zapracoval, takže je vlastně oproti své loňské verzi o výkonnější a úspornější. Řečí čísel je ale změna jen v 5jádrovým GPU, kdy jsme zde loni měli 4jádrové.

Displej základního modelu a je 6,1“ s rozlišením 2532 x 1170 pixelů, displej většího modelu s přídomkem Plus je pak shodný s verzemi Max modelů řady Pro. Jde tedy o 6,7“ displej s rozlišením 2778 x 1284 pixelů, logicky oběma ale chybí podpora adaptivní obnovovací frekvence, aby Apple od sebe jednotlivé řady alespoň trochu odlišil. U obou iPhonů 14 zůstal zachovaný výřez známý právě z předchozí generace.

Fotoaparáty zůstaly dva. 12MPx širokoúhlý (clona f/1,5) a ultraširokoúhlý (clona f/2,4). I když je Apple vylepšil, nejedná se o žádnou závratnou evoluci. O tu se má snažit Photonic Engine, který má pomáhat zejména v horším světle. To samé lze říci i o čelní kameře, která má prakticky jen lepší světelnost (clona f/1,9), líbit se ale může automatické ostření. U výdrže Apple uvádí, že jeho novinky zase vydrží o něco déle než předchozí generace, a to právě díky zdokonalenému čipu. USB-C jsme se nedočkali, takže je zde pořád zastaralý a jedinečný Lightning konektor, stejně jako základní 128GB úložiště.

Jenže iPhone 14 cena nepotěší, a to ani u většího modelu. Základ začíná na 26 490 Kč respektive na 29 990 Kč, tedy té ceně, za kterou jsme loni měli základ iPhonu 13 Pro. 

iPhone 14 Pro a iPhone 14 Pro Max 

iPhone 14 Pro (Max) dostal nový čip A16 Bionic. Ten je samozřejmě výkonnější než cokoli, co bylo dosud v iPhonech přítomno. Objektivně lze říci, že se jedná jen o čísla, protože stejně vlastně nemá moc s kým soupeřit. Uvidíme, co ukáže druhá generace Tensoru Googlu, zázraky ale nečekáme. iPhone 14 Pro má stále 6,1“ displej, nezvětšil se ani ten u iPhonu 14 Pro Max, který je tedy 6,7“. I když je jeho velikost s základní řadou stejná, hustota pixelů je vyšší, tedy 2556 x 1179 pixelů, respektive 2796 x 1290 pixelů. Samozřejmě nechybí ani ProMotion adaptivní obnovovací frekvence, tentokrát až do 120 Hz. Novinkou je ale Always On, a to po dlouhých létech čekání.

Podle očekávání byl předělán i výřez, ze kterého se stal trošku větší průstřel. Co s ním ale Apple vymyslel, je překvapivé. Udělal z něho samotnou funkci systému, ze které vystupují funkce, notifikace, vidíte zde i třeba přehrávanou hudbu a mnoho dalšího. Zde je nutné před Applem prostě smeknout a je jen škoda, že jsme se tohoto nedočkali už s generací iPhonů 11 nebo nejdéle 12.

Hlavní širokoúhlý objektiv poskočil z 12 MPx na 48 MPx. Vše samozřejmě pro ještě detailnější fotografie. Z logiky množství pixelů, kterých je sice více, ale jsou menší, přichází na scénu i pixel binning spojující čtyři pixely do jednoho. Hlavní fotoaparát má clonu f/1,78, ultraširokoúhlý f/2,2, teleobjektiv f/2,8. Ten pořád disponuje trojnásobným optickým přiblížením, ale díky technologii hlavního fotoaparátu je k dispozici i dvojnásobné. Přední fotoaparát je pak také vylepšený po vzoru základní řady.

Velkým zklamání je úložiště základního modelu, které se nepohnulo ze 128 GB. Mohl tím Apple alespoň trochu zakrýt to, kolik si za novinky účtuje. Cena iPhone 14 Pro a cena iPhone 14 Pro Max je tak nejvyšší v historii Pro modelů. Základ vyjde na 33 490 Kč, tedy to, co loni stál iPhone 13 Pro Max, větší model startuje na 36 990 Kč. Předobjednávky začínají 9. září, ostrý start prodeje 16. září. 

Co na to Samsung? 

Přímou odpověď samozřejmě uvidíme až s řadou Galaxy S23 na začátku příštího roku. S rukou na srdci se dá ale konstatovat, že iPhony 14 nemají příliš čím oslovit. Modely Pro jsou pak sice líbivými, ale vlastně spíše jejich softwarovými vychytávkami než papírovými hodnotami. Apple si tedy pořád jede to své evoluční ale pomalé vylepšování. Modely Pro budou jasně bodovat ve výkonnostních testech, ve kterých budou nedostižní, dobře se jim povede i ve fotografii. Vyšší cena ale jasně hraje pro Galaxy S22 u těch zákazníků, kteří dosud váhali, a kteří jsou znudění pořád tím samým. Apple vlastně nic tak zásadního, až na hrátky s průstřelem, neukázal. Tedy pokud pomineme satelitní volání, které je určené pro hrstku lidí a zatím jen na území USA a Kanady, a to od příštího roku.

Nové produkty Applu půjde zakoupit například zde

Dnes nejčtenější

.