Zavřít reklamu

Samsung uváděl „velké“ telefony každé čtvrtletní. Vše začala řada Galaxy S, pokračovalo to Galaxy Note, skládacími telefony a končilo modelem Galaxy S FE, tedy odlehčeným modelem vlajkové řady. K tomu jsme samozřejmě ještě viděli hodinky, sluchátka, tablety, telefony Galaxy A a další. Samsung ale za poslední rok provedl několik zásadních změn ve svém portfoliu a jedna velká zanechává významnou mezeru, kterou může být pro společnost obtížné zaplnit. 

Na začátku roku proběhly světem informace, že se Galaxy S22 FE ruší. Bylo to překvapení, protože Galaxy S21 FE si vedl poměrně dobře. Společnost Samsung navíc již dříve uvedla, že nyní bude každý rok uvádět na trh nový model „Fan Edition“. Společnost se nicméně rozhodla, že v případě modelu Galaxy S22 FE tomu tak nebude.

Ty zatracené čipy 

Následná zpráva z Jižní Koreje naznačila, že to může souviset s celosvětovým nedostatkem čipů. Společnost si zřejmě musela vybrat mezi zvýšením výroby modelu Galaxy S22 Ultra, který se prodával velmi dobře, nebo uvedením modelu Galaxy S22 FE. Vzhledem k tomu, že jsou ale ziskové marže u modelu Ultra vyšší, rozhodl se Samsung využít tyto čipy právě pro Galaxy S22 Ultra a upustit od uvedení Galaxy S22 FE na letošní rok.

Dodávky čipů pro celou řadu Galaxy S22 byly údajně zpočátku velmi omezené, což se pravděpodobně promítlo i v následné nedostupnosti jednotlivých modelů, a je jedno, jestli šlo o ty se Snapdragonem nebo Exynosem. Samsung přitom plánoval vyrobit 3 miliony kusů Galaxy S22 FE, ale rozhodl se tyto čipy použít místo toho do úspěšné Ultry. Tyto domněnky nicméně vycházejí ze zpráv místních korejských médií. Samsung se k osudu modelu Galaxy S22 FE a vlastně ani k budoucnosti modelů FE oficiálně nevyjádřil. Jiná zpráva sice tvrdí, že Samsung vrátí FE v řadě Galaxy S s modelem S23 v roce 2023, ale na to, abychom si tím byli jistí, je zatím jednoduše příliš příliš brzy.

Málo alternativ 

Problém, do kterého se ale Samsung dostal, spočívá v tom, že nejméně půl roku nechystá žádné významné uvedení nějakého modelu telefonu na trh. Jeho FE řada přilákala mnoho zákazníků díky tomu, že poskytovala specifikace na úrovni téměř vlajkové lodi za velmi agresivní cenu. Zákazníci, kteří si pořizují zařízení v této cenové kategorii, mají nyní jen málo reálných alternativ.

Nebudou si kupovat nejnovější skládací smartphony společnosti, možná nebudou ochotni ani čekat, až přijde řada Galaxy S23, a i pak pořád může základní model stát více, než jsou svolní utratit. Buď si tedy koupí o generaci starší zařízení Galaxy S21 FE, nebo prostě budou dál čekat na zlevnění základního modelu Galaxy S22, aby si ho mohli pořídit za přiměřenější cenu. Tato svízelná situace by však mohla být pro některé zákazníky důvodem k přechodu k jiným značkám, což by Samsung jistě neocenil.

Bohužel s tím moc nevymyslí. Jednoduše nemá co nabídnout, než nejvyšší model řady Galaxy A. Zařízení střední třídy ale nenabízejí takové specifikace, a Samsung nemůže snížit ceny svých modelů Galaxy S22 natolik, aby se přiblížil nižšímu segmentu, takže se vlastně chytil do vlastní pasti.

Možná ale, že tato dovolená, na kterou FE jel, poskytne Samsungu údaje, na jejichž základě se rozhodne pro příští rok. Pokud se mu například podaří kompenzovat ztráty z absence modelu Galaxy S22 FE na trhu větším prodejem jeho dražších kusů, pak jej společnost možná nebude chtít vrátit zpět, protože na tom vlastně vydělá. Pokud však bude v číslech zřetelná díra, může společnost dojít k závěru, že je třeba FE vrátit.

Telefony řady Galaxy S22 koupíte například zde

Související články

Dnes nejčtenější

.