Zavřít reklamu

Pokud máte zájem o nový prémiový telefon Samsungu, máte letos několik zajímavých možností. Zmizela řada Galaxy Note a místo ní nám Samsung nadělil dvě prémiová zařízení s podporou pera S Pen, a to Galaxy S22 Ultra a Galaxy Z Fold4. I přes tento společný prvek ale nemohou být tyto dva telefony odlišnější. Který z nich je tedy ten pravý zrovna pro vás? Pokud jste se ještě nerozhodli, možná vám v tom pomůžeme. 

Důvody, proč si koupit Galaxy Z Fold4 místo Galaxy S22 Ultra 

Galaxy Z Fold4 je dosud nejambicióznější smartphone Samsungu, který se nepodobá ničemu, co jste dosud zažili. To tedy samozřejmě za předpokladu, že jste ještě žádné skládací zařízení ještě nepoužívali. Je to v podstatě 7,6palcový tablet s druhým externím displejem, který má standardní uživatelské rozhraní smartphonu.

Je ideální pro všechny, kteří si přejí, aby jejich mobilní zařízení nabízelo lepší práci s pokročilými možnostmi multitaskingu a produktivity, doplněné perem S Pen (který se ale prodává samostatně). Galaxy Z Fold4 je určen pro uživatele, kteří si chtějí vyzkoušet nejnovější technologie a vidět, jak bude vypadat budoucnost, a také pro ty z vás, kteří mají pocit, že trh s mobilními telefony vyšší třídy už nemá co zajímavého nabídnout. 

Nelze popřít, že form factor je nejatraktivnějším prvkem telefonu. Jedná se o vynikající volbu pro konzumaci multimédií a aplikací na cestách. Systém Android 12L a uživatelské rozhraní One UI 4.1.1 navíc maximalizují potenciál skládacího displeje díky novým funkcím na úrovni stolního počítače, možnostem práce s více okny a užitečného taskbaru, stejně jako originálnímu režimu Flex.

A konečně, je zde čipset Qualcommu, konkrétně Snapdragon 8+ Gen 1 a to celosvětově, takže i u nás. Přestože má zařízení menší baterii než Galaxy S22 Ultra, dokáže na plné nabití fungovat tak nějak lépe, a to pravděpodobně díky lepšímu tepelnému managementu, který vlastně vychází z velikosti zařízení, efektivnější technologii SoC a systému dvou baterií. Je to prostě všestranný telefon, který kvůli svému skládacímu tvaru nedělá téměř žádné kompromisy.

Důvody, proč si koupit Galaxy S22 Ultra místo Galaxy Z Foldu4 

Galaxy S22 Ultra je dosud nejlepší klasický smartphone Samsungu. Postrádá sice flexibilitu, kterou nabízí právě Fold, ale vynahrazuje to zejména svým fotoaparátem a tím, že se dodává s S Penem integrovaným do svého těla. 108 MPx širokoúhlý fotoaparát, teleobjektiv s 10násobným periskopovým zoomem a 40MPx selfie fotoaparát s automatickým ostřením s fázovou detekcí (PDAF) jasně přebíjí standardní fotoaparáty přítomných v řadě Galaxy S, které právě Fold4 dostal a v neposlední řadě nabízí ještě vyšší odolnost s lepší ochranou displeje, než má Galaxy Z Fold4.

Celkově lze Galaxy S22 Ultra doporučit zákazníkům Samsungu, kteří chtějí nejlepší mobilní fotoaparát a solidní konstrukci ověřenou léty, kterou Ultra dostala od svého předchůdce v podobě modelů Note. Je to tedy také pravděpodobně nejlepší alternativa pro fanoušky právě této zrušené řady, kteří hledají novou vlajkovou loď s perem S Pen. A je samozřejmě levnější než Galaxy Z Fold4. Bohužel jej u nás trochu brzdí kontroverzní Exynos 2200.

Měli byste si koupit Galaxy S22 Ultra, Galaxy Z Fold4, nebo ani jeden? 

Pokud jste fanoušky pera S Pen a nechcete dělat žádné kompromisy, pak už možná znáte odpověď, nebo jí respektive už máte. Pokud ale koupi nového stroje zrovna řešíte, je třeba mít na paměti, že Galaxy S23 Ultra přijde už do půl roku, takže je na vás, zda se vám v tuto chvíli vyplatí investovat právě do v únoru představeného Galaxy S22 Ultra. V opačném případě, pokud byste chtěli vlastnit skládací telefon, Galaxy Z Fold4 právě dorazil do ostrého prodeje, a nástupce dostane nejdříve za rok, takže se minimálně s ohledem na aktuálnost jedná o lepší investici, i když samozřejmě také větší výdaj z peněz.

Stručně řečeno: Galaxy S22 Ultra může být praktičtější volbou díky své nižší ceně, lepším fotoaparátům a integrovanému peru S Pen. Mějte však na paměti, že je zhruba půl roku starý a Galaxy Z Fold4 nabízí novější software, rozměrný vnitřní displej a lepší čipset. Souží totiž také jako tablet a je tím vhodnější pro hraní her, úpravu dokumentů, sledování filmů, prohlížení webu a obecnou konzumaci médií. Daní za to je nejen vyšší cena, ale i větší tloušťka a samozřejmě váha. Takže který volíte?

Je zde však ještě jedna cesta, kterou sice nechceme úplně doporučovat, ale je poměrně objektivní se o ní zmínit. Představení iPhone 14 telefonů je už za rohem, a je jasné, že právě pro oba modely Samsungu bude tato řada tou největší konkurencí. Protože k uvedení má dojít už 7. září, možná se vyplatí ten týden počkat na to, s čím se Apple vytasí. Revoluce by to však být neměla, spíše dojde jen na běžné evoluční vylepšení.

Telefony Samsung Galaxy koupíte například zde

Dnes nejčtenější

.