Zavřít reklamu

Tzv. VOD služby se v poslední době těší nebývalé popularitě. Video On Demand, neboli video na vyžádání, totiž oslovuje čím dál více lidí. Důvod je poměrně prostý – je to pohodlné, nabídka filmů a seriálů je obsáhlá a cena ne zas tak vysoká. Jasným králem je pořád Netflix, i když jsme letos dostali i HBO Max nebo Disney+, a máme zde stálice jako Apple TV+ nebo Amazon Prime Video. Jak ušetřit za Netflix a další služby, pokud je využíváte? 

Zde najdete několik těch nejjednodušších tipů, které vycházejí ze základního konceptu platformy. Nejedná se o žádné nelegální nebo složité kličky, jen doporučení, která nemusí každému při zřizování služby zcela dojít. Lze je vlastně praktikovat i na ostatní platformy s výjimkou výběru rozdílného tarifu Netflixu, protože většina má jen jeden, a právě hlavně v tom se ten trochu vymyká.

Nepředplácejte si tarif, který vaše připojení nezvládne 

Netflix nabízí tři varianty předplatného. Základní Basic vás vyjde na 199 Kč měsíčně a budete v něm dostupný obsah sledovat v běžné kvalitě. Tarif Standard stojí 259 Kč a už nabízí Full HD rozlišení. Premium verze stojí 319 Kč a poskytuje Full HD a Ultra HD (4K) obsah tam, kde je dostupný. Jenže pokud váš internet vyšší kvalitu streamu neutáhne, je poměrně zbytečné si ji předplácet. Můžete si sice stáhnout obsah pro off-line sledování, ale je to zdlouhavé. Rozdíl mezi Basic a Premium tarifem je přitom 120 Kč měsíčně, takže díky svému střídmému výběru ušetříte 1 440 Kč ročně.

Netflix na svých stránkách nabízí i odkaz na měření rychlosti vašeho připojení. Na Basic předplatné, vám stačí jen 3 Mb/s, v HD je to 5 Mb/s a u 4K/Ultra HD je to pak dokonce 25 Mb/s.

Zvolte variantu předplatného podle zařízení 

Tarify Basic, Standard a Premium se neliší jen kvalitou sledovaného obsahu a cenou, i když to je ten nejdůležitější rozdíl. Jenže proč platit za 4K obsah, když si jej stejně nebudete mít kde přehrát? Pokud nevlastníte 4K televizi nebo monitor, je to opravdu zbytečnost, protože na mobilním zařízením nebo přenosném počítači tu kvalitu stejně nepoznáte. I zde se tedy vyplatí uvažovat nad tím, na čem budete obsah konzumovat, a pokud jej máte primárně na cesty, raději ušetřit.

Rodinné sdílení 

V množství je síla, a pokud kolem sebe máte někoho, kdo se chtěl ke sledování Netflixu připojit, nemusí si zřizovat sólo tarif, jestliže spolu sáhnete po tom rodinném. Sáhnete-li po prostředním tarifu, dostanete více, ale za méně. Pokud se totiž na placení podělíte, získáte stejnou knihovnu, jen v lepší kvalitě a namísto 199 Kč budete platit 129,50 Kč. V případě, že sáhnete po nejvyšším tarifu Premium, tak ten lze sledovat až na čtyřech zařízeních současně, takže jej můžete sdílet až se třemi dalšími uživateli. Jasnou matematikou z toho pak vzejde, že na hlavu budete platit 79,85 Kč za měsíc. Dostanete nejen 4K kvalitu, ale i další výhody plynoucí z Premium účtu.

Mějte přehled o obsahu 

Každá platforma nabízí jiný originální obsah. HBO Max aktuálně začalo vysílat hit Rod Draka tedy sérii předcházející událostem Hry o trůny. Oproti tomu Disney+ zase boduje nabídkou marvelovských seriálů, stejně jako Hvězdnými válkami atd. Netflix má třeba Stranger Things, Papírový dům a ten zbytek. S předstihem ale informuje o tom, na se v něm mohou diváci těšit, takže i podle toho si uděláte obrázek, která síť se vám vyplatí více. Chystané premiéry ve všech VOD působících na tuzemském trhu najdete zde. Netflix nabízí také zajímavé hry, které když si platíte předplatné, máte zdarma.

Nebojte se předplatné zrušit 

Pokud jste aktuálně časově vytíženi a na sledování Netflixu nemáte čas, nebo prostě nyní zrovna už nenabízí nic, co byste chtěli vidět, klidně své předplatné zrušte. Pokud jej obnovíte do 10 měsíců, neztratíte nic ze své historie sledování a doporučování. Platforma totiž všechna vaše data po 10 měsíců nechá uložené, kdy po překročení tohoto limitu bude váš účet deaktivován a smazán. Když tedy předplatné zrušíte, následně jej můžete opět stejně jednoduše obnovit.

Dnes nejčtenější

.