Zavřít reklamu

Achillovou patou všech elektronických zařízeních je jejich výdrž. Ať už zvládnou jakýkoli zápřah, vždy chceme, aby dokázaly ještě více – alespoň o pět minut nebo rovnou o hodinu. Každý, kdo sleduje chytré telefony, chytré hodinky a technologie obecně, jistě slyšel o tom, jak notoricky špatná byla výdrž baterie chytrých hodinek pro Android, protože příliš mnoho z nich prostě vyžaduje denní nabíjení i při středně náročném používání. Časy se ale mění. 

Abychom byli upřímní, už platforma Tizen od Samsungu nabízela vícedenní výdrž baterie na chytrých hodinkách Galaxy. Když se Samsung rozhodl přejít na Wear OS, panovaly jisté obavy právě s ohledem na výdrž, které se nakonec potvrdily. Galaxy Watch 4. generace prostě a jednoduše zvládnou ten den, víc moc už ne. Jenže Wear OS má spoustu výhod, mezi které samozřejmě patří i přístup k oficiálním aplikacím Googlu.

V případě Galaxy Watch5 Pro dokázal Samsung implementovat skutečně velkorysou baterii, se kterou jeho hodinky dosáhnout na třídenní používání bez nutnosti nabíjení. Při trackování aktivit navíc zvládnou celých 24 hodin na GPS a to je něco, čím vynikají zejména hodinky společnosti Garmin. Samsung tedy svým modelem Pro skutečně může oslovit množství uživatelů, a to paradoxně i díky absenci otočné lunety, která mohla mnoho potenciálních ale méně zkušených uživatelů mást.

25W rychlé nabíjení Samsungu je nyní příliš pomalé na to, aby bylo konkurenceschopné 

Když na jednu stranu chválíme, na druhou stranu je třeba i takové nadšení mírnit. Nazývat rychlé nabíjení Samsungu rychlým je totiž možná poněkud sporné. S ohledem na rychlé nabíjení Applu je sice to Samsungu rychlejší, ale androidová konkurence je pořád hodně před ním.

Ačkoli Samsung Galaxy Z Fold4 a Z Flip4 nejsou v žádném případě revoluční, oba modely pokračují v posunu společnosti směrem k postupným změnám generaci po generaci. Vylepšené displeje, vylepšený hardware a rychlejší procesory – skládací zařízení Samsungu postupně dozrála v zařízení, která si mohou koupit i běžní uživatelé. Tedy za předpokladu, že je neodstraší ceny.

Přesto je tu jedna základní funkce, která už prostě nestačí, a které Samsung v posledních letech věnoval jen malou pozornost: rychlost nabíjení. Galaxy Z Fold4 si zachovává stejnou 25W rychlost nabíjení jako jeho předchůdce, kdy Z Flip4 na tuto hodnotu poskočil z 15W nabíjení v případě předchozího modelu. Zatímco Samsung tyto hodnoty nadále prodává jako „rychlé nabíjení“ a běžně se chlubí schopností dosáhnout 50 % za 30 minut, konkurenti tuto úroveň daleko přesáhli.

Všichni lídři v této oblasti jsou čínské společnosti. Oppo, Vivo a Xiaomi neustále posouvají laťku a zvládnou i výkon vysoko nad 100 W. Zapomeňte na 50% nabití za třicet minut. Rychlé nabíjení je funkce, která by mohla zcela změnit způsob používání telefonu, kdy se připojujete k nabíječce jen v případě, že to nezbytně potřebujete, a ne „preventivně“ dobíjet, když jdete kolem nabíječky, nebo nechávate zařízení připojené přes celou noc.

Jistě, je možné argumentovat tím, že od určitého okamžiku je ultrarychlé nabíjení jen marketingovým trikem, který mohou výrobci nalepit na krabici balení, aby přilákali potenciální kupce. Tyto rychlosti často snižují životnost baterie smartphonu a omezují dobu, po kterou vydrží na jedno nabití. Do druhého roku používání jakéhokoli hardwaru od společností Oppo nebo Vivo možná ale rádi vyměníte 20 % kapacity baterie za možnost rychlého dobíjení. Samsung i Apple ale razí strategii udržování kapacity baterie výměnou za pomalé nabíjecí rychlosti. Aby se to ale změnilo, musela by spíše přijít jiná technologie samotných baterií.

Samsung Galaxy Z Fold4 a Z Flip4 předobjednáte například zde

Dnes nejčtenější

.